Eli tällainen olisi: kun painaa jarrua niin menee puoleenväliin ja ovat tehottomat. Ilmaa koitettiin takaa saada ulos muttei siellä mitään ollut. Olisiko siis pääsylinterin kumit menneet kun ei ulos vuoda mitään? Vai olisiko joku paikka niin jumissa että aiheuttaisi tuollaisen? Eniten itse uskoisin siihen että pääsylinterin kumit päästävä "ohi" nestettä, mutta haluaisin vielä varmistuksen tähän jos jollain on ollut vastaava ongelma.
Auto on "98 S70 tdi automaatti. 360tkm ajettu.
Auto on "98 S70 tdi automaatti. 360tkm ajettu.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tässä juttua olen vastannut tähän ilmaus juttuun tuolla toisessa jutussa.Jos epäilet että pääsylinteri on finaalissa niin se vaihtuu sitten.
"Ilmaa järjestelmä eli kaverin kanssa hommiin.Aloita oikea takajarru,vasen takajarru,oikea etujarru,vasen etujarru.Muista että säiliössä nestettä ja tarkista kaikki liitokset joita aukaisit kun auto kunnossa ennen remonttia ja rikki remontin jälkeen niin vika on siinä asennuksessa.Toivotaan että ilmausruuvit lähtee auki itse olen avatessa naputettu siihen avaimeen etä tärinä aukaisee kiinni juuttuneen ilmausruuvin.
Jarrunesteistä Dot4 käy, mutta itse olen käyttänyt ABS jarruille suositeltua Dot5.1, jolla on sama koostumus kuin DOT4 Tässä pitää olla tarkka muuten tulee vahinkoja siellä jarrusysteemeissä. Silikonipohjaisia/glykolipohjaisia ei saa sekoittaa keskenään.
Ilmoittele kuinka kävi."
Lisäyksenä jos ilmattu ja jarrupoljin painuu hiljaa alaspäin niin silloin pääsylinterin kumit tai vastaava vika autossa.
"Eli tällainen olisi: kun painaa jarrua niin menee puoleenväliin ja ovat tehottomat." Siis ei jarruta ollenkaan, vai? Vai vaatiiko paljon poljinvoimaa? Aika turhaa tässä on arvailla, jos et viitsi tehdä itseäsi ymmärrettäväksi.
Toimiiko jarrutehostin, alipainepumppu vaihtokunnossa?