Muutama kysymys piiretyistä

Kymysyksiä

Mistähän voisi hankkia dvd:nä tai vhs:nä seuraavia piirrettyjä?:

Hakkikoira
Herkulliset Naapurit
Pat ja Mat

Sitten, muistaako joku tämmöisen piirretyn/animaation 90-luvun puolivälissä pikkukakkosessa:
Siinä oli muistaakseni lasten leikkihuone jossa olevat lelut olivat eläviä, yksi niistä oli semmoinen vihreä, ja jonkun nimi oli Heppu. Muuta en muista.

Entäs Sirkus Joonas?

Ja vielä Pikkukakkosesta; 90-luvun alkupuolella siinä sarjassa seikkaili kaksi kissaa, tyttö ja poika, ja sillä tytöllä oli aina mokkalaukku mukana. Minkähän niminen oli?

2

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoJopas

      Videokasetteja ei varmaan myydä enää kuin kirpputoreilla, joten sinne siis.

      Nukkeanimaatio Pat ja Mat -ukkeleista on julkaistu dvd:llä nimellä Hupsis. http://www.fs-film.fi/showPage.php?page_id=1133&catId=2

      Herkullisia naapureita ei tietääkseni ole julkaistu Suomessa dvd:llä. Hakki Koirasta en ole varma.

      Olisiko tuo lelu-ohjelma ollut Jonttufantti ja hänen ystävänsä: http://www.youtube.com/watch?v=jKLp2db-Ygc

      Sirkuksessa asuva Joonas-poika on Mikko Kunnaksen animaatio, jota ei myöskään ole minun tietääkseni julkaistu dvd:llä. Ei ole tainnut televisiostakaan tulla aikoihin.

      Kissat olivat varmaankin Jusu ja Josefiina. En kyllä nyt löytänyt mitään kuvamateriaalia näistä, mutta olivat käsinukkeja.

      • _aloittaja_

        Kiitos paljon tiedoista! Nuokin nimet palasivat mieleeni! Kiitos kiitos kiitos!!! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      424
      7344
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6126
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5602
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4339
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      22
      4253
    6. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      74
      4086
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3568
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      107
      3553
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      77
      3493
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      21
      3474
    Aihe