1,23Tänään havaittu samaisen purkin hinnaksi 1,43...."/> 1,23Tänään havaittu samaisen purkin hinnaksi 1,43...."/>

Rainbow tonnikalan hintakehitys

tonnikalapoliisi

Marraskuussa 2010 "Rainbown tonnikalaa ja vihanneksia mexicana" -purkin hinta nousi Alepassa 1,09 --> 1,23

Tänään havaittu samaisen purkin hinnaksi 1,43.

3:ssa kuukaudessa hinta on noussut ihan kohtuullisesti!!!!!!!!

7

1402

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herroiksi Eläjä

      Nonnonno. Just palkat nousi ja lapsilisääkin 40snt lisää kuukaudessa! Eletään herroiksi.

      Vuosi sitten chikiita banaanit 1,50e /kg. Eilen 2,15e /kg. Siinäkin ihan kivasti tullu kehitystä.

      Ja leipä on kans noussu....

      • Joutoaikaa

        Viime viikolla tankkasin Venäjällä ollessani 95 bensaa hintaan 0,65 e litra. Tänään tankkasin muutaman litran 95/10 bensiiniä Lappeenrannassa hintaan 1,559. Kovasti nousee . Ai niin, onhan tuossa tuo raja välissä... :) Onneks asun rajanpinnassa. Vuosiviisumi 85e, kv. vakuutus 28e. Neljä kertaa kuukaudessa kun siellä tankkaa, niin on se aika kohtuuhintaista. Röökit ja votkat voi ostaa samaiselta asemalta. LM= 0,60e aski. Votka laadusta riippuen 3,5-9e litra.


    • Lahtarikalle

      Joo,mutta en mä ainakaan sinne Venäjälle muuttas.

    • Ahnehtija

      Koko ajan hinataan hintoja ylöspäin. Onneksi Suomalaiset on niin hölmöjä etteivät tajua mistään mitään!

      • SAAN HALVALLA

        Näin on hinnat nousee pilviin, kun asiakkaat eivät edes katso hintoja. Ostoskärryt notkuen lihavat rouvat työntävät kärryjään kassalle- millään ei näytä olevan väliä. Oen miettinyt ,että mistä tämä johtuu. Tuhlaus on huipussaan ja sitten ostamaan laihdutuspillereitä. KYLLÄ SUOMEN PERHEELLISILLÄ MENEE TOSI HYVIN.

        Onneksi on vielä sellaisiakin, että ymmärtävät, ettei kannata sitoa itseään kaupan etukortteihin ja kaupan asiakkaaksi. Kannattaa käydä monessa kaupassa ja seurata hintoja. Tuote ostetaan, sitten sieltä kaupasta missä se on halvin.

        ERIKOISTARJOUKSET HAETAAN MISSÄ HALVINTA , mutta vain erikoitarjoukset. Samalla reissulla ei osteta mitään muuta siitä kaupasta. Ei heräteostoksiin sorruta.Kauppahan houkuttelee sisään juuri erikoistarjouksilla. VANHENEVAT TUOTTEET MYYDÄÄN ERIKOISTARJOUKSILLA JA SEUDUN ROUVAT JOPA TAPPELEVAT NIISTÄ, ETTÄ KUKA EHTII ENSIN NAPPAAMAAN TUOTTEEN.


    • kympillä viis

      Ei tahdo muistua purkin hinta, kun taitaa edellisestä tonninkalan ostosta olemaan jo pari vuotta, eipä tuota tule laitettua kuin omatekemään pizzaan kerran pari vuoteen.

    • Niin mutta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3320
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1522
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1496
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1104
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1066
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1006
    Aihe