rinnat raskauden myötä

miten teillä on rinnat kasvaneet raskauden myötä?

Itsellä oli 80 b ja nyt rv 19 85c kuinkahan suuriksi ne vielä kasvavat pelottaa oikein.
9469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

no kai sekin on yksilöllistä... keskimmäisenä aikana pieneni ctä bhen jopa mutta nyt odottaessa rv 27 niin d 80 aluksi b 75

Äänestä

Mulla lähtötilanne oli 80 C.. heti alkuraskauden aikana kuppikoko nousi D-kuppiin. Nyt mennään viikkoja 32 ja kuppikoko on 85E ja isompaa kuppikokoa pitäisi taas ostaa kun tissit alkaa tursumaan yli.. vauva on myös aika ylhäällä ja sen vuoksi rinnanympärys on kasvanut.

Ei siis kannata satsata kalliisiin rintsikoihin.. itse olen ostanut alekorista, koska ei ole harmainta aavistustakaan mihin tämä kasvu oikein päättyy. Äidilläni ollut sama ongelma neljän lapsen kanssa ja isosiskollani myös kahden lapsensa kanssa.. ja mikä korneinta, niin maitoa ei ole ollut kummallakaan riittävästi täysimetykseen. Mielenkiinnolla odotan mitä tuleman pitää..

Imetysliivit ostin jo suosiolla F-kokoa.. =D

Voitte vaan uskoa, että mies on ihan ihmeissään kasvaneesta rintavarustuksesta (siis postitiivisesti).. tosin nykyisin tyytyy enää hiplailemaan käsin kun välillä tulee "maitoa" nänneistä..

Äänestä

Minulla oli lähtökohtaisesti 75c, mutta heti raskauden alussa kasvoi 75d:ksi. Loppuraskaudesta oli kuppikoko e ja imetysliivit olivat kokoa f, minne tissit sentänä mahtui, vaikka vähän tuntui tursuavan yli. Se sitten tasoittui imetyksen myötä takaisin sinne e-f kokoon. On muuten äärettömän vaikea tehtävä löytää kunnollisia liivejä kokoa 75e tai 75 f.

Äänestä

mulla oli ennen raskautta 80C ja nyt tällä hetkellä rv 30 3 menossa ja koko on nytte 85C. että ei hirveesti kasvanut, eikä kyllä haittaa ku tuntuu että oli jo valmiiks iha tarpeeks isot :D

Äänestä

Itse näin alkuraskaudessa vasta olevana pakko kysyä tyhmiä: kasvaako siis tuo rinnanympäryskin (rintojen alta), eikä pelkkä kuppikoko? Eli laajenevatko kylkiluutkin?

Äänestä
  • ympärysmitta ei ole mihinkään muuttunut, kuppikoko vain. Taas pitäisi isommat ostaa mutta pakotan rintojani nyt vielä mahtumaan D-kuppiin...

    Kai se ympärysmitan kasvaminen liittyy vähän siihenkin että paljonko sitä massaa muuten tulee lisää...

    Äänestä

  • Itselläni kirjoitti:

    ympärysmitta ei ole mihinkään muuttunut, kuppikoko vain. Taas pitäisi isommat ostaa mutta pakotan rintojani nyt vielä mahtumaan D-kuppiin...

    Kai se ympärysmitan kasvaminen liittyy vähän siihenkin että paljonko sitä massaa muuten tulee lisää...

    Minulla tuli ympärysmittaan kyllä reilusti lisää, vaikka ylimääräistä ei (turvotusta lukuunottamatta) raskauden aikana tullut. Painoindeksi 19 ja painoa tuli raskauden aikana 12kg.

    Ennen raskautta kuppikoko 65-70B ja loppuraskaudessa 75C ja lisäksi jatkopala liiveissä. Jos nyt olisin raskaana niin en ostaisi ympärysmitaltaan isompia liivejä vaan käyttäisin vain noita jatkopaloja vaikka useampia, koska ympärysmitta kutistui normaaliin pari viikkoa synnytyksen jälkeen. Imetysliivit oli kokoa 65D tai 70C.

    Äänestä

Kyllähän se ympäryskin joskus kasvaa.
Jos lihoo, ympärys kasvaa usein.
Toisena, kun maha kasvaa paljon ja varsinkin loppuraskaudessa näyttää alkavan ihan rintojen alta, niin vaikuttaahan se ympärykseenkin.

Itse kolmannella kuulla nyt, ja kuppikoko kasvanut 75b:stä 70d:hen.
Painoa on siis lähtenyt pikkuisen, mutta rintavarustus kasvanut.

Äänestä

Oon nyt rv 37 ja uusia liivejä en ole ostanut. Vähän on tuntunut jonkun aikaa, että pikkasen kinnaa ja koon suuremmat vois ostaa, mutta en ole vielä ostanut kun vanhoillakin pärjää. Ostan imetysliivit tässä jossain vaiheessa ja en todellakaan tiedä minkä kokoiset ostaisin. Saattaa vielä kunnollakin tuo koko räjähtää vaikkei käytännössä ole juurikaan tissit kasvaneet koko raskauden aikana... Oon ajatellut, että tässä vaiheessa on turha ostaa uudet jos vanhat vielä mahtuu suurinpiirtein. Kun on muutama viikko enää matkaa ja kuitenkin pitää sitten niitä imetysliivejä käyttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jklop kirjoitti:

miten teillä on rinnat kasvaneet raskauden myötä?

Itsellä oli 80 b ja nyt rv 19 85c kuinkahan suuriksi ne vielä kasvavat pelottaa oikein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu