Mistä mahtaa johtua kun IBAN-numerot tulivat käyttöön, niin uuden laskuttajan tilinumeron syöttö ja siis laskunmaksu muuttui todella hankalaksi ainakin Nordeassa. Solo vaatii uudelleen ja uudelleen syöttämään tilinumeron oikein, vaikka se olisi oikein (niin IBAN muodossa tai vanhanro). Ainoa keino saada lasku maksettua on tallentaa saaja ensin saajaluetteloon ja hakea saaja sieltä, sitten laskunmaksu onnistuu. Se on sama onko tilinumero yrityksen tai yksityishenkilön, samaa tilinumeron takomista. Onneksi aika harvoin tulee uusia laskuttajia. Mutta luulisi nykyaikana laskujen maksun jo sujuvan hieman jouhevammin.Tätä on jatkunut siis jo pitkään, ei pitäisi olla enää alkukankeutta.
Onkohan muilla samaa kokemusta Nordeasta tai muista pankeista?
NORDEA ja laskunmaksu IBAN-tilinumeroiden jälkeen ,ONGELMIA mui
13
2118
Vastaukset
- 17+3
Ei Tapiolassa tuollasia ongelmia ole. Jos maksettavassa laskussa on vanhanmallinen tilinumero, maksan sillä, vaikka jotakin herjaa tulee siitä, että olisi syytä alkaa vähitellen käyttää IBAN-numeroa. Jos laskussa on vain uusi pitkä IBAN-numero, niin sillä sitten. Ärsyttää tietysti, kun on naputeltava entistä pitempi numero.
S-Pankissa on sama syteemi kuin Tapiola Pankissa.
Sampopankissa ainakin onnistuu niinkuin ennenkin. Nordeasta ei ole omia kokemuksia. - ei vielä pakko
Eihän se IBAN BIC vielä ole pakollinen laskua maksaessa kotimaassa, vaikka laskuun se toki onkin pakko jo printata.
- lääkkeenkorvikekala
Siirtymävaiheessa IBAN- ja BIC-laskurit auttavat miestä mäessä. Sellaiset löytyvät mm. ibanjabic.info -sivustolta (http://www.ibanjabic.info).
- Ihmettilijä
Ei ole minulla ollut mitään ongelmaa Nordean verkkopankissa laskujen maksuissa, kannattaa kysyä pankista.
- IBAN ja BIC netistä
IBAN tilinumero on tullut pakolliseksi myös suomalaisella laskulla ja tilisiirrolla 11/2011 alkaen. Pankkien nettisivut näyttävät usein vain oman pankin IBAN tilinumerot.
Ilmainen ja suomalainen IBAN laskuri kaikkille pankkeille löytyy nettipankkiiri.fi palvelusta.
www.nettipankkiiri.fi/web/pankki/iban
IBAN muotoisen tilinumeron tarkiskistaa helposti vaikka puhelimella reissun päällä. - ei häikkää
se laitetaan vain siitä fi alusta lähtien, muut kirjaimet jätetään pois, sitten onnistuu. ei mitään ongelmia.
- iban on housuissa
Itsellä on ollut jo vuodesta 2007 kerättyjä maksunsaajaluetteloja. Niihin pankki teki muutokset automaattisesti, ja vähän on tullut niiden kohdalle muutoksia.
Soneran ja Saunalahden asiakkaana olen huomannut sen, että heidän laskuissaan on helpoin tehdän verailu heidän sivullaan ja mennä maksut- tai laskut osioon ja etsiä virtuaaliviivakoodi jonka viivakoodina syöttämällä verkkopankin sivulla saa kaikki maksutiedot valmiiksi laskulomakkeeseen.
Mutta mikä on vielä parempaa. Kun on uusi anroid-puhelin, niin siihen saa ladattua isojen pankkien pankkisovelluksen jonka yksi ominaisuus on viivakoodinlukija. Mikä sen kätevämpää kiuin kirjautua verkkopankkiin puhelimessa, ja syöttää maksu viivakoodin lukijalla johon noissa ohjelmissa on sovellus joka käyttää puhelimenkameraa.
Sitten tietty on vielä e-laskut.
Vaikka tämä vastaus ei liity iban pankkitunnuksiin, niin se kertoo, että on keinoja joilla iban tilien syöttämiselle on vaihtoehtoja. - suosmerellekari
Minulla on tämä ihan sama ongelma Nordeassa! Kyllä ottaa pattiin!
- 13+8
"Solo vaatii"
Ilmeisesti tarkoitit maksuautomaattia ? Siellä tosiaan voikin olla ongelmia eikä auta etsiä siitä koneesta iban muutotyökaluja kuten muut tuossa ohjeistaa =) - Nordean asiakas 2
Kirjoita siihen tilinumerokenttään koko IBAN-numero YHTENÄ PÖTKÖNÄ, vaikka laskussa onkin numeroiden välissä tyhjiä lyöntejä (helpompi hahmottaa pitkät numerosarjat esim 4 numeron klimppeinä).
En viitsi tallentaa kaikkien satunnaisten (lehtitilauksen maksu kerran vuodessa) laskuttajien tietoja sinne valmiiksi, koska lista pitenee turhaan. Ihan hyvin on laskujen maksaminen sujunut, viimeksi maksoin paikkakunnan oman lehden tilausmaksun, joka oli pitkästä aikaa uusi lasku IBAN-aikaan. - virallinen88
tuosta löytyy viralliset pankkien iban-laskurit:
http://www.investori.com/b/index.php/toimitus/2011/08/25/iban-laskurit-pankit-tilit
ei kannata ehkä käyttää mitä sattuu laskureita... voihan näillä vaikka huijata - Anonyymi
Niin muuttui, hyvä, että joku muukin on samaa mieltä. Meinasin tulla ihan sekopääksi kolmen laskun kanssa, meni kolme tuntia. En hyväksy tällaista, aikaa menee hirveesti Nordean kanssa peuhaamiseen. Antakaa kaikki palautetta!
- Anonyymi
Tuo on kaikissa pankeissa sama. Hirveän tarkkaa näpertämista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1153545Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja801311GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys511277- 831212
Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351132- 601067
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn291030- 54911
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39892- 67888