SDP:n oikeudenmukainen ja suvaitsevainen puolue

Siinä missä persut jo ottaa mallia Hitlerin natsisaksata halutessaan kieltää esim. modernin taiteen harjoittamisen Suomessa. Tälläiset äärioikestolaiset liikkeet yhteiskuntaa hajottavine ohjelimineen olisi hajotettava niin kuin IKL:lle aikoinaan tehtiin.
SDP on aito, yksilöä ja tasa-arvoa kunnioittava puolue, joka rehellisesti tekee työtä köyhyyden vähentämiseksi ja oikeudenmukaisemman elämän puolesta.
Demarit oli tälläkin eduskunnan nelivuoptiskaudella aktiivisin köyhyyden vähentämiseksi.
Kovinta populistirummutusta pitävät persut kaikista puolueista käyttivät vähiten puheenvuoroja köyhyyden vähentämiseksi. Demarit oli heitä aktiivisempi suhteessa 40/1. Pahasti köyhäkansa harhautuu ja kärsii, jos luulevat persujen tekevän työtä heidän oikeusien puolustamiseksi.
9123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä! Demut taisteli verta säästämättä alvin alenusta vastaan. Köyhille ei halpaa ruokaa. Kauhea poru, kun poistettiin eläkkeiden rangaastusvero. Itkevät Hakaniemessä viläkin.
Varallisusveroa ei demut salli palautetavan, sehän siirretiin köyhien maksettavaksi.
Veroalat demut pani vuosia vain ansiotulovähenykseen.

Ja mitä demut tehnyt köyhyyden vähentämiseks?

Äänestä
  • Porvarien taikatemppu oli niin hyvä, että te persut ette ole vieläkään sitä hoksannu. Ennen alvin alennusta ruoan hintaa hivuttamalla nostettiin Suomessa, kun euroopassa vastaavasti ruoan hinta oli rajussa laskussa. Kauppa ja elintarviketeollisuuden on kiittäminen porvarihallitusta, kun sai alvin alennuksen verran lisää katetta tulokseensa. Näennäisen alvin alennuksen jälkeen ei mennyt kuin vajaa vuosi, kun ruoan hinta oli kohonnut sille tasolle mitä se oli ennen alvialea. Nyt ruoan hitahan on noussut jo rajusti siitä.

    Suomella olis 8miljardin kassavaje ratkottavana, mutta persut haluavat vain kieltää modernia taidetta tekevää ja vaativat Karjalan palauttamista. Vastuullisen politiikan tekeminen vaatii muutakin, kuin persujen jatkuvaa selkärangatonta takinkääntämistä ja populismia.
    Ottakaa persut oikeita ihmisten asioita syvälliseen pohdintaan työstettäväksi eikä vain tälläistä jatkuvaa populistista paskansyöttämistä kansalle.

    Äänestä

  • Tämäkin Karjalaa takaisin huutava persu Jussi Niinistö oli 1990-luvun alussa tiivis suhde äärioikeistolaiseksi kuvattuun Kansallinen Kulttuuririntama -järjestöön (KKR). Hän kirjoitti järjestön Valkoinen Rintama -lehteen artikkeleita ja tunsi läheisesti järjestön perustajan Jukka Mattilan. Nyt tämäkin kahjo haluaa puolustusministeriksi seuraavaan hallitukseen!! Tästä radikaalista äärioikeistolaisesta persoonasta kertoo hyvin se, että hän kavereineen erotettiin Loimaan kokoomusnuorista, kun he yrittivät vallata järjestöjä. Vaarallinen tapaus Suomen turvallisuudelle.
    http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/109887-soinin-”ministeri”-karjala-takaisin

    Toivottavasti ennen vaalipäivää tämä persujen "työväenliike" saadaan perattua ja laitettua aatteellisesti oikeaan lokeroon, että kukaan duunari ja köyhäkansa lankeaisi tähän äärioikeiston vaaliansaan.

    Äänestä

  • Rividemari kirjoitti:

    Tämäkin Karjalaa takaisin huutava persu Jussi Niinistö oli 1990-luvun alussa tiivis suhde äärioikeistolaiseksi kuvattuun Kansallinen Kulttuuririntama -järjestöön (KKR). Hän kirjoitti järjestön Valkoinen Rintama -lehteen artikkeleita ja tunsi läheisesti järjestön perustajan Jukka Mattilan. Nyt tämäkin kahjo haluaa puolustusministeriksi seuraavaan hallitukseen!! Tästä radikaalista äärioikeistolaisesta persoonasta kertoo hyvin se, että hän kavereineen erotettiin Loimaan kokoomusnuorista, kun he yrittivät vallata järjestöjä. Vaarallinen tapaus Suomen turvallisuudelle.
    http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/109887-soinin-”ministeri”-karjala-takaisin

    Toivottavasti ennen vaalipäivää tämä persujen "työväenliike" saadaan perattua ja laitettua aatteellisesti oikeaan lokeroon, että kukaan duunari ja köyhäkansa lankeaisi tähän äärioikeiston vaaliansaan.

    Jussi Niinistö puuhaili 1990 luvulla äärioikeistolaisessa Kansallinen Kulttuuririntama -järjestössä (KKR) ja kirjoitti sen Valkoinen Rintama -lehteen. ”Kyseessä on selkeästi rasistis-fasistinen liike”, Kokoomusnuorten puheenjohtaja Petri Lahesmaa moitti Turun Sanomissa toukokuussa 1991. Niinistön lehti julisti: ”Kokoomus tukehtukoon kommunistiseen oksennukseensa jota mm sen lehti NYKYPÄIVÄ viikottain suoltaa”. Kansallisen Kulttuuririntaman teemoja olivat myös pakkoruotsin ja pakolaisten vastustaminen, suojeluskuntien perustaminen sekä Itä-Karjalan liittäminen Suomeen. Kesällä 1991 Kansallisen Kulttuuririntaman tiedotuslehdykkä Viestikannel kertoi Helsingissä pidettävästä Itä-Karjala-juhlasta ja julisti, että Itä-Karjalan liittäminen Suomeen on kannatettava ajatus. Tilaisuuden juhlapuhujana oli Jussi Niinistö. Valkoinen Rintama -lehden perusteella Niinistö oli äärioikeistolainen ideologi, tuleva historioitsija, joka kirjoitti lehteen Vihtori Kosolasta ihannoivan julistuksen. Kansallinen Kulttuuririntama etsi aktiivisesti jäseniä, mutta lehden mukaan niitä ei ollut Niinistön lisäksi juuri muita kuin hänen toverinsa Jukka I. Mattila, joka kirjoituksissaan puhuu venäläisten sijaan ”ryssistä” ja vaati myös Kekkosen kannattajia ”manan majoille”. Niinistön ja Mattilan lehti katsoi bolshevikkien sopivan parhaiten kokoomukseen, vaikka ainakin Mattila edustaa kotisivunsa mukaan kokoomusta edelleen. Niinistö ja Mattila julkaisivat vielä 1999 yhteisen kirjan Viron vapaussodasta.

    http://antifasistit.blogspot.com/2011/04/valkoisen-rintaman-ja-suur-suomen.html

    Äänestä

Aika yllättävä uutinen demareiden valtakoneiston todellisuudesta. Useilla korttipakoilla tunnutaan pelattavan:

"Paperiliiton puheenjohtajan Jouko Ahosen saamat nopeat potkut liittyvät osaltaan tämän kokonaisuuden peittelyyn. Uskon valtaosalle Paperiliitonkin jäsenistä näiden seuraavien asioiden tulevan yllätyksenä.

Suomi on erinomainen maa, jos omalle kohdalle ei osu pitkäaikainen työttömyys, pysyvä vammautuminen tai sairastuminen. Esimerkiksi työssä tai liikenteessä."

http://suomi2017.wordpress.com/apparatsikkien-ahneuden-analtomia/

Toivottavasti demareiden johto oikaisee, jos tuo tieto on paikkansa pitämätöntä.

Äänestä

Niinkös luulet.Mikäs puolue se olikaan joka vastusti ruoan alv.tä. Eikös juuri demarit tehneet välikysymykse kristillisten kanssa ettei elintarvikkeiden alv.tä EI SAA LASKEA,koska silloinhan laskisi myös leivän hinta. Oletko unohtanut etta demut vastusti kristillisten kanssa leivän hinnan laskua.

Äänestä
  • Lipposen epäoikeudenmukaista eläkkeiden indeksileikkuria ei saa poistaa!

    Äänestä

Eduskuntaamme tulee kepulaisilta kuusi kansanedustajaa, jotka ovat vanhusten hoivapalvelulakia vastaan. Perusssuomalaisista Jussi Halla-Aho ja joku toinen on myös tätä lakia vastaan, muutoin eduskuntamme enemmistö kannattaa tätä lakia. Saapas sitten nähdä tekeekö tämäkään hallitus yhtään vanhuksiemme huonon hoidon kitkemiseksi, vaan jatkaa edellisten hallitusten linjaa.

Kokoomuksen poliitiikka on ollut kaukana inhimillisyyden poliitiikasta, niin vastarintaa voi tulla tässä asiassa, kun vaalit ovat ohi ja valta ankkuroitu. Kepulaiset ovat olleet liian kauan hallitusvastuussa ja tämä näkyy pahoinvointina kaikkialla. KELA:n johtoonkin istutettiin tämä Liisa Hyssälä, joka on ollut oikea vanhuksien ja eläkeläisten kurittaja. Liisa Hyssälän mentyä KELA:n, lääkkeiltä on poistettu ennätystahtiin KELA-korvauksia ja poistetaan lisää. Diabeetikotkin saavat suurella rahalla hyviä lääkkeitä, mutta rahattomat saavat tyytyä huonompiin lääkkeisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rividemari kirjoitti:

Siinä missä persut jo ottaa mallia Hitlerin natsisaksata halutessaan kieltää esim. modernin taiteen harjoittamisen Suomessa. Tälläiset äärioikestolaiset liikkeet yhteiskuntaa hajottavine ohjelimineen olisi hajotettava niin kuin IKL:lle aikoinaan tehtiin.
SDP on aito, yksilöä ja tasa-arvoa kunnioittava puolue, joka rehellisesti tekee työtä köyhyyden vähentämiseksi ja oikeudenmukaisemman elämän puolesta.
Demarit oli tälläkin eduskunnan nelivuoptiskaudella aktiivisin köyhyyden vähentämiseksi.
Kovinta populistirummutusta pitävät persut kaikista puolueista käyttivät vähiten puheenvuoroja köyhyyden vähentämiseksi. Demarit oli heitä aktiivisempi suhteessa 40/1. Pahasti köyhäkansa harhautuu ja kärsii, jos luulevat persujen tekevän työtä heidän oikeusien puolustamiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu