akvaario vailla pohjakaloja

pohjakalapula

Akvaarioni on 240-litrainen ja asukkeina pohjalla vain 4 perhoskirjoahventa, partamonni ja 4 juovaharjarapua. Lämpötila on 27 astetta ja vesi pehmeää, ph hiukan alle 7. Kova hinku olisi saada pohjalle elämää enemmän, mutta pohjamateriaalina on pyöreä sora, joten se on esteenä useimmille pohjan asukkiehdokkaille. Hiekka oli kyllä pohjamateriaalina, mutta en pitänyt siitä joten vaihdoin soran tilalle. Mitkään monniset ei sovi sinne, eikä piikkisilmät. Antennimonneista otin selvää netistä, mutta ne taitaa olla liian vilkkaita juovaharjarapujen kanssa samaan akvaarioon? Myös selkäuimarit vaikuttaa mielenkiintosilta, mutta taitaa tarvita viileämpää vettä..? Haarniskamonnit kai menisi tonne akvaarioon, mutta niistä en oikein innostunut. Kiitos ja kumarrus etukäteen jos joku vastaa! (:

5

381

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikala

      Miksi ottaa koko akvaa?? Ethän SINÄ siellä ui!!?? ´en pitänyt siitä´,satutti lujaa!!!

      ei sinne sovi muut ku mene ite!!

      • eikala

        ..piti vielä sanoma..varmana kalasopasta tykkäät.. ku noi ´kuumassa´...kaikki ne ottaaki akvaaaa!!!!!?


      • Beewem
        eikala kirjoitti:

        ..piti vielä sanoma..varmana kalasopasta tykkäät.. ku noi ´kuumassa´...kaikki ne ottaaki akvaaaa!!!!!?

        en oikein ymmärrä mitä toi tarkotti mut ... aika lapsellista :D


    • boraras

      Laske nyt aluksi ihmeessä sitä lämpötilaa.
      Perhoskirjoahven ja partamonni viihtyvät kyllä noinkin lämpimässä, mutta juovaharjaravulle pitäisin tuota jo ylärajana. Jos nuo ovat altaan ainoat asukit, laskisin lämpötilaa 25 asteeseen.

      Onko altaassa muita kaloja? Ja mitä tarkoitat sillä, että asukkeina on pohjalla vain nuo. Perhoskirjoahven ei ole pohjakala.

      Jos akvaariossasi on hiekkapohja niin miksei sinne sovi piikkisilmät? Lämpötilan puolesta monniset eivät sovi, mutta jos lasket sitä tuohon 25 asteeseen, niin nekin alkavat sopimaan.

    • pohjakalapula

      Lämpötila on tällä hetkellä 26 astetta kun laskin sitä, taitaa sopia harjaravuillekin paremmin :) perhoskirjoahvenet ja harjaravut tykkäävät lämpimämmänstä vedestä, sen takia minulla on lämpötila melko korkea. Muuna kalastona on 20 ruusutetraa ja 2 perhoskalaa. Pohjalla on siis pyöreää soraa, ennen oli hiekkaa mutta vaihdoin sen pois.. Eli sen takia monniset ja piikkisilmät eivät sovi. Joo tosiaan luulin että perhoskirjoahvenet viihtyisivät pohjalla enimmäkseen, mutta enemmän viihtyvät kyllä keskivedessä :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      116
      1084
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe