Osaisiko joku neuvoa mitä kustantaa 8.6*2.6m (2700kg) purjeveneen kuskaaminen Kuopiosta Turkuun ja onko suositella kuljetusfirmaa (veneessä on teräspukit). Niin, ja pitää se mastokin saada kyytiin..
Veneen kuljetus
Paatin siirto
104472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lainaan topic:ia...
Pitäisi siirtää kaksi purjevenettä, mielellään kimppakyydillä:
Lahti-Järvenpää (7,77m / 1800kg) ja toiseen suuntaan
Helsinki-Lahti (8,45m / 3500kg)
Lahdesta tiedän Tonttilan mutta olisiko ehdotuksia muista kuljettajista?
Tonttilan kyydillä viime kesänä Vuosaari-Lahti 400€.
(8,86m/2800kg)
..tai eihän se hinta määräydy pituuden ja painon mukaan, vaan käytetyn ajan ja kilometrien..
Ai ei määräydy yhtään veneen koon mukaan vai?
No ei tässä kokoluokassa tonni sinnetänne tai metri lisää nosta hintaa
Se on sitten eriasia jos pystyy kuljettamaan pienemmällä kalustolla (ilman lavettia esim.) tai jos joutuu käyttämään erikoispitkää tai leveää kuljetusta
Niinno, sitte se vähä se tonni sinne tänne vaikuttaa mitä kalustoa kannattaa käyttää!
Kysyjän vene kulkee sopivalla "peräkärryllä" maasturin perässä, lavettikuskilta kun tarjousta kysyy niin hinta voi olla toinen. Myös nosturin tarve vaikuttaa hintaan.
Sopivan peräkärryn löytäminen maasturin perään voi olla hieman haasteellista... Autonosturin ja/tai lavetin kanssa taitaa olla niin, että
1) pienemmät purkkarit (H-vene, Albin Express) kulkevat auton kyydissä
2) isommat tarvitsevat nosturin lisäksi lavetin
Tuo Express tuli nimittäin auton kyydissä kuusi vuotta sitten Hesasta Lahteen ja mahtui kyytiin juuri ja juuri. Yhtään isompaa venettä ei mahda auton kyytiin voida laittaa (tulee jo aika korkea lastikin).
Tonttilan lavetissa on lisäksi aukko kölille ja omat kuljetustallat, joten vähänkin isommat purkkarit kulkevat turvallisemmin lavetin kyydissä.
Jos ei muita ehdotuksia ole pääkaupunkiseudulta tai Lahdesta, täytynee taas kysellä Tonttilan palveluksia...
kysyppä P husosta Turusta, on tuomassa mulle veneen turusta Ouluun vk 12 aikana mahtuisko paluuyyti ohjelmaan saatettas molemmat vähän pärjätä. p. 0400-221597. kuskaa ammatikseen veneitä ja kalusto on hyvä
Minulla (9mx2,5m / 3t) veneen kuljetus helsingistä kouvolaan maksoi noin 580€. Inter Hinaus helsingistä. Kuljettaja oli ammattimies ja homma sujui hienosti. Voin suositella.