Milloin osakas on yrittäjä?

Onko osakas automaattisesti yrittäjä? Millaisen osuuden yrityksestä omistava voi kutsua itseään yrittäjäksi? Milloin alkavat YEL-velvollisuudet? Milloin voi mennä mukaan Kauppakamarien tms. yrittäjätoimintaan? Onko näihin esim. jotain prosenttiosuusmääritelmiä vai millä perusteella tämä menee?
1669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tämän vuoden alusta alkaen yel raja on 30% omistusosuus.

Yritys liittyy kauppakamariin ja yrittäjäjärjestöihin, ei yrittäjä henkilökohtaisesti. Yritys sitten lähettää edustajansa näiden järjestämiin tilaisuuksiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pohdinvain kirjoitti:

Onko osakas automaattisesti yrittäjä? Millaisen osuuden yrityksestä omistava voi kutsua itseään yrittäjäksi? Milloin alkavat YEL-velvollisuudet? Milloin voi mennä mukaan Kauppakamarien tms. yrittäjätoimintaan? Onko näihin esim. jotain prosenttiosuusmääritelmiä vai millä perusteella tämä menee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu