Olemme perheeni kanssa lähdössä viikon lomamatkalle. Tarkoituksenamme olisi lähteä huhtikuun puolenvälin jälkeen, ehkä noin 20. päivä.
Matkoja katsellessa päädyimme kahteen vaihtoehtoon: Teneriffa ja Alanya.
Onko teillä kokemuksia näistä? Suositteletteko niitä perheelle jossa on pari teiniä ja ala-asteikäinen?
Ja tärkein kysymys: Millaiset lämpötilat huhtikuun puolen välin jälkeen on kohteissa? Teinimme tykkäisivät saada kunnon päivetyksen/rusketuksen ennen Suomen kesää, joten kummasta lomakohteesta olisi niin rusketus kuin D-vitamiiniannokset taattu? :)
Toki muita lämpötiloiltaan varmoja matkakohteita huhtikuun loppupuolelle saa ehdottaa:)
Kumpi lämpimämpi Turkki vai Kanaria?
4
490
Vastaukset
- Mat-kai-lia
Viikon lomassa on aina pieni riski säiden suhteen varsinkin keväällä. Ehkä vielä parempi ja varmempi kohdemaa olisi Kypros. Ayia Napa (tai Protaras) voisi olla huhtikuun lopussa lähes takuu varmoja kohteita ilmojen suhteen. Kyproksella (kuten ei Kreikassakaan) ole tunkeilevia kauppiaita, joten lomasta nauttii enemmän.
- joannak_
Kypros on testattu, ihan mukavilla muistoilla, joten sen takia matkakohteen toivottaisi olevan vähä erilainen, ja kun perheemme ei Turkissa tai Kanarialla ole käynyt, ajattelimme testata ne seuraavaksi:)
Mutta kiitos kuitenkin:) - vv-88
Vesi kylmää Alanyan seudulla huhtikuussa joten esim. Playa de las Americas teneriffalla varmempi kohde
- Kylmä vesi
No kylmää se vesi siellä Kanariallakin on keväällä, joten siinä suhteessa ei eroa. Jos haluaa vedessä olla, niin kannattaa valita paikka, missä lämmitetty allas/altaat. Muuten varmaan molemmissa suht samat lämpötilat, voi olla erittäin lämmintä tai huonolla tuurilla viileää. Tilastojahan löytyy matkanjärjestäjien sivuilta keskiarvolämpötiloista tuohon aikaan. Veikkaan että rusketuksen saa kummassakin kohteessa. Makuasia sitten, kumpi muuten miellyttää. Turkkilainen ystävällisyys/tuputtaminen vai kanarialainen viileä välinpitämättömyys, näin karrikoidusti. Melkein voisin suositella, että kokeilkaa Turkkia. Nuoriso yleensä tykkää shoppailla edullisesti, ja Alanyassa varmaan siihen paremmat mahdollisuudet. En ole Turkissa koskaan käynyt, joten sen osalta ei omakohtaista kokemusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1565819Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido843273Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1001831- 1241190
- 151124
- 651111
Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain78993- 58990
Rekkautumispakko olisi hyvä...
Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?159865Olet edelleen uskomaton
Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p27865