voinko hankkia shetiss/russ ponin?

smulanbest

Mietin tässä vain sitä kun löysin ihanan pikku shetiss/russ risteytyksen, että voinko minä hankkia hänet. Hän on pieni noin 100 cm korkuinen pallero. HUOM! vielä kasvassa iässä! ja itse olen 160 cm pitkä ja painan 44 kg ja en kasva enään. ratsastan usein tallimme pienimällä shetiksellä se on 94cm korkea. haluaisin nyt tietää teidän mielipiteenne tästä asiasta. kannataako minun ostaa pieni shetiss/russ risteytys?

4

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • smulanbest

      olen jo ratsastanut intensiivisesti 8 v. ja hoitanut yhtä pitkään

    • agrologi AMK

      Voit ratsastaa tuon kokoisella ponilla hyvin. Kuitenkin istunta pikkuponin selässä ei millään tule oikein, joten ihan oman itsesi vuoksi suosittelen, että menisit enimmäkseen isoilla poneilla ja hevosilla.

      Mutta mieti kaksi kertaa, miksi ihmeessä ostaisit pikkuponin? Onhan ne söpöjä ja luultavasti tämä sydäntenmurskaaja on vielä luonteeltaa sinua mielyttävä, kun mietit sen ostoa.

      Kuitenkin olet ilmeiseti jo yläasteiässä, jos et kerta kasva enää. Tämä tarkoittaa, ettet voi kisata poniluokissa enää kuin kauden tai pari (jos siis suunnittelet ponista kilpaponia), sen jälkeen joudut startaamaan hevoluokiin eli käytännössä voitte kisata enää talli- ja seurakisoissa.

      Jalkasi on niin pitkät ettet pysty istumaan oikein pikkuponin selässä. Omalla hevosellasi ratsastaisit lähes päivittäin, joten istuntasi kärsisi koko ajan. Pikkuponilla hyppääminen on yli-isolle ratsastajalle myös vaikeaa (kippaat kertakaikkiaan hevosen pään yli, jos hyppy menee jähänkin pipariksi ja tämä ei ole mukavaa sinulle ja rasittaa ponin etujalkoja paljon enemmän kuin vastaava virhe lyhyemmän ratsastajan kanssa.

      Mieti myös onko hauskaa, jos kaikilla ikäisilläsi kavereilla on hoitsuina tai omina hevosina hevoset ja sinulla pikkuponi. Näin teidän on vaikea lähteä yhdessä maastoon tai osallistua samoihin valmennuksiin.

      Keksin nopeasti kaksi syytä miksi voisit ostaa ko. ponin. Olisit tosi kiinnostunut ponilla ajamisesta (poniravit (sielläkin poni joutuisi isojen ponien ryhmään) tai valjakkoajo) tai pystyisit kouluttamaan ponin nopeasti ja myymään sen sitten hyvällä voitolla ja saamaan näin rahaa isomman hevosen ostoon.

      • smulanbest

        En ajatellutkaan tuota.. nyt olen kyllä sitä mieltä että iso poni tai hevonen on parempi vaihtoehto =). Kiitos että avasit silmäni! nyt vain katsomaan hyvän kokoista heppaa=)


    • ronsku

      poniraveissa ei voi ajaa risteytyksellä!!!!!!!!!!!!:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      194
      6610
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5503
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      274
      3487
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      127
      3473
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      87
      2455
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2155
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      53
      1903
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1896
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1782
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      101
      1447
    Aihe