Miten lopettaa yöimetys mutta jatkaa päivällä

SatuHe

Nyt tarvitsisin muilta äideiltä käytännön neuvoja:
Minulla on 16 kk poika joka heraa 3-10 kertaa yössä syömään (nukkuu vieressa pinnasangyssä josta poistettu toinen sivu eli ns. sivuvaunu meidan parisänkyyn). Ei se minua aikaisemmin häirinnyt mutta nyt alkaa todella katkonaiset yöt häiritsemään kun töissä pitäisi olla tarkkana kuin porkkana.

Onko mitään ideoita miten lopettaa yö-syöminen mutta jatkaa syöttämistä aamuisin, päivisin ja iltaisin? Olin ajatellut kokeilla antaa tutin yöllä rinnan korvikkeeksi (nyt ei käytä tuttia).

Kiitos etukäteen,

4

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Imetyksen lopettanut

      En suosittelisi tuttia enää tuon ikäiselle, koska ei hänellä ole enää sellaista imemistarvetta kuin vauvalla on. Mitään sen ihmeellisempää konstia tuohon ei ole kuin se, että et imetä enää öisin. Alkuun tietysti on vähän rankkaa, mutta todennäköisesti yhdellä tai kahdella yöllä homma on jo mennyt jakeluun ja se parantaa teidän molempien yöunia. Otahan ensi viikonlopun projektiksi olla imettämättä. Kunnon paita päälle yöksi ja sitten vain rintaa ei tipu ja sillä siisti. Vaikka mahalleen nukkumaan, kun poika tulee kärkkymään. Rankkaa on aluksi, mutta todennäköisesti lopputuloksena ihmettelet, että kävipäs se helposti. Tärkeintä on, että kun olet päättänyt lopettaa yöimetykset, niin se päätös pitää heti kerrasta. Jos hän on tunnin huutamisella saanut periksi, niin varmasti huutaa seuraavalla kerralla kaksi tai kolme tuntia.

    • samaa suunnittelen

      Jos haluat edetä hieman hitaammin, niin pidä ekana yönä sääntönä vaikka että imetys vain 2h välein, sit seuraavana 3h välein, kolmantena tisua vain kerran ja sen jälkeen imetys loppuu. Voi olla helpompi kuin tuo kerrasta poikki, vauva ehtii hieman totutella vähempään maitoon yöllä ja osaa seuraavana päivänä syödä sitten päivällä aina hiukan enemmän :)

      Toinen vinkki minkä olen kuullut on että lyhennät imetysten kestoa yöllä. Eli heti kun huomaat että vauva ei enää ime, niin rinta pois suusta ja painat kevyesti etusormella vauvan suun samalla kiinni. Meillä toimii tämä, yö imetykset nyt just lyhenneet ja alkuyöstä on jo tiputettu syöttöjä myös pois... ens yönä taas yksi pois loppuyöstä!

    • Älä imetä..

      öisin. Siinäpä se kaikessa lyhykäisyydessään.

      Meillä 13kk ikäinen, ei ole syönyt öisin 6kk iän jälkeen.

      Nyt jätettiin tutti ja tuttipullo myös pois. Yöt helpottanut todella paljon. Enää herää korkeintaan kerran yössä ja silloinkin nukahtaa kun pitää kädestä kiinni tms.

    • SatuHe

      Kiitos kaikille vinkeistä!
      Minä sitten yritin sitä kerrast poikki menetelmää ja poika huusi kuin sireeni tunteja kunnes ajattelin että nyt on varmaan aamu, katsoin kelloa ja se oli vasta 02... annoin rintaa kun en jaksanut enää kuunnella. Poika rauhoittui ja heräsi pari kertaa myöhemmin mutta kun silittelin ja pidin kädestä nukahti uudestaan ilman rintaa. Seuraavana yönä oli helpompaa ja kolmantena tosiaan meni jo hyvin. Nyt herää aina pari kertaa yössä mutta kun silittelen ja pidän kädesta nukahtaa uudestaan. Pari kertaa on aloittanut sellaisen huutamisen että olen antanut lopuksi rintaa, mutta tämä on ollut poikkeus kerran viikossa. Olen tosi tyytyväinen tähän lopetukseen, nyt saan nukuttua niiiiiin paljon paremmin.

      Kiitos tuesta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2551
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      87
      1483
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      838
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      111
      832
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe