joukkonsa kokoon tammikuun puolivälissä. Ja kuulemma töitä on paljon. Nyt on hiihtolomaviikko ja kaskummaa seuraavat kaksiviikkoa taas PAKKOLOMAA. Toiset siel paiskii ylitöitä ja toiset lomautetaa.
Siporex haali suuren ääneen
14+20
41947
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Taas sama katkera tyyppi avautuu täällä...
Mistäs se paskapuhe tulee, kuule kyllä tua on vaan totta. Nii ollaa taas pakkolomalla. jos et usko me kattoo.
ai mää vai, oon niin katkera, niin katkera et ihan heikottaa. akka menee töihi aamusin ja mää vaan makaan. käyn kyl koiran kans lenkil, mut se katkeruus kalvaa. kuuleha QWERTY 69 voikko mitenkää auttaa...
Missä tarvitset apua? Siinä koirankusetuksessa vai?
Näin on näreet, tää viikko hiihtolomalla ja seuraavat kaks lomautettuna.
vois tehdä työt kunnolla eikä aina rutista
no eiku tähä katkeruutee, jus toho mihin viittaat tos edellises kirjottelussas vai eiks ollukkaa mulle tarkotettu? koirani mää kyl hoidan nii ja akka ni kans. ajattelin ny avautua..
Tilauskanta talotehtailla hyvä, tänä vuonna rakennetaan 9.000
valmistaloa, joka kolmas talopaketti on valmistalo.
Miten on siporex (ns. kivitalojen laita ?).............
Eipä paiski enää ylitöitä, ku on ylityökielto. aina sama perseen nuolija porukka töis, ku toiset vetää pakkolomaa. kait meiän pitäs olla samalla viival, mut ei. ny kuulemma ?? oikee luattamusmiäs on puuttunu pelii. saa nähä saako mitää aikaseks.
Mukavaa olla lomalla saa olla pois sieltä hourulasta..ja liitto maksaa palkan kotiin..eikä tarvi katsella sitä vit... karvapäätä ...
kaikki sie hourussa on perseestä ja onneks saa olla taas kaks viikko vapaalla. jos tää ois joku muu työpaikka en päivääkää enää olis siporexilla.
Aika hourula taitaa koko talo ollakkin kun lukee näitä keskusteluja. Milloin ollaan pakkolomalla, milloin irtisanotaan ja taas pyydetään takaisin. Ja taas totellaan. Milloin haetaan isyyslomalta kotoa töihin ja taas totellaan. Eipä taida olla kaksisia talon luottamusmiehet.
Meijän verstaassa ei kyl tollanen peli vetelis. Luattamusmiäs sais kengän kuvan persiilleen heti kättelys.Että oikee isyyslomalta töihi. Ja joku ääliö lähti. Kyl pitää olla kusta päässä.
Onko rakennusliitto määrännyt tehtaan ylityökieltoon, kun huhu niin puhuu?? Luottamusmiesten olisi pitänyt puuttua ylitöihin jo aikaa sitten. Kyllä aika hourulalta koko tehdas tuntuukin. No onhan nyt Ikaalisissa oma hullujen huone. Pravoo!!
tekeepä perseen nuolija enemmän töitä , ota esimerkkiä ahkeruudesta
sen lauluja laulat kenen leipää syöt,se pitäisi muistaa kaikki
taitaa vaan käydä kateeksi karvapäätä, mieti sitä
älähä ny mollaa...onha se vit... karvapää ollu joskus sie hitsarina ja antaa "johtajan" leikkii ny aikansa, kyl seki vie näkee mitä on olla tyättömänä ja senhä porukka sie aina töis on, siis ne perseen nuolijat.
meneppä nyt ittees
Hih hih hih hih... on sitte tuatantojohtajiki saanu pakkolomalapun. onko ansaittu huanosta johtamisesta...
oletko huomannut sitä, että tilauskannasta kaikki riippuu turhasta istumisesta ei pitäisi palkan juosta.
Onhan meillä tehtaalla niin saatanasti hommia että ruakalan emäntäkin ainakin lehres sano olevan kiirettä vaikka duunarit ollaa lomalla aina kaks viikkkoa kerrallaa.
On se kumma, ettet ole vielä joutunut edesvastuuseen ainaisesta morkkaamisestasi ja paskanjauhannasta, ehkä sekin aika vielä koittaa!
sama pata kattilaa soimaa.. vai ookko sitä mieltä et tehtaalla on töitä koko kesän, syksyn ja talven, et kaikki jätkät saa 40 tunnin viikkopalkan tehtaalta? Jos et tiiä tehtaan asioista toivon et juuri sinä 100 0 piät turpas kii.
Oho, osui ja upposi!! Onko sun kaikki laivat upotettu kun noin hermostuit??
Nykiikö pahasti???
Mun kattilat ja padat toimii yhä, on nääs ihan aitoa :) t: 100 0
ps. en tiedä työtilanteestasi, mutta ainahan sitä uusia tuulia voi haistella!
Siporex taas lomauttanut työmiehensä. Kolmeksi viikoksi. Se siitä suuresta työnpaljoudesta.
Mitä sitten?? On sen verran hyvä palkka että on varaa olla lomautettunakin..
Käykö kateeksi?
Kyllä vaan on hienoa lomailla näin keväällä..
On se hyvä, että on noin hyvä palkka että voi olla lomautettuna taas seuravat kolme viikkoa ja ensi kuun alusta kaksi viikkoa töissä ja kaksi viikkoa lomautteuna. Miksi viitsit edes ajella sinne teiharjuun, jos lomautettuna on niin kiva olla? Taidat vain kusettaa täällä niinkuin siellä duunissakin. Olet ilmeisesti se ainainen siporexin valittaja.
Se seuraava kaksi viikkoa lomaa on jo peruttu ja se on meille kova pettymys.
Noin hyvällä palkalla en edes viitsisi riekkua tällä palstalla. Kuinka monta talopakettia on jämerä/siporex myynnyt näin kesän kesän kynnyksellä? Nouseeko Ikaalisiin montakin siporex/jämerä taloa?? Kuinka on ensi syksyn/talven myynti? Eipä taida olla kehumista. Siporex on aikansa elänyt tuote.
Messutkaa sielä teiharjussa, omalla naamalla. Piisaako pokka??
Eikun naamarit päässä...ettei pokka petä
Työväellä on ainakin mielipiteitä, mikä oikein onkin. Entäs kun näitä palavereita pidetään ruokalassa niin kovin on syvä hiljaisuus, miksi??
ainahan siel on sellanen touhu ollu, et eespäin ei puhuta ja takaapäin haukutaa. ihan sekopäitä koko porukka. eikö toi viime perjantainenkin sen todistanu.
Eipä taida olla johto ihan ajan tasalla. Jos johto vaihtuis kokonaan, vois olla vielä olematon mahdollisuus nousta, mutta eiköhän ole aika jo luovuttaa. Ei taida tulla mitään. Eiköhän pojat me jotain työtä saada, joka tuntuu edes mielekkäältä.
sori, mutta muistakaa, että Teidän mahdollinen seuraava työnantajanne SAATTAA lukea myös tätä sivustoa.. ja koko porukka leimautuu... valitettavasti....
Noh, sulla ei sitä huolta oo, sua ei kukaan enää palkkaa..
Ei Jouni oo ku 59 v. Voi saada vielä jotain lähetystyöpaikkoja tai kaatopaikkavahdin töitä. Ehkä ei sittenkkään
Eikös jo vähän helpotti pojat kun yksihelppoheikki sai ptkut(Juha)
Vielä pitäisi saada pari ukkelia pihalle niin voisi alkaa kauppakin käymään.Ja työ maistumaan.
Ei tarvita enää JN:lle kaatopaikanvahdin hommiakaan. Kun ei ole mitään vahdittavaa..... Melkein kaikki työtekijät on irtisanottu 8.1.2013, tais jäädä
paisenkymmentä loppusiivoukseen ?
osaakohan hopeakettu sammuttaa valot viimeisenä ilman opastusta.
Tuskin