elikkäs haluaisin kysellä muilta diabeetikko naisilta raskausajasta ja kaikesta mahdollisesta miten diabets on vaikuttanut raskauteen? Itse olen sairastanut tyypin 1. diabetesta n. 14 vuotta ja nyt olemme mieheni kanssa suunnittelemassa ensimmäistä raskautta. Olen 22 vuotta. Toivon saavani täältä jonkin näköistä tietoa. kirjoista ja muista kun oon lukenu aiheesta ni ajattelin heti että en ikinä halua raskaaksi kun on diabetes, tuntuu että kaikki on niin hankalaa. Mutta sitten oma äitini sanoi että jos kaikki lukisi kirjasta minkälaista raskaus ja synnyttäninen on niin kukaan ei hommaisi itseään raskaaksi. :) Joten jos täällä on diabeetikko äitejä niin kertokaa ihmeessä kokemuksia minulle! olisin enemmän kuin kiitollinen! :)
diabetes ja raskaus
diabeetikkotyttö
5356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kannattaa varmaan hakea tietoa myös Diabetesliiton Kohtauspaikalta.
http://keskustelu.diabetes.fi/index.php#1
Siellä lähinnä Diabetes ja raskaus.
Jos ketjuista ei suoraan löydy tarpeellista tietoa, voi rekisteröitymällä kirjoittaa omia viestejään. Haku-toiminto on myös käytettävissä.
olen sairastanut diabeettestä 50 vuotta ja minulla on 3 lasta...olihan noita pikku ongelmia raskauden aikana, mutta niistä selviää, varsinkin nykypäivää..vanhin lapseni on yli 30 kymppinen silloin diabetes ja raskaus oli lääkäreille kauhistus mutta ei sentään enää...terveet elämän tavat ja liikunta pitää meidät tiellä...Onnea vain yritykselle...ja eihän kaikkien "terveidenkään raskaus ole aina ongelmaton
Ruokavalio on kaikkein tärkein. Eli turhaa hiilhydraattia (viljaa) kannattaa välttää tai ainakin pitää miniminä. Korkeintaan hapanruisleipää pari siivua päivässä.
Muuten monipuolista ruokaa ja hyviä rasvoja.
Lisäksi monet ravintolisät ovat avuksi.
D-vitamiinin riittävä saanti on se tärkein ja se 10µg ei riitä. Vaadi itsellesi D-vitamiinin mittaus.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm
Ja varmasti kaikki menee ihan hyvin, kunhan muistaa että siellä neuvolassa tätit noudattaa vain ja ainoastaan käypähoitosuositusta.
Eli oma järki mukaan.
Ruokavalio ja mahdollisimman hyvä sokeritasapaino. Äitipolilla hyvät seurannat. Itse saanut kaksi tervettä lasta. Molemmat olivat vuorokauden keskolassa tarkemmassa seuranna sen varalta että jos sokerit laskevat liian alas. Kumpikaan ei joutunut sokeritippaan.
Molemmat olivat syntyessään normaalipainoisia eikä mitään ongelmia ollut. Tärkeintä on pitää ruokailujen jälkeiset sokeriarvot kurissa, sillä juuri ne aiheuttavat sikiön liikakasvua. Mutta pikainsuliineilla se kyllä onnistuu.
Itse kävin äitipolin lisäksi vielä keskussairaalan diabeteshoitajalla ja ruokavalioterapeutilla.
Lihomisen lyhyt oppimäärä
http://www.iskelma.fi/index.php?option=com_sbsprogram&tmpl=program&cid=7
Terveyden tukipilarit vko 10, osa 3
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm