TM 5/11 kertoo sivulla 7 TNS Gallupin tutkimuksesta, missä vähävikaisimmat autot ovat Citroen C 5, Mazda 6 ja Toyota Avensis.
Vertailissa oli 12 saman kokoluokan autoja ja moniongelmaiset germaanit (wagentuotanto) jäivät listalla puolivälin alapuolelle.
Kylläpä lämmittää tojomiehen sydäntä, miten citikkafanien laita ?
Vertailissa oli 12 saman kokoluokan autoja ja moniongelmaiset germaanit (wagentuotanto) jäivät listalla puolivälin alapuolelle.
Kylläpä lämmittää tojomiehen sydäntä, miten citikkafanien laita ?
Vastaukset 24
Vanhimmat
tämä Citroenin viattomuus oli meillä Citroen- ihmisillä jo tiedossa. Tämän tiedon sulatteleminen vain taitaa olla ylipääsemätön paikka monille ..
Aasialaisen auton fanille.
kohta tutkimus, jossa Citroen on ollut menestyksekäs, poistetaan asiattomana.
Täysin asiatonta kertoa Citroenin menestyksestä.
Kyllä tuollainen tutkimus pitää poistaa mitä äkimmiten, se on aiheuttanut minulle pahaa oloa ja se on ollut minulle paljon pahempaa kuin Tojotan takaisinkutsut.
Mjnkä takia annetaan tuollaisen vähän myydyn auton voittaa laatutestejä, sietäisi ajatella kuinka monia meitä lukuisia Tojotan omistajia se syvästi riipaisee menee yöunet ja terveys. Minäkin olen odottanut yli 5 kuukautta terveyskeskuksen mielenterveyshoitoon pääsyä.
Eikös Sitikalla jo jokin vuosi sitten vaivihkaa vihjailtu, että tulette viellä yllättymään...
Tässäpä totuus C5:den vikaherkkyydestä. Emme usko tämän palstan muunneltuun totuuteen. Uskomme puolueettomia tahoja.
http://www.tuulilasi.fi/keskustelu/autojen-tyyppiviat/citroen-c5
Itsellä on vakaasti se käsitys, että aloittajan mainitseman tutkimuksen on tehnyt puolueeton taho TS Gallup.
Myönteisen tuloksen myöntäminen on teroille mahdotonta. samoin, kun omaa tojomerkkiä kohtaa takaisku.
Lielletään määrätietoisesti kaikki informaatio, mikä ei tue omia ennakkokäsityksiä.
Tässä taas joku pösilö ei ymmärrä että linkissä on kyse II-kopasesta -07 citikasta, Uudet III-koppaset ovat vm -08 eteenpäin ja ne nyt vaan kestää.
psa tuote kestää yhtä varmasti: kuin lapin puikula peruna varovasti viimasuojalla keitettynä: selän ku kääntää niin heti hajoaa
Syy ei ole citikassa vaan niitten "aikuisissa" omistajissa jotka täällä kimittää
naama punasena...
Minä uskon vain omaa subjektiivistä kokemustani C5:sta. Se on hyvä ja kestävä auto. Muista listan uusista autoista minulle ei ole testiajoa pidempää kokemusta, joten en osaa pistää niitä paremmuus järjestykseen. C5 oli minusta ostotilanteessa se eniten miellyttävä kokemus., eikä tuo tuntuma ole mihinkään kadonnut.
Rakentava mielipide ja siihen ei ole aihetta vittuilulla puuttua.
Kyllähän tuo Tojotamiehen mieltä masentaa kun kolmanneksi jää, mitalisija kuitenkin ja ja paremmille hävittiin
Ei se uusikaan C5 kestä oikeasti kunhan vuosia ja kilometrejä tulee mittariin. Sitikan kohdalla se on nähty jo niin monesti. Tehdas vakuuttelee joka kerta laadun parantuneen mutta mites sitten lopulta kävikään. Sama muidenkin ranskisten kohdalla.
Niin parin vuoden kuluttua alkaa takapyörät leviämään ja katselemaan uusia kulku uria...no köydessäkin tulee joskus pää vetävän käteen, mutta näillä sitikan käteen vetäjillä se tulee nopeammin.
kyllähän nuo haastattelut ja gallupit ovat todella fakta tietoa, kukahan tuonkin on maksanut, arvailla toki voi jokainen.
Hauskinta on, että Citikka käyttää tuota mainoksissaan hyväkseen.
Kaikella sitä yritetään mainettaan paikkaila. Mielestäni se tarvitsee huomattavasti enemmän työtä varsinkin autoon pitää saada luotettavutta lisää moneksi vuodeksi, ei se maine muuten parane.
Kuten huomaat itsekin, niin mielikuvan muutuminen suuntaan tai toiseen vaatii paljon työtä. C5:ssa on tuote nyt kunnossa ja työtä tehdäänkin mielikuvan muuttamiseksi. Toyotalla on mielikuva kunnossa, mutta jotain pitäisi tehdä pikaisesti tuotteellekin. Mielikuva rapistuu hitaasti, mutta varmasti.
Kyllä sen ranskalaisen menttaliteetin tuloksena ei auta se kova "työkään" tuote on shittiä oli sitten kyse autoista tai ajatuksista.
Ylläpidossa täytyy olla joku tojotero kun näitä minunkin ihan asiallisia kommentteja tojotasta täältä Citroenpalstalta poistetaan jatkuvasti.Kuinkahan kauan mahtaa tämä kommentti pysyä täällä:-)
Citroenit taas mm-rallin johtopaikoilla niinkuin pitääkin!! Ja asiasta toiseen,luin hauskan uutisen,mazdan polttoainejärjestelmään oli pesinyt muurahaisia!!! Kyllä ne kaikkea keksii nuo japanilaiset,että riisikupissa muurahaistenpesäkin hahaa:-)))) mutta oikeastikkin,se muurahaisten läsnäolo polttoainejärjestelmässä saattaa aiheuttaa palovaaran,huh...:-I vakava juttu...
Tottakai sitikka toimii: rallisitikalla ja siviilisitikalla on sama huoltotiheys: kaikki uusiksi 100km välein: joku väitti että ei ralli sitikalla ja siviili sitikalla mitään yhteistä ole mutta onpa: jos "maaliin" aikoo päästä niin osia vaihdetaan kuten C5 malliin: ettei rasvat roisku
Kovasti näyttää Citroen kiinnostavan kun tämä Citroen-palsta on 3. kiinnostavin käviämäärän perusteella tällä aihealueella,hienoa:-) Ei tarvitse ihmetellä,kyllä Citroen upea auto onkin että kannattaa tulla tänne Citroen-palstalle käymään:-) Hyvä Citroen!!
Terveisiä vaan antitojotistille että kun autonostajat lukevat nettifoorumeita niin viimeistään silloin C5:den osto unohtuu. Meinasin itsekin ostaa C5:den mutta kun tajusin nettipalstoja lukemalla ja taksikuskeja jututtamalla miten vikaherkkä automalli se on niin ostohalut kaikkosi. Nyt ajan luotettavalla Avensiksella jota myös suositteli taksiyrittäjätuttavani kun keskusteltiin autojen paremmuudesta.
MelaJormalle vaan kanssa terveisiä että vaihda sinäkin vaan se tojota pikimmiten voittaja-autoon,eli Citroen!!! Ja voisit samalla muuttaa tuon nim.merkkisi yksinkertaisesti SiitinSiitin sillä mela ja jorma tarkoittaa samaa asiaa.
Minun puolesta taksirepsikat ja sinä voitte ajaa kivirekiavensiksella,minä ajan mukavasti Citroen C5.