Kova kuume, mahakivut ym.

_mamma_

3- vuotias tyttäreni alkoi torstaina valittaa mahakipuja (tätä kirjoittaessani on maanantai). Tyttö huuti 45minuuttia suoraa huutoa ja sen jälkeen lähdin viemään häntä päivystykseen. Siellä tilanne kuitenkin laukesi ja tyttö rauhottui. Meillä on mahakipuja tosi usein muutenkin, ja tälläkin kertaa lääkäri vain vastasi, ettei osaa sanoa mikä hätänä. Kuumetta tytöllä ei silloin ollut, vaan oltiin melko reilusti alilämmöllä vain.
Perjantai iltana kuumetta sitten olikin jo 39.5 ja tähän hetkeen asti sitä on koko ajan ollut 38.5-40.5. Sunnuntai aamuna kytin tytön uudelleen päivystyksessä kun kuumetta oli heti aamsuta 40.5. Tulehdusarvot oli silloin vain 8. Kurkkukivut olivat tytöllä kovat ja kurkusta peitteitä löytyikin. Muutenkin on räkäinen ja yskäinen. Määräys oli käydä tänään uudelleen otattamassa tulehdusarvot jos kuumetta edelleen olisi, ja kun sitä aamulla oli 39.5 niin uudet kävimme otattamassa. Kuulema hieman oli nousussa, ei kerrottu minkä verran, vaan pitäisi ottaa taas huomenna uudelleen yhteyttä.
Nämä mahakivut ovat jatkuneet tuolta torstaista asti myös koko ajan. Tulevat aaltoamisina ja välillä tyttö itkee kovastikkin niitä kipujaan. Lääkäri kyllä sanoi, että ne voivat liittyä kurkkukipuun, mutta kun mahakivut ilmestyivät ennen kurkkukipuja.
Nyt minä sitten äsken vessassa havaitsin, että tyttö on 2 päivää tehnyt aivan mustaa ulostettakin. Tai ellei se ole mustaa, niin aianakin ihan tummanharmaata. Myös haju on melkoisen voimakas ja pistävä.
Pitkän sepustukseni jälkeen kysymys siis kuuluukin että voiko tämä ulosteen väri nyt sitten johtua tästä pitkään jatkuneesta kuumeesta, vai voisiko olla sittenkin niin että mahakivut ja tämä uloste liiittyisivätkin jotenkin toisiinsa...?

Joo taidan hulluksi vain tulla kun pyörittelen tätä kaikkea päässäni lapsen valvottassa kaikki yötkin.. :D

1

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolestunut äiti.

      Hei

      meilläkin tyttö (6v) on itkenyt mahakipujaan sunnuntaista lähtien. Silloin käytiin lääkärissä. Lääkäri paineli vatsaa ja otettiin pissanäyte ja tulehdusarvot. Tulokset olivat normaaleja. Tyttö myös oksentelee useita kertoja päivässä.
      Jos tämä on oksennustautia niin mistä niin kovat kivut? Kivut alkoivat jo 2 päivää ennen oksentelua. Eikä vieläkään loppua näy. Maanantaina käytiin uudestaan terveysasemalla. Hoitaja ihmetteli että kipu on aaltomaista ja on välillä poissa. Ei kouristelukipua kuten oksennustaudissa. Neuvoi vain että jos kipujen kanssa ei pärjää kotona niin täytyy viedä tyttö osastolle. Kuumetta ei ole ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      72
      4251
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2720
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2437
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2223
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe