Ranne on ollut kipeänä parisen kuukautta. Ensimmäiset ongelmat tulivat jo puolisen vuotta sitten kun en voinut tehdä esim. etunojapunnerruksia, koska ranteeseen tuli painon alla kova kipu. Sittemmin en voinut enää nojat käteen lainkaan, esim. sängystä noustessa. Sittemmin siihen on tullut särkyä joka pahenee aina kun käteen tulee enemmän rasitusta. Söin yhden lääkekuurin ja pidän rannetukea öisin. Olen nyt ollut viikon poissa töistä talvilomalla ja käsi on hieman parantunut. En ole juuri nostellut mitään, parina päivänä vähän kannellut kaverin nelikuista poikaa. Pieniä oireita on edelleen ja loma on lopussa, pelkään että käsi menee taas samaan kuosiin.
Kauanko kunnon paranemiseen mahtaa mennä?
Kauanko kunnon paranemiseen mahtaa mennä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siivoustyötä tekevä ystäväni on ollut nyt kaksi kuukautta sairaslomalla rannekivun vuoksi. Se oli jo aikaisemmin kipeä mutta hän yritti sitkuttaa töissä kipeällä kädellä niin kauan kuin vain pystyi.
Hän on nyt jonossa fysiatrian polille ja arvioivat siellä onko leikkauksesta apua.
Soitti eilen ja sanoi että se ei ole lähellekään työkunnossa vielä. Joutuu varmaan vielä hakemaan jatkoa sairaslomalle. Minä arvailen että se ei tule kuntoon ollenkaan ilman leikkausta.
Kuulostaa vähän siltä että kaverillasi olisi kyseessä rannekanavaoireyhtymä, jota hoidetaan leikkauksella. Siihen kuuluu yhtenä tärkeänä oireena käden puutuminen, mitä ei mulla esiinny. Siltä pohjalta lääkäri epäili tulehdusta. Mä kyllä sinänsä pystyn käymään töissä, vaikka sattuukin, ei siis ole niin kova kipu.