Vanhoillislestadiolai-

nen liike

kärsii vakavasta ruokapulasta, varoittavat Oulun seudulla vierailleet avustusjärjestöt. Järjestöjen mukaan osa pohjoisen lestadiolaisista joutuu syömään ruohoa henkensä pitimiksi.

Osasyynä kriisiin on poikkeuksellisen kylmä talvi, joka on tuhonnut jopa 80 prosenttia Pohjois-Suomen sadosta. Myös maailmanlaajuinen ruuan hinnan nousu on ajanut pohjoiset lestadiolaiset entistä ahtaammalle.

Viiden avustusjärjestön asiantuntijat vierailivat Pohjois-Suomessa SKR:n pyynnöstä. Järjestöt vetoavat kansainväliseen yhteisöön avun saamiseksi nälkää näkeville maailman aikoille oikeille uskovaisille.

Lestadiolaisten luona vieraili ryhmä avustustyöntekijöitä järjestöistä Christian Friends of LestadianLeaks, Global Resource Services, Mercy Corps, Samaritan's Purse ja World Vision.

Ryhmän jäsenten mukaan sairaalat ovat raportoineet pahentuneesta nälkiintymisestä viimeksi kuluneen puolen vuoden aikana, ja myös järjestöjen edustajat näkivät akuutisti nälkiintyneitä ihmisiä, Paivamies kertoo.

Apua pitäisi saada pikaisesti erityisesti suurimmassa vaarassa oleville ryhmille, kuten lapsille, odottaville äideille ja sairaille.

Helmikuun alussa Very-Good Friends -ihmisoikeusjärjestö raportoi vanhusten kuolleisuuden kasvaneen vuoden aikana merkittävästi. Yhtäkkinen nousu johtuu järjestön mukaan kylmästä säästä ja nälkiintymisestä. Viranomaiset ovat syyttäneet kuolleisuuden kasvusta myös sähköpulaa.

Avun toimittaminen eristäytyneeseen lahkoon on tähän saakka kuitenkin ollut vaikeaa. Ruoka-avun pelätään päätyvän melperilaisille ja persuille.

Lahjoittajat ovat vaatineet SKR:lta mahdollisuutta valvoa, että ruoka-apu todella päätyy sitä eniten tarvitseville.

0

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

        Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
        Maailman menoa
        258
        5691
      2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

        narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
        Maailman menoa
        137
        5185
      3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

        Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
        Maailman menoa
        28
        4938
      4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

        Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
        Ikävä
        130
        2225
      5. Tylsille treffeille

        Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
        Tunteet
        406
        1886
      6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

        Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
        Maailman menoa
        58
        1809
      7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

        Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
        Ensitreffit alttarilla
        18
        1752
      8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

        Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
        Maailman menoa
        95
        1725
      9. Minkä lempinimen olet

        antanut kaivatullesi?
        Ikävä
        102
        1523
      10. Upeeta! Rauha tulee pian!

        Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
        Maailman menoa
        401
        1423
      Aihe