narkolepsian saaneille voivat jäädä vähäisiksi. On myös totta, ettei menetettyä terveyttä voi rahalla korvata.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/03/1283389/keskisuomalainen-narkolepsiaan-sairastuneiden-korvaukset-voivat-jaada-vajaiksi
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/03/1283389/keskisuomalainen-narkolepsiaan-sairastuneiden-korvaukset-voivat-jaada-vajaiksi
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ilman muuta jokainen haittoja kärsinyt tekee vahinkoilmoituksen, kun ehtii. Eihän tuollainen 30 miljoonaa mihinkään riitä, sen jo sanoo järkikin.
Asiasta on kuitenkin ennakkopäätös jo poiliorokotteen osalta olemassa, joten valtiokin yhtynee talkoisiin. Veronmaksajilta se kynitään.
Korkeimman oikeuden ennakkopäätöksen mukaan valtiolla oli poliorokotteen aiheuttamaksi katsotusta haitasta vahingonkorvausvelvollisuus, vaikka syy-yhteyttä ei lääketieteellisessä mielessä kiistattomasti osoitettukaan.
No, ei tuota maksimikorvausta saa kuin silloin, kun on loppuelämänsä työkyvytön. Että siinä mielessä melko harhaanjohtavaa uutisointia. Veikkaampa, että korvaukset terveyden menettämisestä tulevat olevaan melko pieniä.
Aivan samoin kuin pankki sanoo, että sijoittajan olisi pitänyt ymmärtää sijoituksen riskit, taitaa käydä tässä narkolepsia-asiassa korvausten suhteen.
Elintarvikeyhtiö Chipsin pitkäaikainen toimitusjohtaja Carlson hankki omaisuutensa, kun yhtiö myytiin norjalaiselle Orklalle. Kuusi vuotta sitten tehdyn kaupan arvo oli yli 400 miljoonaa euroa.
Kauppalehden mukaan Chipsin myynnin jälkeen Carlson sai Nordealta ehdotuksen sijoittaa Mermaid-joukkovelkakirjalainoihin. Carlson sijoittikin niihin noin 300 000 euroa.
Nyt Carlson vie Nordean oikeuteen näistä sijoituksista koska katsoo Nordean johtaneen häntä harhaan markkinoinnissa ja puutteellisessa informaatiossa. Carlson uskoi sijoitusten olevan pääomaturvattuja. Pankin mielestä Carlsonin olisi pitänyt ymmärtää sijoituksen riskit. Oikeuskäsittely alkaa Maarianhaminassa tänä keväänä.
Kyse on ensimmäisestä oikeuteen asti etenevästä Nordean Mermaid-lainoja koskevasta oikeuskäsittelystä. Noin 1500:lle Nordean asiakkaalle syntyi aikoinaan Mermaid-sijoituksista noin 140 miljoonan euron tappiot.
Korvaukset voivat alimmillaan jäädä kahdeksaan tonniin vuodessa.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/03/1283784/alimmillaan-8000-euroa-vuodessa---mtv3-selvitti-narkolepsiakorvaukset