Makkaratikku?

Näin kerran erämessuilla teräksisen makkaratikun, jossa oli haarakkeiden lisäksi vastakkaisesta suunnasta tuleva piikki. Käristettävä pysyi takuulla paikallaan. Useinhan tavallisesta tikusta herkku pullahtaa nuotioon. En pöhkö ostanut messutuotetta. Tietääkö joku valmistajan tai myyntipaikan?

9

3629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • maggarafani

        ..minun teleskooppitikusta makkarat pudonneet.
        Ja ihan on perusmalli. Valitsen aina mallin,jossa tikun haarake on "lankamainen", ei levystä tehdyn näköinen.
        Se "levymäinen" halkaisee makkaran ja taatusti tippuu jööti nuotioon.
        Ja nuotiossa ei kannata roikottaa makkaraa kovin jyrkkään alaviistoon. Sillä siinähän se luiskahtaa....


      • maggarafani kirjoitti:

        ..minun teleskooppitikusta makkarat pudonneet.
        Ja ihan on perusmalli. Valitsen aina mallin,jossa tikun haarake on "lankamainen", ei levystä tehdyn näköinen.
        Se "levymäinen" halkaisee makkaran ja taatusti tippuu jööti nuotioon.
        Ja nuotiossa ei kannata roikottaa makkaraa kovin jyrkkään alaviistoon. Sillä siinähän se luiskahtaa....

        Olet oikeassa. Levymäinen, halkaiseva piikkipää on surkea, monen lapsen pahat mielet se on aiheuttanut. Piikkimäinen on parempi, mutta vielä parempi löytyi tuolta Savenmaa Ky:stä. Piikkipää käännetty "takaisinpäin" 180 astetta ja pieni mutka lisäksi - takuulla pysyy vaikka ihan pystyssä roikottaisi. Tilasin neljä.


    • makkara Jussa

      Kyllä se koivunvitsasta karsittu haarapääksi katkaistu makkaratikku on yliveto. Meillä täällä Lapissa muuten on tapana, että jätämme käyttämämme makkaratikut nojalleen nuotiopaikan lähellä olevan puun juurelle seuraavaa käyttäjää varten.

    • atlatl

      No se perinteinen on paras,mutta kun tuo jokamiehen oikeus ei salline ottaa elävää puuta naapurin mettästä....
      Eli sen säännön mukaan tollanen teleskooppitikku lienee paras,kunhan tosiaan ne piikit on oikeanlaiset...
      Ne levymalliset ei minunkaan míelestä toimi pätkääkään.

      Ja halsterimalli pelittää myös,varsinkin lähiretkeilyssä.

    • jänkäjussi....

      Minulla on tapana asettaa tasasivuinen kivi nuotion viereen ja makkara sen päälle loisteeseen lämpenmään. En tarvitse tikkua ja kädet jää vapaaksi.

    • krillimestaaja

      Tuo Savenmaan malli on just se joka halkasee makkaran ja tiputtaa nuotioon...
      Tommonen levymäinen tuo kärki,johon makkaraa kuuluu tökätä...
      Jotkut makkarat kun pehmiää kypsyessään niin tuosta ne tippuu justiinsa.

      Piikit pitää olla lankamaiset,eikä levymäiset.

      • Olet krillimestaaja ihan oikeassa. Joku on tähän laittanut tuollaisen linkin joka avaa sen kaikkein surkeimman mallin kuvan. Olen Savenmaalta jo saanut erityisen hyvän tikun . Pitkä vehje, rosteria, kunnollinen kädensija ja piikit taivutettu vähän hassun näköisesti taaksepäin. Paistettava ei mitenkään pääse putoamaan. Heiltä se on loppuun myyty eikä enää luettelossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3159
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3057
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2912
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2584
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2112
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1667
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1639
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1625
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1622
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1556
    Aihe