NORDEA ja laskunmaksu IBAN-tilinumeroiden jälkeen ,ONGELMIA mui

Yx sooloilija

Mistä mahtaa johtua kun IBAN-numerot tulivat käyttöön, niin uuden laskuttajan tilinumeron syöttö ja siis laskunmaksu muuttui todella hankalaksi ainakin Nordeassa. Solo vaatii uudelleen ja uudelleen syöttämään tilinumeron oikein, vaikka se olisi oikein (niin IBAN muodossa tai vanhanro). Ainoa keino saada lasku maksettua on tallentaa saaja ensin saajaluetteloon ja hakea saaja sieltä, sitten laskunmaksu onnistuu. Se on sama onko tilinumero yrityksen tai yksityishenkilön, samaa tilinumeron takomista. Onneksi aika harvoin tulee uusia laskuttajia. Mutta luulisi nykyaikana laskujen maksun jo sujuvan hieman jouhevammin.Tätä on jatkunut siis jo pitkään, ei pitäisi olla enää alkukankeutta.
Onkohan muilla samaa kokemusta Nordeasta tai muista pankeista?

13

2187

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17+3

      Ei Tapiolassa tuollasia ongelmia ole. Jos maksettavassa laskussa on vanhanmallinen tilinumero, maksan sillä, vaikka jotakin herjaa tulee siitä, että olisi syytä alkaa vähitellen käyttää IBAN-numeroa. Jos laskussa on vain uusi pitkä IBAN-numero, niin sillä sitten. Ärsyttää tietysti, kun on naputeltava entistä pitempi numero.

      S-Pankissa on sama syteemi kuin Tapiola Pankissa.

      Sampopankissa ainakin onnistuu niinkuin ennenkin. Nordeasta ei ole omia kokemuksia.

    • ei vielä pakko

      Eihän se IBAN BIC vielä ole pakollinen laskua maksaessa kotimaassa, vaikka laskuun se toki onkin pakko jo printata.

    • lääkkeenkorvikekala

      Siirtymävaiheessa IBAN- ja BIC-laskurit auttavat miestä mäessä. Sellaiset löytyvät mm. ibanjabic.info -sivustolta (http://www.ibanjabic.info).

    • Ihmettilijä

      Ei ole minulla ollut mitään ongelmaa Nordean verkkopankissa laskujen maksuissa, kannattaa kysyä pankista.

    • IBAN ja BIC netistä

      IBAN tilinumero on tullut pakolliseksi myös suomalaisella laskulla ja tilisiirrolla 11/2011 alkaen. Pankkien nettisivut näyttävät usein vain oman pankin IBAN tilinumerot.

      Ilmainen ja suomalainen IBAN laskuri kaikkille pankkeille löytyy nettipankkiiri.fi palvelusta.
      www.nettipankkiiri.fi/web/pankki/iban

      IBAN muotoisen tilinumeron tarkiskistaa helposti vaikka puhelimella reissun päällä.

    • ei häikkää

      se laitetaan vain siitä fi alusta lähtien, muut kirjaimet jätetään pois, sitten onnistuu. ei mitään ongelmia.

    • iban on housuissa

      Itsellä on ollut jo vuodesta 2007 kerättyjä maksunsaajaluetteloja. Niihin pankki teki muutokset automaattisesti, ja vähän on tullut niiden kohdalle muutoksia.

      Soneran ja Saunalahden asiakkaana olen huomannut sen, että heidän laskuissaan on helpoin tehdän verailu heidän sivullaan ja mennä maksut- tai laskut osioon ja etsiä virtuaaliviivakoodi jonka viivakoodina syöttämällä verkkopankin sivulla saa kaikki maksutiedot valmiiksi laskulomakkeeseen.

      Mutta mikä on vielä parempaa. Kun on uusi anroid-puhelin, niin siihen saa ladattua isojen pankkien pankkisovelluksen jonka yksi ominaisuus on viivakoodinlukija. Mikä sen kätevämpää kiuin kirjautua verkkopankkiin puhelimessa, ja syöttää maksu viivakoodin lukijalla johon noissa ohjelmissa on sovellus joka käyttää puhelimenkameraa.

      Sitten tietty on vielä e-laskut.

      Vaikka tämä vastaus ei liity iban pankkitunnuksiin, niin se kertoo, että on keinoja joilla iban tilien syöttämiselle on vaihtoehtoja.

    • suosmerellekari

      Minulla on tämä ihan sama ongelma Nordeassa! Kyllä ottaa pattiin!

    • 13+8

      "Solo vaatii"

      Ilmeisesti tarkoitit maksuautomaattia ? Siellä tosiaan voikin olla ongelmia eikä auta etsiä siitä koneesta iban muutotyökaluja kuten muut tuossa ohjeistaa =)

    • Nordean asiakas 2

      Kirjoita siihen tilinumerokenttään koko IBAN-numero YHTENÄ PÖTKÖNÄ, vaikka laskussa onkin numeroiden välissä tyhjiä lyöntejä (helpompi hahmottaa pitkät numerosarjat esim 4 numeron klimppeinä).

      En viitsi tallentaa kaikkien satunnaisten (lehtitilauksen maksu kerran vuodessa) laskuttajien tietoja sinne valmiiksi, koska lista pitenee turhaan. Ihan hyvin on laskujen maksaminen sujunut, viimeksi maksoin paikkakunnan oman lehden tilausmaksun, joka oli pitkästä aikaa uusi lasku IBAN-aikaan.

    • virallinen88
    • Anonyymi

      Niin muuttui, hyvä, että joku muukin on samaa mieltä. Meinasin tulla ihan sekopääksi kolmen laskun kanssa, meni kolme tuntia. En hyväksy tällaista, aikaa menee hirveesti Nordean kanssa peuhaamiseen. Antakaa kaikki palautetta!

    • Anonyymi

      Tuo on kaikissa pankeissa sama. Hirveän tarkkaa näpertämista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3067
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      80
      2831
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      186
      2444
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2165
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      19
      1483
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1396
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1274
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe