Persujen vaaliohjelma on upea!

Persujen ohjema on jo nyt herättänyt paljon keskustelua. Persut nostaa esille asioita, joita muut eivät uskalla nostaa esille:
-pakkoruotsi pois, virkamiespakkoruotsi pois, pakkoruotsitusmenoista leikattava rajusti, ylen ruotsinkielistä ohjelmistoa leikattava tuntuvasti,
- mamupolitiikkaan järkeä, mamaut sijoitettava taloudellisesti edullisiin paikkoihin halpojen kustannusten paikkakunnille Keski- ja Pohjois-Suomeen,
- kansallinen identiteetti, suomalainen identiteetti kunniaan, kalevalainen kulttuuri kunniaan
- ja paljon muuta tärkeää ja oikeaa löytyy ohjelmasta
www.perussuomalaiset.fi
551042
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 55

Vanhimmat

Ei suomalaiset ole ennenkään halunneet neukkulaa vaikka se kuorutettiin kermavaahdolla.

Äänestä
  • neukkulaan on menossakaan. Mutta neukkulaan verrattuna amerikka on vielä pahempi, kun se ryövää kaikkien maiden omaisuudet itselleen näiden pörssiyhtiöidensä avulla. Vastuu kun on jokaisella valtiolla itsellään ja sitä kautta - päättäjiemme toimesta lanseerattuna - vastuu on jokaisella kansalaisella itsellään. Ja, hah hah, suomalaiset politiikot tai ainakin nämä pörssikeinottelijayhtiöitä suosivat, vaativat kaikkie osallistumaan kaikenlaiseen pelaamiseen, uhkapeluruuteen riskinoton muodossa ja ties mitä selkiemme takana puuhaavatkaan, vaikka googlekin pimittää eli kiertää veroja Suomessa. Siksiköhän ne perustivat tänne yhtiönsäkin, jotta oppisivat paremmin kiertämään niitä veroja. Vai kiertääkö Nokia samalla tavalla veroja niissä maissa, missä he hääräilevät?

    Äänestä

  • 33% Tykkää Perussuomalaisten vaaliohjelmasta, mietippä mitä tapahtuu kun suurin osa tuosta 33% äänestää vaaleissa Perussuomalaisia.

    Äänestä

  • ent.suomimummo kirjoitti:

    neukkulaan on menossakaan. Mutta neukkulaan verrattuna amerikka on vielä pahempi, kun se ryövää kaikkien maiden omaisuudet itselleen näiden pörssiyhtiöidensä avulla. Vastuu kun on jokaisella valtiolla itsellään ja sitä kautta - päättäjiemme toimesta lanseerattuna - vastuu on jokaisella kansalaisella itsellään. Ja, hah hah, suomalaiset politiikot tai ainakin nämä pörssikeinottelijayhtiöitä suosivat, vaativat kaikkie osallistumaan kaikenlaiseen pelaamiseen, uhkapeluruuteen riskinoton muodossa ja ties mitä selkiemme takana puuhaavatkaan, vaikka googlekin pimittää eli kiertää veroja Suomessa. Siksiköhän ne perustivat tänne yhtiönsäkin, jotta oppisivat paremmin kiertämään niitä veroja. Vai kiertääkö Nokia samalla tavalla veroja niissä maissa, missä he hääräilevät?

    että ulkomaisia yhtiöitä ei saa tulla suomeen? eli jonkun googlenkin on täältä heti pois lähdettävä?

    Äänestä

  • Tostahan voi päätellä, että PS ohjelmaa kannattaa 33 % kansasta. Ei huono. Itsekin persu

    Äänestä

Soini ei osannut mitään Kalevalasta kun häneltä pyydettiin lausumaan sitä TV2:sen Pressiklubissa. :D

Äänestä
  • Eikö siis tuon perusteella suomalaista kulttuuria eli vaikka kalevalaa pitäisi vaalia ja opettaa enemmän ? Itsekin ps

    Äänestä

"Siirrettaisiinkö" maahanmuuttajat siis Karjalan ja Kalevalan laulumaille, keskelle koskemattomina ja perus Suomea? Eikö tämä ole uhka identiteetillemme? Mitä jos maahanmuuttaja siellä alkavat veistää tuohivirsuja ja laulamaan Kalevalaa? Sillinhan meni sekin etu. Onko tässä mitään järkeä?

Mitä jos maahanmuuttajat taas tämän kaiken sörssittyään siirtyvät ihan itsestään takaisin Helsingin rautatieasemalle? Mitä sitten tehdään?

Äänestä
  • :Mitä jos maahanmuuttajat taas tämän kaiken sörssittyään siirtyvät ihan itsestään takaisin Helsingin :rautatieasemalle? Mitä sitten tehdään?

    Ei äänestetä persuja.

    Äänestä

  • yksi ääni kirjoitti:

    :Mitä jos maahanmuuttajat taas tämän kaiken sörssittyään siirtyvät ihan itsestään takaisin Helsingin :rautatieasemalle? Mitä sitten tehdään?

    Ei äänestetä persuja.

    Hesalaiset eduskuntapäättäjät ovat sinne hankkineetkin, joten pitäkää siellä vaan.

    Äänestä

miten ylen ruotsinkielisen ohjelman leikkaukset liittyvät valtion budjetin leikkaukseen? kun tämä on kuulemma perSSujen mukaan yksi keino kuinka valtion budjetti saadaan tasapainoon?

lisäksi voisit kertoa, että mitä luulet että perSSujen maakuntaehdokkaat ovat mieltä siitä, että "mutakuonoja" tulee asumaan heidän äänestysalueelle?

miten kyseinen "sijoittelu" sopii yhteen suomen perustuslain vapaan liikkumisoikeuden kanssa? miten se sopii yhteen kuntien itsehallinnon kanssa?

pitääkö kansalliseen identtiteettin vedoten joitain osia suomen historiasta kirjoittaa uudestaan? viittaa tässä esim nuijasotaa, kansalaissotaan sekä jatkosotaan?

Äänestä
  • :että mitä luulet että perSSujen maakuntaehdokkaat ovat mieltä siitä, että "mutakuonoja" tulee
    :asumaan heidän äänestysalueelle?

    Persujen kannatus ei taida olla muutenkaan niillä syrjäseuduilla huipussaan koska persujen aikaisemmat poliittiset linjaukset uhkaa viedä niiltä muutenkin aluetuet.

    Eilen luin jostain että jos persujen suuntelmaa maahanmuuttajien sijoittamisesta toeteuttaisiin niin se veisi niiltä kunnilta aluetuet joille niitä maksetaan syrjäisen sijainnin ja väestökadon perustella.

    Äänestä

  • Semmottinen puolet tuli persujen äänisaalista tuli viime eduskuntavaaleista tuli stadista eli jotenkin olet mennyt näiden toimittajaressukoiden ansaan, että persut olisi maaseutupuolue. Sitähän se änkytteli se suomen kuvalehden toimittajakin. suomen kuvalehti on muuten paskalehti.

    Äänestä

http://www.hs.fi/paivankysymys/1135264089219

HS kyselyyn vastanneita oli 11582, että aika kattavasta "gallupista" kysymys. Vaikka olisi 5% heitto puolesta toiseen, niin me Perussuomalaiset olemme tyytyväisiä kannatukseen:D

Äänestä
  • Kiitos persut!

    Äänestä

  • Huomaistko mitä hesarin kysymyksessä kysyttiin?

    Näin: Vakuuttaako Perussuomalaisten vaaliohjelma?
    Perussuomalaiset esitteli perjantaina ohjelman, jossa esitetään muun muassa varallisuusveroa ja työttömien maahanmuuttajien siirtoa pois kasvukeskuksista.

    Muistavatko perussuomalaiset vielä varallisuusveron? Sehän poistettiin aikoja sitten tarpeettomana ja tuottamattomana. Veroa maksettiin yli miljoonan varallisuudesta, ja omaa asuntoa ei laskettu varallisuuteen. Verokertymä oli erittäin pieni, ja siitäkin pääsi eroon yhtiöittämällä omaisuutta tai jakamalla ennakkoperintöä. Vero koski erittäin pientä ryhmää.

    Toiseen kysymykseen on helppo vastata, jos ajattelee VAIN OMALTA kantilta. Pois silmistä pois mielestä.

    Täytyy muistaa, että vastaavassa kyselyssä
    - Jäähalleja piti turhina 40%
    - Munamiestä piti hauskana 31%
    - Talveen oli kyllästynyt 65%

    Äänestä

  • 30 ja oikeassa kirjoitti:

    Huomaistko mitä hesarin kysymyksessä kysyttiin?

    Näin: Vakuuttaako Perussuomalaisten vaaliohjelma?
    Perussuomalaiset esitteli perjantaina ohjelman, jossa esitetään muun muassa varallisuusveroa ja työttömien maahanmuuttajien siirtoa pois kasvukeskuksista.

    Muistavatko perussuomalaiset vielä varallisuusveron? Sehän poistettiin aikoja sitten tarpeettomana ja tuottamattomana. Veroa maksettiin yli miljoonan varallisuudesta, ja omaa asuntoa ei laskettu varallisuuteen. Verokertymä oli erittäin pieni, ja siitäkin pääsi eroon yhtiöittämällä omaisuutta tai jakamalla ennakkoperintöä. Vero koski erittäin pientä ryhmää.

    Toiseen kysymykseen on helppo vastata, jos ajattelee VAIN OMALTA kantilta. Pois silmistä pois mielestä.

    Täytyy muistaa, että vastaavassa kyselyssä
    - Jäähalleja piti turhina 40%
    - Munamiestä piti hauskana 31%
    - Talveen oli kyllästynyt 65%

    HS kysymys: Vakuuttaako Perussuomalaisten vaaliohjelma
    11582 vastaajaa ja heistä 33% vastasi KYLLÄ

    Tässä oli hesarin kysymys ja Perussuomalaisten vaaliohjelmaa piti VAKUUTTAVANA 33% vastaajista. Tätä mielipide kyselyä "Galluppia" ei voi muuksi vääntää edes Pentti.

    Äänestä

Nyt perussuomalaisten vaaliohjelma on tullut julki. Se on hieno juttu. Tämän jälkeen kukaan täysijärkinen ihminen ei voi äänestää perussuomalaisia

Äänestä

Lukasin tuon vitsikokoelman ja päällimmäisenä nousi esiin kysymys MILLÄ RAHALLA?

Luvataan kovasti kaikille kaikkea, mutta mitään konkreettista näkemystä ei ole siitä, mistä rahat kaikkiin noihin lupauksiin?

Sama yhtälö toistuu kaikkialla kuin opetussuunnitelmien sisällöissäkin. Lopettamalla pakkoruotsi persut lupaavat tilalle mm. lisää liikuntatunteja, enemmän taideaineita, vaihtoehtoisia kieliä yms.yms. Mitä kaikkea me saataisinkaan persuilta, kun puolitettais vielä matematiikka ja poistettais uskonto kouluista kokonaan?

Veroja vähennetään, mutta menoja lisätään kautta linjan. Pk-yrittäjyydeltä viedään kokonaan pohja lisäämällä pääomatulojen verotusta, samalla ajetaan suuryritykset kokonaan ulkomaille. Työpaikat häviävät tuola menolla tyystin. Samaan aikaan kun veronmaksajat katoavat ja rajat suljetaan, yhä pienempi veronmaksukykyisten ryhmä elättää yhä suurempaa eläkeläisryhmää.

Äänestä
  • tämä perSSuporukka vain pitää tätä perSSujen vaaliohjelmaa aivan taivaan lahjana. totuushan on että se ei kelpaa edes vessapaperiksi kun paperi on niin kovaa. ainoa kohta missä osa "nikottelee" on se että "mutakuonoja" pitäisi sijoittaa myös maaseudulle. mutta totuushan on että jos tuo paperi pannaan toimeen niin suomi on selvitystilassa puolessa vuodessa.

    Äänestä

  • "Pk-yrittäjyydeltä viedään kokonaan pohja lisäämällä pääomatulojen verotusta, samalla ajetaan suuryritykset kokonaan ulkomaille. Työpaikat häviävät tuola menolla tyystin."

    Kokoomus kannattaa myös tuota pääomatulojen verotuksen lisäämistä, vaikka on yrittäjyyden kannalla. Kumma juttu vai eikö sittenkään.

    Äänestä

  • Visa Käteinen kirjoitti:

    "Pk-yrittäjyydeltä viedään kokonaan pohja lisäämällä pääomatulojen verotusta, samalla ajetaan suuryritykset kokonaan ulkomaille. Työpaikat häviävät tuola menolla tyystin."

    Kokoomus kannattaa myös tuota pääomatulojen verotuksen lisäämistä, vaikka on yrittäjyyden kannalla. Kumma juttu vai eikö sittenkään.

    >>Kokoomus kannattaa myös tuota pääomatulojen verotuksen lisäämistä, vaikka on yrittäjyyden kannalla. Kumma juttu vai eikö sittenkään.

    Äänestä

  • Tutkamittaaja kirjoitti:

    >>Kokoomus kannattaa myös tuota pääomatulojen verotuksen lisäämistä, vaikka on yrittäjyyden kannalla. Kumma juttu vai eikö sittenkään.

    Mutta mitenkäs yrittäjyyden puolustaja kokoomus voi kannattaa pääomatulojen verotuksen lisäämistä eikä se vaarantaisi yrityksiä ja työpaikkoja, mutta sama persujen ajamana vaarantaisi?

    Suomi ei ole ollut enää aikoihin "Maailman paras maa asua". Ei lähellekään.

    Äänestä

  • Eiköhän se ole jo kolmen rautarenkaan aika murtua. Jos tykkäät nykymenosta älä äänestä persuja. Jos olet sitä mieötä että sinua kusetetaan kun kreikkalaiset pitzan pyörittäjät nauravat sinulle kun sinun rahoilla saavat kovat eläkkeet ja lapset ilmaisesti yliopistoon niin elä huijattavana vaan koko loppuelämäsi laita äänes kokoomus-kepu-sossu rulettiin. Äänestämättäjättäminen on ääni kolmen koplalle. Eniten minua kummastuttaa nämä Suomen Herrat. Mistä ne oikeen tulee? Ekaks nostetaan itselle kova palkka ja loput kenkätään vaikka Kreikkaan. Miksi Herray vihaa niin kovasti Suomen kansaa? Ilman kansaa ei olisi Herrojakaan. Miksei ne tajua tätä?

    Äänestä

  • Visa Käteinen kirjoitti:

    Mutta mitenkäs yrittäjyyden puolustaja kokoomus voi kannattaa pääomatulojen verotuksen lisäämistä eikä se vaarantaisi yrityksiä ja työpaikkoja, mutta sama persujen ajamana vaarantaisi?

    Suomi ei ole ollut enää aikoihin "Maailman paras maa asua". Ei lähellekään.

    >>Mutta mitenkäs yrittäjyyden puolustaja kokoomus voi kannattaa pääomatulojen verotuksen lisäämistä eikä se vaarantaisi yrityksiä ja työpaikkoja, mutta sama persujen ajamana vaarantaisi?>Suomi ei ole ollut enää aikoihin "Maailman paras maa asua". Ei lähellekään

    Äänestä

  • poliittinenkulttuuri kirjoitti:

    Eiköhän se ole jo kolmen rautarenkaan aika murtua. Jos tykkäät nykymenosta älä äänestä persuja. Jos olet sitä mieötä että sinua kusetetaan kun kreikkalaiset pitzan pyörittäjät nauravat sinulle kun sinun rahoilla saavat kovat eläkkeet ja lapset ilmaisesti yliopistoon niin elä huijattavana vaan koko loppuelämäsi laita äänes kokoomus-kepu-sossu rulettiin. Äänestämättäjättäminen on ääni kolmen koplalle. Eniten minua kummastuttaa nämä Suomen Herrat. Mistä ne oikeen tulee? Ekaks nostetaan itselle kova palkka ja loput kenkätään vaikka Kreikkaan. Miksi Herray vihaa niin kovasti Suomen kansaa? Ilman kansaa ei olisi Herrojakaan. Miksei ne tajua tätä?

    >>Eiköhän se ole jo kolmen rautarenkaan aika murtua.>Eniten minua kummastuttaa nämä Suomen Herrat. Mistä ne oikeen tulee?

    Äänestä

  • poliittinenkulttuuri kirjoitti:

    Eiköhän se ole jo kolmen rautarenkaan aika murtua. Jos tykkäät nykymenosta älä äänestä persuja. Jos olet sitä mieötä että sinua kusetetaan kun kreikkalaiset pitzan pyörittäjät nauravat sinulle kun sinun rahoilla saavat kovat eläkkeet ja lapset ilmaisesti yliopistoon niin elä huijattavana vaan koko loppuelämäsi laita äänes kokoomus-kepu-sossu rulettiin. Äänestämättäjättäminen on ääni kolmen koplalle. Eniten minua kummastuttaa nämä Suomen Herrat. Mistä ne oikeen tulee? Ekaks nostetaan itselle kova palkka ja loput kenkätään vaikka Kreikkaan. Miksi Herray vihaa niin kovasti Suomen kansaa? Ilman kansaa ei olisi Herrojakaan. Miksei ne tajua tätä?

    Eläke kertyy ihan samalla kaavalla maahanmuuttajille kuin meille suomalaisille. Jos on "kreikkalainen pizzan pyörittäjä" saanut toimivan bisneksen päälle niin hyvä, ja jos viela työllistää samalla pari muuta jeeboa niin entistä parempi vaan. Tuon eläkkeen kertyminen viellä viittaa siihen että veroja maksetaan. Tiivistettynä: "Eläke kertyy veroja maksamalla, ei "sinun rahoilla""

    Äänestä

Onko perussuomalaisten vaaliohjelma uskottava?
OTA KANTAA!
Kyllä 63%
Ei 37%
Ääniä 23805

Pitäkää hatusta kiinni. Iltalehden kyselyssä tänään on kovat lukemat. Kyselyyn osallistuneita huikeat 23805 henkilöä.

Äänestä
  • Persujen tsunami on tulossa. Pitäkää muitten puolueitten helppoheikit punteistanne kiinni :D

    Äänestä

Kun itse luin Persujen vaaliohjelmaa, huvituin kyllä useassa kohtaa paljon, ei ilmiselvästi oltu asioita loppuun asti mietitty. Etenkin kulttuuria koskevat kohdat huvittivat:

"Perussuomalaiset kokevat suomalaisen kulttuuriperinnön säilyttämisen olevan ensisijaista postmodernin nykytaiteen tukemiseen verrattuna. Valtion myöntämiä kulttuuritukirahoja on ohjattava siten, että ne vahvistavat suomalaista identiteettiä. Tekotaiteelliset postmodernit kokeilut sen sijaan olisi syytä jättää taloudellisesti yksittäisten henkilöiden ja markkinoiden vastuulle."

Jaa, Soini porukoineen väittää siis tietävän mikä on "oikeaa" taidetta. Suomalaisen identiteetin vahvistaminen terminä tuu lähinnä mieleen äärinationalismin. Jos persut nousee valtaan, otetaan Suomessa kaikilla kehityksen alueilla takapakkia. Ei me enää eletä 1950-luvulla. Suomi ei voi noin vain eristäytyä muusta maailmasta. Pelottaa kyllä mitä tapahtuu, jos Persut voittavat vaalit

Äänestä
  • Itsekin olen kultturin saralla Persujen linjoilla siinä mielessä, että esittävä taide peittoaa abstraktin rökäletaiteen koska tahansa. Esimerkiksi Tom of Finlandin hienostuneet tutkielmat voimakkaista suomalaisista uroista havuntuoksuisilla savotoilla miellyttänee myös nykyvennamolaisen silmää.

    Äänestä

PS korkkaa vaalit; ja sille eivät vanhat puolueet mahda yhtään mitään.

Äänestä

Kaikesta päätellen Perussuomalaisille on tulossa enemmän kuin veret seisauttava vaalivoitto. Vaaliohjelma on upea, sen ymmärtävät kaikki ja ehdokkaat ovat kautta suomen rehellisiä Perussuomalaisia.

Äänestä

Persut on natseja. Vesa-Matti Saarakkala , Soinin luottomies, halusi aamun hesarissa kansalaisille eriarvoisen kohtelun lain edessä. Kun toimittaja vielä varta vasten kysyi eikö hänen kantansa ole ristiriidassa yhdenvertaisuuslain kanssa vastaus oli "Se on ristiriidassa, mutta se tarkoittaa silloin sitä, että me halutaan muutoksia sinne lainsäädäntöön."

Äänestä

Sanokaapas mitä muita kokeneita ja päteviä poliitikkoja persuilla on tarjota ministereiksi kuin toisten ideoilla ratsastava Timo "Kalevalan lausuja" Soini? Kike Elomaa? Veltto Virtanen? Lauma entisiä skinheadejä Suomen Sisusta?

Äänestä

Suomen seurattava pienempää veljeskansaamme ja alennettava palkkoja kansainvälisen kilpilukyvyn parantamiseksi. Viron oikeisto kykeni alentamaan, miksi meillä oikeisto ja demarit eivät halua turvata kilpailukykyämme ja sitä kautta yleistä hyvinvointia?

Äänestä

Suomen suurin katteeton vaalilupaus.Perussuomalaisten edeltäjä SMP lupasi poistaa työttömyyden 6 kk:ssa.Smp oli hallituksessa 2 peräkkäistä vaalikautta.Valtion laitoksia alettiin kenkätä yksityisille pilkkahintaan.Vennamon Pekka sai kiitokseksi Soneran pääjohtajan paikan,josta kylläki joutui luopumaan epäiltynä sisäpiiritietojen hyväksikäytöstä yhtiön osakkeiden ostoon liittyen.Perussuomalaiset ei ole mikään uusi puolue kuten he antavat ymmärtää.

Äänestä

Perussuomalaisille tarjotaan vain parasta, siksi vaaliohjelmakin on upea:)

Äänestä

Muuten ihan kohtalainen mutta ei nyt pidetä tota ruotsalaisvihaa noin paljoa yllä. Vähemmälläkin saadaan kaikkia tyydyttävä ratkaisu. Itsekin persu.

Äänestä
  • Totta, minäkin tunnen monia ruotsinkielisiä henkilöitä ja he ovat ihmisinä ihan mukavia tyyppejä. Ruotsinkielisissä on ollut aina tärkein rajanveto siinä, kuulutko työväestöön vai vanhan perintörahan omistavaan luokkaan. Tällä rajalla käydään keskinäistä köydenvetoa oikeuksista ja etuuksista tänäkin päivänä, aivan samoin kuin suomenkielistenkin kesken. Minusta ei pitäisi kurmoottaa kaikkia ruotsinkielisiä yhtenä massana, vaan täytyisi ymmärtää että vain pieni osa Suomen ruotsalaisista on Waalruuseja ym. saman henkisiä ja yhtälailla ruotsinkielisen enemmistön arvostelun kohteena kuin meidän suomenkielistenkin. Perussuomalaisten tavoite on näissä vaaleissa poistaa ainoastaan pakkoruotsi kouluista. Pidemmällä tähtäimellä on pakko säätää Suomen kieli ainoaksi viralliseksi kieleksi, koska esim. venäjä, somali yhteisöt kasvavat pian ohi ruotsinkielisten ja alkavat vaatia omaa kieltään viralliseksi kieleksi Suomessa ja siihen ei meillä ole todellakaan varaa. Nämä olivat omia mietteitäni, eivät PS virallisia.

    Äänestä

Ilman muuta tehdään persuista ylivoimaisesti suurin puolue vaalien jälkeen. Ei meillä ole enää muuta mahdollisuutta kuin muuttaa politiikkaa. Suomi on ollut liian kauan samojen puolueiden vallassa ja seuraukset näkyvät hyvin. Eikös politiikan tarkoitus ole se, että sekä päättäjät että kansalaiset voisivat hyvin. Nyt tilanne on se että molemmat voivat erittäin huonosti. Suomessa vain maahanmuuttajat voivat erittäin hyvin, heille kun rahaa riittää vaikka kuinka paljon. Pitäisi muistaa, että se raha mikä menee maahanmuuttoon, on meiltä muilta pois. Annetaan ääni persuille, sitten nähdään, muuttuuko mikään parempaan suuntaan.

Äänestä

Persujen vaaliohjelma teki historiaa. Ensimmäistä kertaa kirjattiin tavoitteeksi ruotsin muuttaminen valinnaiskieleksi ja virkamiespakkoruotsin lakkauttaminen. HIENOA!

Äänestä

Duunikaverit kehu persuja ja niitten ohjelmaa, mä kai äänestän kans niitä.

Äänestä

Tyhmät äänestää Persuja.

Äänestä

Nämä jotka ovat parhaansa mollanneet persuja, ovat siis sen politiikan kannalla että mennään vaan tällä samalla kaavalla kuin ennenkin. Eli nöyrästi vaan maksetaan yhä enemmän EU:lle vakauspakettien yms. muodossa. Nykymenon kannattajat ovat niin tyytyväisiä, ja viisaiden kirjoissa kunhan vain saavat istua niissä pöydissä joista asioissa päätetään (nimenomaan istua ei päättää). Ajattelevalle suomalaiselle se ei riitä.Kyllä oman mielipiteen ja oman maan edun ajaminen on kuitenkin jokaisen omaa maataan rakastavan oikeus. Perussuomalaisille ei riitä, että on osana jotain jossain, johon ei voi vaikuttaa. Kyllä Eurooppalaisten pääomanomistajien perseennuoleminen saa jo riittää.

Äänestä
  • Asia on tiivistetty hyvin pähkinän kuoreen. Voitot yksityistetään ja tappiot sosialisoidaan. Tästä on kysymys koko eu-alueella ja vastarinta ahneita isänmaattomia rahapiirien etuja ajavia vastaan (KOK) suomessa, on jyrkässä nousussa.

    Äänestä

EIHÄN SIINÄ OLE MITÄÄN UUTTA AIKA PALJON VASEMMALTA OTETTUA JA KAIKILTA MUILTAKIN VIHREÄT ON JÄÄNYT TÄSSÄ HAUKUTTAVAKSI.ODOTIN KYLLÄ ETTÄ SIINÄ OLISI OLLUT JOTAIN UUTTA,JOS NYT TULEE VAALIVOITTO 4V.PÄÄSTÄ TULEE VIELÄ PALJON SUUREMPI TAPPIO

Äänestä
  • Voitto tulee, valmistaudu siihen.

    Äänestä

  • öäöäöäööäö kirjoitti:

    Voitto tulee, valmistaudu siihen.

    Nimenomaan Suuri voitto.

    Äänestä

Voi vittu mitkä idiootit olisi poistamassa virkamiespakkoruotsinkin?:D Tiedän- vastaus on, että rasistit, joten eihän sitä tarvitse erikseen enää sanoakaan... No eihän sitä varmaan hitsari virkamiesruotsia tai edes perus talade vi- taitoa tarvitsekaan, mutta voin kertoa, että jopa minä olen suorittanut virkamiesruotsin, ja mielestäni pitäisikin olla lähinnä kaunainen idiootti tai suoraan sanottuna hullu sellaisen, jonka mielestä ruotsinsuomalaiset eivät ansaitse palveluita omalla kielellään. Vittu vähän mä varmaan olisin mäntimpi, jollen tajuaisi edes perusrakenteita ruotsin kielestä - eihän siinä saakeli voisi tajuta SUOMENKIELISTÄKÄÄN kirjallisuutta siinä tapauksessa syvällisemmin, ja ihan oikeasti...en uskalla edes ajatella.

Perussuomalaisten naurettavilla liikennemerkki-sivuilla olen jo vieraillut..en halua mennä sinne enää, koska joko kuolen nauruun epäuskossani, etteikö kyseessä olisi vitsi tai sitten ahdistun. Lisäksi Soinin hevosennauru ja mukakansanomainen "plokeilu" ärsyttää minua.

Äänestä
  • Ei ihme että ulkomaita myöten nauretaan Suomen kielipolitiikalle. Valtavaa kallista koneistoa ylläpidetään verovaroin ainoastaan sen vuoksi, että 4% kansasta (Ruotsinkielisiä) voitaisiin palvella Suomessa heidän ruotsin kielellään. Siis 96% kansasta täytyisi opetella marginaali kieli (Ruotsi), että voisimme palvella 4% vähemmistöä. Järjetöntä kielipolitiikkaa, paljon halvempaa ja kaikille helpompaa on opettaa suomenruotsalaiset ja muutkin vähemmistöt käyttämään Suomen kieltä. Suomi täytyy saada ainoaksi viralliseksi kieleksi, ei meillä ole varaa palvella kaikkia vähemmistöjä heidän omilla kielillään.

    Äänestä

  • Pakkoruotsi pois kirjoitti:

    Ei ihme että ulkomaita myöten nauretaan Suomen kielipolitiikalle. Valtavaa kallista koneistoa ylläpidetään verovaroin ainoastaan sen vuoksi, että 4% kansasta (Ruotsinkielisiä) voitaisiin palvella Suomessa heidän ruotsin kielellään. Siis 96% kansasta täytyisi opetella marginaali kieli (Ruotsi), että voisimme palvella 4% vähemmistöä. Järjetöntä kielipolitiikkaa, paljon halvempaa ja kaikille helpompaa on opettaa suomenruotsalaiset ja muutkin vähemmistöt käyttämään Suomen kieltä. Suomi täytyy saada ainoaksi viralliseksi kieleksi, ei meillä ole varaa palvella kaikkia vähemmistöjä heidän omilla kielillään.

    Nii mimmosta solkkausta on somalien molotus, mä en ainakaa ala opetteleen.

    Äänestä

Minäkin äänestän persuja. Se on nyt päätetty, kokkareetkin beesaavat ps.sää mutta eivät itse saa siivottua edes stadia kerjäläisistä.

Äänestä

EIpä taida Ruotsissakaan olla pakko poetella Suomen kieltä

Äänestä
  • opetella, siis. Ovatko Ruotsalaiset laittaneet pakkosuomen opetuksiinsa vaikka siellä on paljon ruotsin suomalaisia ?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


persut voittoon! kirjoitti:

Persujen ohjema on jo nyt herättänyt paljon keskustelua. Persut nostaa esille asioita, joita muut eivät uskalla nostaa esille:
-pakkoruotsi pois, virkamiespakkoruotsi pois, pakkoruotsitusmenoista leikattava rajusti, ylen ruotsinkielistä ohjelmistoa leikattava tuntuvasti,
- mamupolitiikkaan järkeä, mamaut sijoitettava taloudellisesti edullisiin paikkoihin halpojen kustannusten paikkakunnille Keski- ja Pohjois-Suomeen,
- kansallinen identiteetti, suomalainen identiteetti kunniaan, kalevalainen kulttuuri kunniaan
- ja paljon muuta tärkeää ja oikeaa löytyy ohjelmasta
www.perussuomalaiset.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu