Miten lopettaa yöimetys mutta jatkaa päivällä

SatuHe

Nyt tarvitsisin muilta äideiltä käytännön neuvoja:
Minulla on 16 kk poika joka heraa 3-10 kertaa yössä syömään (nukkuu vieressa pinnasangyssä josta poistettu toinen sivu eli ns. sivuvaunu meidan parisänkyyn). Ei se minua aikaisemmin häirinnyt mutta nyt alkaa todella katkonaiset yöt häiritsemään kun töissä pitäisi olla tarkkana kuin porkkana.

Onko mitään ideoita miten lopettaa yö-syöminen mutta jatkaa syöttämistä aamuisin, päivisin ja iltaisin? Olin ajatellut kokeilla antaa tutin yöllä rinnan korvikkeeksi (nyt ei käytä tuttia).

Kiitos etukäteen,

4

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Imetyksen lopettanut

      En suosittelisi tuttia enää tuon ikäiselle, koska ei hänellä ole enää sellaista imemistarvetta kuin vauvalla on. Mitään sen ihmeellisempää konstia tuohon ei ole kuin se, että et imetä enää öisin. Alkuun tietysti on vähän rankkaa, mutta todennäköisesti yhdellä tai kahdella yöllä homma on jo mennyt jakeluun ja se parantaa teidän molempien yöunia. Otahan ensi viikonlopun projektiksi olla imettämättä. Kunnon paita päälle yöksi ja sitten vain rintaa ei tipu ja sillä siisti. Vaikka mahalleen nukkumaan, kun poika tulee kärkkymään. Rankkaa on aluksi, mutta todennäköisesti lopputuloksena ihmettelet, että kävipäs se helposti. Tärkeintä on, että kun olet päättänyt lopettaa yöimetykset, niin se päätös pitää heti kerrasta. Jos hän on tunnin huutamisella saanut periksi, niin varmasti huutaa seuraavalla kerralla kaksi tai kolme tuntia.

    • samaa suunnittelen

      Jos haluat edetä hieman hitaammin, niin pidä ekana yönä sääntönä vaikka että imetys vain 2h välein, sit seuraavana 3h välein, kolmantena tisua vain kerran ja sen jälkeen imetys loppuu. Voi olla helpompi kuin tuo kerrasta poikki, vauva ehtii hieman totutella vähempään maitoon yöllä ja osaa seuraavana päivänä syödä sitten päivällä aina hiukan enemmän :)

      Toinen vinkki minkä olen kuullut on että lyhennät imetysten kestoa yöllä. Eli heti kun huomaat että vauva ei enää ime, niin rinta pois suusta ja painat kevyesti etusormella vauvan suun samalla kiinni. Meillä toimii tämä, yö imetykset nyt just lyhenneet ja alkuyöstä on jo tiputettu syöttöjä myös pois... ens yönä taas yksi pois loppuyöstä!

    • Älä imetä..

      öisin. Siinäpä se kaikessa lyhykäisyydessään.

      Meillä 13kk ikäinen, ei ole syönyt öisin 6kk iän jälkeen.

      Nyt jätettiin tutti ja tuttipullo myös pois. Yöt helpottanut todella paljon. Enää herää korkeintaan kerran yössä ja silloinkin nukahtaa kun pitää kädestä kiinni tms.

    • SatuHe

      Kiitos kaikille vinkeistä!
      Minä sitten yritin sitä kerrast poikki menetelmää ja poika huusi kuin sireeni tunteja kunnes ajattelin että nyt on varmaan aamu, katsoin kelloa ja se oli vasta 02... annoin rintaa kun en jaksanut enää kuunnella. Poika rauhoittui ja heräsi pari kertaa myöhemmin mutta kun silittelin ja pidin kädestä nukahti uudestaan ilman rintaa. Seuraavana yönä oli helpompaa ja kolmantena tosiaan meni jo hyvin. Nyt herää aina pari kertaa yössä mutta kun silittelen ja pidän kädesta nukahtaa uudestaan. Pari kertaa on aloittanut sellaisen huutamisen että olen antanut lopuksi rintaa, mutta tämä on ollut poikkeus kerran viikossa. Olen tosi tyytyväinen tähän lopetukseen, nyt saan nukuttua niiiiiin paljon paremmin.

      Kiitos tuesta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe