Potkunyrkkeilyn aloittaminen 32-vuotiaana

Vanha mutta nuori

Olen 32-vuotias, aiemmin kamppailulajeja harrastamaton mies. Jonkinlaista alkeellista harjoittelua painin kanssa oli n. 10 vuotta sitten, mutta se jäi alkuunsa. Saipahan kuitenkin kipinää kamppailu-urheiluun, joka on jäänyt elämään takaraivoon.

Aerobinen kuntoni on heikko, mutta olen nostanut sitä lenkkeilemällä aktiviivisesti. Lihaskuntoni on tyydyttävän ja hyvän rajoilla, jos mittarina pidetään esim. armeijan kuntotaulukoita. Eli kun saan aerobisen kuntoni sekä venyvyyteni kehittymään tarpeeksi, haluaisin osallistua potkunyrkkeilyn peruskurssille.

Sitten kysymykset: olenko liian vanha? Tavoitteeni lajissa on kehittyä sitä mukaa, mitä opetusta tarjotaan, eli alkuun peruskurssi. Tämän jälkeen samalla tavalla, mutta hyvin tarkaksi asetettuja tavoitteita ei ole. Ottelut nyt tuskin minulle enää sopivatkaan, mutta sparriharjoittelu ym. kovasti kiinnostaa, niitä lienee myöhemmin treeneissä?

Ovatko suoritettavat tekniikat vaiketa, esim. potkuineen? Tiedän, että siinä voi kehittyä, mutta hieman nolottaa mennä paljon nuorempien joukkoon, jos olen jatkuvasti jäljessä harjoitteissa..

Miten peruskurssi menee, kertoisitteko kokemuksianne. Onko ensimmäinen vyökoe paha? Minkalaisia havaintoja ja plus sekä miinuspuolia olette havainneet? Peruskurssin loputtua harjoitusten määrä kasvanee, ja treenitavat samalla. Onko siellä jo sparria?

Kiitokset asiallisista vastauksista. Into on kova.

4

2092

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aaggrwshh

      Et ole vanha ja mene vaan heti harrastamaan saat sieltä enemmän vastauksia kun kukaan täältä antaa

    • Paziz

      Kunto kohenee treenatessa, mukaan vain. Puhun nyt vain oman salini puolesta, kun muista ei ole kokemusta. Sali siis Vantaan Kamppailukeskus.

      Ikä ei ole este, meillä on käynyt peruskurssin (ja jatkanutkin siitä) yli neljäkymppisiä äitejä ja isiä. Heidän kanssaan treenataan samalla lailla kuin muiden.

      Peruskurssin jälkeen tulevat sparriharjoittelut.

      Peruskurssin tekniikat harjoitellaan sen verran hyvin, että niistä kyllä pitäisi kaikkien päästä läpi jos on käynyt treeneissä. Oranssin (toinen vyö keltaisen jälkeen) vyökoe on sitten haasteellisempi.

      Miinusta meillä on se, että ryhmäkoko on sen verran iso, että treenien vetäjä ei oikein pysty jokaisen suoritusta valvomaan. Joskus voi sitten käydä niin, että joku tekee jonkin tekniikan väärin, eikä saa siihen korjausta heti.

      Plussaa siitä, että treeneissä on hyvä rento meininki, salilla ollaan melkein kuin perhettä. Kukaan ei ole näyttämisen asenteella liikenteessä, vaan jokainen yrittää kehittää itseään. Myös kavereita tsempataan. Hommassa tulee hiki ja sitä tuntee tehneensä jotakin treenien jälkeen. Treeneissä on tarpeeksi vaihtelua niin niihin ei ehdi kyllästyä.

      Meillä ei peruskurssin jälkeen kasva harjoitusten määrä, mutta harjoitusten vaativuus. Treeneistä tulee hieman rankempia. Sparria on melkein heti peruskurssin jälkeen, kunhan vain varusteet löytyvät.

    • Hidas, mutta kankea

      Aloitin 43 vuotiaana kankeana ja isona miehenä lajin.Voin lämpimästi suositella lajia ikään, kokoon ja sukupuoleen katsomatta.Treenit ovat monipuolisia ja kaikki tekevät oman kykynsä mukaan. Nyt 3 vuotta myöhemmin olen fyysisesti paremmassa kunnossa kuin koskaan sitten teini vuosien ja jalkakin nousee ihan mukavasti näin isöksi mieheksi. Sparratessa pitää kaverin kanssa aina sopia millä tavalla vedetään,ei se muuten palvele kumpaakaan,jos toinen lyö ja potkii ihan hulluna ja heikompi joutuu juoksemaan karkuun.Järki pitää aina olla mukana.

    • Kumihousu

      Joogaa suosittelen sun ikäiselle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      65
      1386
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      92
      1037
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      947
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      874
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      873
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      27
      849
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      772
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      47
      767
    9. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      128
      738
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      724
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      717
    12. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      171
      657
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      63
      624
    14. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      45
      623
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      595
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      558
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      521
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      497
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    Aihe