kotona yksin lapsen kanssa

Te kenellä kohtaukset eivät ole täysin kurissa lääkkeistä huolimatta.. miten olette selvinneet kotona lapsen kanssa kaksin? Raskauteen olen löytänyt vastauksia paljonkin mutta.. pelottaa ajatus lapsen hoidosta yksin. Jos saankin kohtauksia. Miten kylvettää? kantaa? vaihtaa vaippoja? nostaa tai siirtää... ? En saa kohtauksia usein, mutta niin usein kuitenkin, että pelottaa lapsen hankinta. Mies ei kuitenkaan ole niin pitkään isyyslomalla ja aina paikalla..
10659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ilmeisesti kaikki selviää ihan hyvin..

Äänestä
  • Mulla meni kaikki hyvin kahden lapsen kanssa, vaikka samoja asioita minäkin aikanani pelkäsin. Nyt lapset ovat jo isoja ja osaavat huolehtia itsestään.
    Ei kannata murehtia etukäteen.
    Laitoin vauvan aina vaippaa vaihtaessa sellaiseen paikkaan, ettei ainakaan korkealta tipu jos jotain pääsee sattumaan. Enemmän ovat kolhineet itseään itsenäisesti myöhemmin...

    Äänestä

Eikö vaipan voi vaihtaa lattialla? Ei tasan putoo mistään. Kylvetykset kylmästi isän kontolle. Ei tartte pelätä mitää . Kaikki asiat vaan mahdollisimman paljon lattian tasossa. Vastasyntyneenkin kanssakin pärjää. Katsoo vaan että on vaan tarpeeksi lämpöö ja fylliä alla

Äänestä
  • Ei kaikilla ole sitä isää siinä (tai vaikka äitiä jos on yh-isä)...

    Äänestä

No kyllä kai sitä lasta pitää joskus kantaa, eikö? Vai työnnätkö aina lattiaa pitkin?

Äänestä

Meillä syöttötuoli oli sellainen "taitettava" eli kun olin kaksin pienen kanssa niin syötin silloin niin että tuoli oli taitettuna (matalampi) ihan varuiks jos mulle sattuu jotain niin lapsi ei ainakaan korkealta tipu :/

Kylvetystä ei yksin, en minäkään vaikka kohtauksia ei juuri ollut. (kylvetä vaikka silloin kun joku on kylässä jos ei ole sukulaisia) kyllä vieraasi ymmärtää :) Ja jos tarpeen niin juttele neuvolassa pelostasi niin he hoitavat jonku avuksesi jotta selviät päivittäisistä toiminnoista :)

Minä sovin läheisten ja parin naapurin kanssa että jos minulta tulee soitto (missä en puhu mitään tms.) niin he tulevat tarkistamaan asian. Tämä sillä että kohtausta edeltävästi sain pienen tuntemuksen joten ehdin näpytellä tarvittaessa numeron johon soittaa mutta puhua en välttis olisi ehtinyt...mutta siis vastaaja tiesi sitten mistä kyse. Tai jos muuten oli outo olo niin soitin miehelleni/äidille tms. ja sanoin että soitetaan puolen tunnin päästä olenko ok. Jos en vastaa niin jne.....

Äänestä

Moi kaikki,

Vaimollani on vaikeahoitoinen epilepsia, jota on yritetty hoitaa monen lääkkeen avulla ja viimeksi syvä aivostimulaation avulla (myös vagus-stimulaattori kokeiltu). Kohtaustilanne on ollut parempi (keskimäärin 1-3 pientä kohtausta päivässä) n. vuoden ajan. Kohtaukset pääsääntöisesti lyhyitä tajuttomuuskohtauksia, ei kramppeja tai pitkiä tajuttomuuksia.

Haluaisimme vaimon kanssa lasta, mutta juuri aika synnytyksen jälkeen mietityttää. Monia asioita voi varmasti kiertää lapsen suhteen, ei nosta, pitää mahdollisimman lähellä lattiaa, ei kylvetä jne. Mutta ainakin minua ajatus vaimosta ja lapsesta yksin kotona pelottaa. Kyselisinkin, että onko aviomiehellä mahdollisuutta tai oikeutta olla kotona ns. kotiäitinä miten paljon? Ymmärtääkseni mies voi jäädä kotiäidiksi jossain vaiheessa ensimmäistä vuotta muutamaksi kuukaudeksi, mutta ilmeisesti alkuaikana se ei ole mahdollista? Siis ainakaan Kelan kautta. Entä mistä tälläiseen tilanteeseen voisi saada apua kotiin?

Kaikki tieto on tervetullutta!

Äänestä
  • Hei!

    Minulla on vaikeahoitoinen epilepsia. Olin aluksi yksin ihanan tyttomme kanssa. Mies hoiti yot ja kavi paivat toissa. Sitten sain turvakseni miehen poissaollessa henkilokohtaisen avustajan. Toivon etta olette onnistuneet! vaan Sisua se kysyy!

    Äänestä

Jos äiti määrätään sairaslomalle niin silloinhan äiti ei ole kykeneväinen hoitamaan lasta jolloin isä voi jäädä kotiin vanhempainpäivärahalla ja sen jälkeen kotihoidontuella

Äänestä

Vähän myöhään tulee vastauksesi.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitenselviän? kirjoitti:

Te kenellä kohtaukset eivät ole täysin kurissa lääkkeistä huolimatta.. miten olette selvinneet kotona lapsen kanssa kaksin? Raskauteen olen löytänyt vastauksia paljonkin mutta.. pelottaa ajatus lapsen hoidosta yksin. Jos saankin kohtauksia. Miten kylvettää? kantaa? vaihtaa vaippoja? nostaa tai siirtää... ? En saa kohtauksia usein, mutta niin usein kuitenkin, että pelottaa lapsen hankinta. Mies ei kuitenkaan ole niin pitkään isyyslomalla ja aina paikalla..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu