Sarektjåkkå

Kebnekaisen huipulla

Vois laittaa vinkkiä jos on käyny Sarekin kansallispuistossa sarektjåkkå vuoren pohjoispuolella tai peräti huiputtanu sen, onko vaikea huiputtaa pohjoisen puolelta? Tarkoitus olis ettei tarvi jäätikölle mennä kävelee ja huiputaa sarektjåkkå pohjoishuipun kautta. Yksink ku vaeltaa nii jäätikkö ei oo kaikkein turvallisin paikka yrittää huipulle nii ajattelin sit mennä vaikeimman kautta :)

2

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäkimatti

      Pohjoishuipun ja päähuipun välissä on todella hieno kallioharjanne joka nousee päähuipulle hyvin jyrkästi joten matka voi loppua siihen jos ei ole tarkoitus siirtyä kalliokiipeilyyn. Siinä mielessä Saretjåkka on vuori , ettei sinne ihan kävelemällä pääse.

    • Kebnekaisen huipulla

      http://kuvablogi.com/nayta/782356/ tuossa näkyy hyvin millainen reitti on korkeimmalle kohdalle. Ilman köyttä, kaveria ja varmistuksia en tosta lähe kevelemään. Ei niinkään toi jyrkkyys vaan pudotuskorkeus ja harjanteen kapeus. Nordtoppenin huipulle kyllä pääsee ilman varsinaista kiipeilyäki. Ei auta muuta ku alkaa etsii kaveria ja käydä ostaa uus köysi ja lisää kiinikkeitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1212
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      66
      880
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      861
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      721
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      712
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      661
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      643
    Aihe