ILPin helmikuun kulutus n. 390 kWh

Ei paha

Vain 5 päivää sammutettuna koko aikana, kun pakkanen oli pysyvästi väh. -25 astetta. Hetkittäin pumppu oli päällä myös -29 asteen pakkasissakin ja vielä tuntui tulevan kohtuulämmintä ilmaa siitä ulos.

Mites teillä muilla?

7

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minkä kok. torppa?

      Jos tuo pitää paikkansa niin aika vähän on mennyt, lukema kuulostaa kylläkin "ikiliikkujalta"

      • 15+3

        niin vähän antaa?

        Mikä on ollut keskilämpötila suunnilleen kuukauden aikana? Paljonko vekottimen COP sulatuksineen mahtaa olla siinä lämpötilassa. Veikkaisin että alle 400kWh on tullut säästöä(COP < 2).


    • sdvsdvsdv

      Yleensä se on vaan niin, että mitä enemmän ILP on vienyt niin sitä enemmän se on säästänyt. Voihan siitä katkaista sähköt niin on tosi vähäkulutuksinen vehje.

    • lämmintä kuitenkin..

      sähkökiuas sitten kyllä vastaavasti kulutti paljon helmikuussa

    • ssdli9

      Joo, sulla lämpeää jollakin muulla keinolla kun ilppi, takka, sähköpatterit, öljy tai sitten sulla on sisällä 5-10 astetta lämpöä sisällä. Meidän ilppi vei 1300kw helmikuussa.

    • tuo 390 kWh on arvoton tieto kun ei kerrota muista lämmönlähteistä ... joita on oltava jos viitenä päivänä laite pysähdyksissä (vaiko talo pakkasen vallassa)

      minulla meni helmikuussa 450 kWh (yleis)sähköä pääosin irtopattereihin ... MUTTA myös öljyä 70 litraa ... mutta muita lämmönlähteitä ei ollut

    • ap

      Ei jumalauta! Sähköä kulunut ilmeisesti taas jotain 2500 kWh luokkaa eli jotain yli 100 kWh ennen pumppuaikaa silloisiin helmikuihin verrattuna.. En kyllä käsitä mistä se tulee, kun kulutusmittarin mukaan on tosiaan vain alle 400 kWh mennyt pumpulla sähköä. Parissa makuuhuoneessa on patterit, mutta muuten on mennyt helmikuu aikalailla pelkän pumpun plus puun polton voimin. Termostaatit on 15 asteeseen säädettyä ja sisällä on huomattavasti lämpösempi johtuen siitä että poltetaan puuta ja pumppu puhaltaa lämmintä ilmaa ja levittää ympäri taloa.. Poikkeuksena oli se 5 päivää, jolloin puilla ja suoralla sähköllä lämmitettiin taloa. Autotallissakin on vain n. 2 astetta plussalla ja patteri lähinnä pakkasvahtina.

      Sisällä huonelämpötila on ollut 19-22 astetta riippue pakkasista ja pumpun pyynti ollut melkein koko ajan jotain 21 astetta.

      Ei saatana tuu mitään säästöä tolla pumpulla ei ainakaan pysty päättelemään kunnolla, kun kylmyys vaihtelee eri kuukausilla. Jotenkin tuntuu, että säästöä tulee vain jos sää on edellisvuotta lauhempi, joten pumpun osuus ei ainakaan ole merkittävä.

      Millä kikoilla te saatte sähkölaskua pienennettyä? Pistättekö pumpun maksimipuhallukselle ja kaikki muu lämmitys pois päältä? Joku tässä haisee nyt. Tuskin tuo kulutusmittarikaan on rikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3928
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      357
      3048
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      1978
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1685
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1129
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      42
      889
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      818
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe