Kalos

kopsaaja

Auto on viisiovinen, ja sen etutilat ovat suorastaan väljät.Takana asiat eivät ole aivan yhtä hyvin. Kuljetin on kyllä rekisteröity viidelle, mutta mukavasti siinä matkustaa korkeintaan neljä aikuista. Takatuhdon keskipaikka on hankala jopa lapselle.

Se on sitä halpuuden hintaa.

Halpuudesta joutuu maksamaan myös ajomukavuudessa. Kalosin jousituksen kyvyt loppuvat mutkaisella maantiellä nopeasti kesken. Eturenkaat alkavat sortua alle, ja meno on kiikkerän tuntuista. Myös tien pinnan epätasaisuudet tuntuvat selvästi sisällä matkustamossa.

Auton äänieristys on myös kehno. Harjapesussa istuessa tuntuu kuin harjakset löisivät korista läpi, niin kovaäänisesti ne läpsivät auton kattoa ja kylkiä.

Menneen maailman tuulahduksia on myös radio-kasettisoitin. Melkein järjestään kaikki muut valmistajat ovat vaihtaneet kasetit nykyään cd-soittimeen.

4

1816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KJS

      Missä UUDESSA AJAMATTOMASSA alle 13000 euron autossa on väljät tilat takana kolmelle. Ei pidä yrittää tunkea makkaraa nakin kuoreen. Osta linja-auto, siihen mahtuu mukavasti 5 henkeä. Tosin maksaa varmaan 200 000 euroa

    • Toinen kopsaaja

      Turha lukea arvosteluja kuin piru Raamattua. Osataan sitä täälläkin. Oheiset poiminnat Iltalehden nettisivuilta. Kun jättää negatiiviset asiat pois, niin johan näyttää hyvälle :)

      "Tekninen takuu on kuin japanilaisilla eli pitkä. Huoltohintoja ei ole vielä saatavana, mutta ennakkotietojen mukaan hinnoittelu tulee sijoittumaan tasolle Opel eli kohtuullista.

      ABS-jarrut vakiona tässä hintaluokassa ovat herkkua. Etu- ja sivuturvatyynyt kuuluvat myös perusmallin vakiovarustukseen. Takana myös keskellä on automaattikolmipistevyö.

      Kalos on hämmästyttävän mukava. Tämä kattaa istuimet, verhoilut ja ennen kaikkea auton hiljaisuuden.

      Daewoo Kalos on hinnoiteltu erittäin aggressiivisesti. Myös hinta-laatu -suhde on kova."

      PS. Täältä voi käydä tarkastamassa, mistä alkuperäisen viestin kirjoittaja oli tekstinsä kopioinut - ja jättänyt tietysti samalla pois kaikki positiiviset kommentit:

      http://www.iltasanomat.fi/autot/koeajot.asp?id=763294

      • KJS

        Olipas asiantuntematon koeajo. Ensinnäkin toimittaja unohti ilmeisesti täysin olevansa koeajamassa pikkuautoa eikä tilataksia. Ei missään Kalos kokoluokan autossa ole hyviä tiloja takana kolmelle. Sitten taas isommissa autoissa, joissa tilaa olisi, penkki muotoillaan selkeäsi kahdelle ja keskipaikalla istutaan kuin kevarin takapenkillä, eli paljon korkemmalla.
        Olikohan toimittaja ensimmäistä kertaa elämässään harjapesussa. Itse olen käyttänyt pesussa jos jonkin kokoista ja hintaista peliä ja kyllä se harjojen / veden ropina kuuluu kaikissa kovana sisään.

        Jospa Iltapäivälehdet kirjoittelisivat vain missien ja nykästen eroista ja uskoo tuloista ja jättäisivät autojen koeajot ammattilaisten tehtäväksi, vaikkakin ammattilaisiltakin tulee välillä huteja.


    • Samu(sefu)

      skoda on paras

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe