On taas poistettu viesti, jossa oli kesksustelua entisen vl ry:n puheenjohtajan tuomiosta. Tuomiosta piti tulla tietoa 3.3.2011, mutta miksiköhän sitä ei ole. Kertokaas minulle, jos tiedätte, onko kyseinen vl-vaikuttaja saanut maallisen tuomionsa asiasta?
raiskaajan tuomio
minä vaan
17286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Pyysin poistamaan eilen, koska viesteissä oli nimiä yms. myös epäillyn sukua ja perhettä loukkaavaa tietoa. Nimettömänä voi toki keskustella, mutta kun aletaan nimiä mainitsemaan ja sukuakin herjaamaan niin sisu kuohahtaa!
Ja taustatietona: olen sitä mieltä, että pedofiliasta tuomittujen nimet tulee julkistaa, mutta tämä asiahan on ollut vasta tutkinnan ja epäilyn asteella, joten nimet tulisi pitää salassa. Myös oikeudenkäynti käydään suljetuin ovin ja uhrien henkilöllisyys on salainen.
Pyydän kunnioittamaan tätä pyyntöä.
SRK:n käskystä kaikki jälkipuonti, myöskin tuomioineen, on junailtu salaiseksi.
Mitä tahansa voi odottaa nykyiseltä Jumalan huoneen hallitukselta, niin röyhkeää on sen toiminta tänä päivänä edelleen!
Tuomioistuin on osa oikeuslaitosta ja se on riippumaton valtion monopoli. Vaatii lujaa uskoa, että SRK määräilisi oikeutta.
Oon tätä oikeudenkäyntiä seurannu hyvin läheltä, ja ilokseni voin teille katkerille todeta, että tämän jutun käsittelyssä ei ole poliisin taholta tullut tippaakaan suojelua tai ns. helpotuksia uskonnollisen taustan vuoksi.
Näissä asioissa kai tärkeintä on uhrien saama apu ja oikeus ja se, että rikokset tuomitaan rikoksina eikä hengellistä puolta sekoiteta siihen.
Suututtaa tämä loanheitto, kun ihmiset eivät asioista tiedä mitään ja kirjoittelu satuttaa satoja ja satoja myös syyttömiä ihmisiä. Eikä tämänkaltainen toiminta mitenkään käsittääkseni edistä totuuden julkituoa.
On totta, että näitä tapauksia on herätysliikkeen sisällä hoidettu täysin väärin jo monta vuosikymmentä. On hyvä, että viimein on herätty edes keskustelemään asioista. Se antaa toivoa , että tulevaisuudessa maton alle lakaiseminen on vain muisto menneisyydestä.
Nämä asiat ovat tutkinnallisesti monestakin syystä todella vaikeasti hoidettavia. Ja lisäyksenä vielä, että salaiseksi julistaminen on yleinen käytäntö, kun kyseessä on seksuaalirikos. Jokainen ymmärtää sen kyllä jos ajattelee itseään uhrin asemassa!
Toivotaan ettei mitään pahaa ole tapahtunutkaan. Kuitenkin Yle, MTV, ainakin 30 sanomalehteä, tv-uutiset jne ovat käsitelleet hyvinkin yksityiskohtaisesti asiaa ja 3.3. oli sanottu että tuomio julistetaan. Jos ystäväsi on syytön hyvä että se kerrotaan kaikille, ksoka esikohu on ollut valtava koko vl-liikkeen kannalta. Media on kertonut enemmän henkilöstä kuin täällä on. En nyt toista.
Voiko ihmistä enää tarkemmin identifioida, kuin nimen perusteella? Nimeä ei media ole kertonyt vaan täällä on niitä ehdoteltu, useitakin, myös sellaisia joilla ei ole tässä tapauksessa osaa eikä arpaa.
Mediassa ei ole mainittu nimiä, täällä on.
Henkilötunnuksella toki, vältetään duplikaatit.
Kannattaa pyytää käräjäoikeuden kansliapäätöksen kopio ja tarkistaa, onko siinä nimi julkistettu ennen kuin tulee selittelemään tänne yksityisyyksistä.
Henkilötunnusta ei hevillä saa selville, mutta nimen saa. Toisen henkilötunnuksen julkistaminen on jo itsessään tietosuojarikos, joten ei puhuta siitä tässä yhteydessä.Nimen perusteella voi henkilön yksilöidä varsinkin sen jälkeen mitä media on henkilöstä kertonut.
Totta kai nimi lukee päätöksessä, mutta nyt puhutaankin nimien heittelystä ENNEN mitään päätöksiä. Tai en tiedä onko päätös jo tehty, koska syyttäjä sanoi muistaakseni, että se VOIDAAN julkistaa huolimatta salaisesta käsitteöystä.
tämä on todella raivostuttavaa, että kun aloitan keskustelun, ensin joku yrittää puolustaa kyseistä henkilöä sillä, että hänen nimensä on mainittu. Tässä tapauksessa minua, eli aloittajaa ei TIPPAAKAAN kiinnosta NIMI! Siis pitäkää kiitos turpanne kiinni nimistä, kun joku haluaa asiallista tietoa käisteltävästä asiasta, koska aina kun nimet mainitaan, niin keskustelut poistetaan. On asiatonta arvuutella nimiä randomina, kun niitä ei lehdistökään ilmoita, mutta asiasta voi puhua ja tiedustella!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Niin ei kai sinua mistään voi syyttää, mutta kun joku/jotkut muut aina laittavat niitä nimiä viestiketjuun. Ja eiköhän täälläkin ensisijaisesti puolustella uhrien yksityisyyttä eikä epäiltyä.
"ensin joku yrittää puolustaa kyseistä henkilöä sillä, että hänen nimensä on mainittu."
Älä valehtele. En ole puolustellut pedofiliaa. Epäiltyjen ja syytettyjen oikeusturvan puolesta olen kirjoittanut. Jos oikeus toteaakin syytetyn syyttömäksi, ei ole kenenkään etu, että syytetyn nimi on tahrattu ennen kuin oikeus on tehnyt päätöksensä. Se ei ole tahraajienkaan etu. Nimistä kirjoittaminen voisi olla perusteltua korkeintaan oikeuden päätöksen julkistamisen jälkeen, jos silloinkaan, koska uhrien suojelemiseksi nimet voi olla hyvä silloinkin salata.
"Tässä tapauksessa minua, eli aloittajaa ei TIPPAAKAAN kiinnosta NIMI"
Ketjussa on arvuuteltu nimeä, siitä keskustelu nimen julkistamisen sopivuudesta.
Lumijoella SRK:n vuosikokouksessa asia sitten tulee täysin julkiseksi.
Mikä on kun tuomiota pantataan?
tuomari pipi
Tuomari sairas, tuomion lukeminen siirtyy ensi viikkoon.
4 vuotta tuli! Tänään tuli tuomio. Sukulaispoika sai vain alle kaksi vuotta ehdollista... Oksettaa...