Sain pari viikkoo sitten postiluukusta kirjeen talon isännöitsijältä, joss luki että olin rikkonut talon säännöt pitämällä melua hiljasuuden jälkeen ( Oli pari kaveria täällä, en kiistä sitä)
Siinä luki myös että jos asia toistuu, voidaan vuokra asuntoni ottaa taloyhtiön haltuun. Meneekö asia todella näin nopeasti siihen? En ole saannut yhtään valitusta tai muuta ennen, ja heti tule kirje että seuraava kerta käy näin.
Taloyhtiö ottaa asunnon haltuun?
4
649
Vastaukset 4
- lue lakia
Ei se ihan noin nopeasti käy. Mutta kyllä yhtiö voi käynnistää haltuunoton oikeudessa. Kannattaa uskoa eka varoituksesta.
- Ihan oikein nsulle
Mitä sä tällä pillität opi käyttäytymään ja lopeta se naapureiden häiriköinti.
Asut hyyvässä yhtiössä kun puuttuvat nopeasti häiriköintiin. Häiriköijät pihalle ja lumihankeen vaan. he he - Tampereelle ajatus.
Maailmassa on sovitut rajat, kuten kaupungin järjestyssäännöissä hiljaisuudesta, myös kiinteistöissä on omat.
Kyllä ne asiat kannattaa ottaa huomioon ja elää sen mukaan, eli aina on elämässä rajat olemassa johonkin ja niitten kanssa on elettävä.
Jos kaverit eivät osaa elää kuten pitää, niin silloin on otettava itse asiat haltuun ja porukka ajoissa ulos.
Jos jotain juhlia järjestää, niin ilmoittaa ajoissa juhlijoille kutsussa, että jos hiljaisuus alkaa klo 23.00 niin porukka kotiin viimeistään 22.30.
ts. sinähän siinä asut ja tietenkin haluat asua eteenpäinkin, järkeä käteen, sitä saa käyttää, eikä moittia omista virheistä toisia.
Saat paljon anteeksi naapureilta jo tekemisistäsi jos heität anteeksipyynnön ja ilmoitat kohteliaasti, ettei asia enää toistu, pidät myös mielessäsi, ettei toistu.
Naapureillaki on koti ja heidän oikeus on omistaa kodin rauhan, varsinkin yöllä, koska moni käy työssä, sekä tarvisevat unen.
Siellähän naapurissasi voi asua hyvinkin henkilö, jonka työ vaatii suurta tarkkuutta ja huolellisuutta, aivan turvallisuuteen ja elämää kohtaan.
Kaikkien etu on se, että henkilö on työssään terävässä kunnossa, vai mitä?
Ei ole kiva, jos kirurgi tulee leikkaamaan vaikeaa leikkausta, mutta käsi tutisee huonon unen takia, jonka naapuri on aiheuttanut. Voisihan se leikattava olla hyvän ystäväsi tuttu.
Mutta palauta rauha maahan ja nostat arvoa pyytämällä anteeksi häiriö.
Ja kaikkialle koteihin. Ottakaa naapurit huomioon, maailma ei pyöri teidän ympärillä, vaan kaikkien elämä on tärkeä juhlienkin kohdalla.
Silloin juhlat on onnistuneet, kun jokainen kiittää sinua. - Erkki Merkki
Minä ainakin järjestän juhlat silloin kun itse haluan. Melutaan ja pidetään hauskaa niin sisä- kuin ulkotiloissakin. Musiikkikin soi vaikka täysillä kellon ympäri jos mieli tekee. Kukaan ei ole vielä koskaan tullut valittamaan asiasta...
Eipä siinä. Minä asunkin näet omakotitalossa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2971223Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3081166Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50958- 87914
- 106899
- 101879
- 111742
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh13594- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577