Mitä 16v kummipojalle lahjaksi

tiukkistäti

Kummipoika toivoo vain ja ainoastaan rahaa. Rahaa en kuitenkaan halua antaa, koska mielstäni se ei ole lahja vaan avustus, enkä tiedä, mihin poika edes rahan käyttäisi (tupakka ja kalja?). Mutta mitä antais? Ideoita otetaan vastaan!

8

5238

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdifgr3tflkvo
    • 28

      Ei raha aina mene kaljaan tai tupakkaan. Voihan olla, että kummipoikasi haluaa säästää johonkin isompaan ja siksi toivoo rahaa. Esim. mopo, kevari, auto...

      Minä olen päätynyt 13-vuotiaalle kummipojalleni antamaan rahaa lahjaksi jo pari vuotta sitten, kun en enää pysynyt mukana että mistä sen ikäiset tykkää. Hyvin tyytyväinen on ollut, kun on itse voinut säästää ja ostaa pleikkaripelejä ja jääkiekkovarusteita omilla rahoillaan. Ja entä sitten jos menee tupakkaan ja kaljaan?Jos pojalla on tapana noita paheita harrastaa, tekee sitä varmaan, vaikket antaisikaan rahaa.

    • 17+11

      Vähän myöhässä tulee, mutta vastaan kuitenkin. Miten olis lahjakortti esimerkiksi levykauppaan? Tai joku urheiluliikekin vois olla hyvä, tai ihan vaatekauppa. Tällöin rahaa ei ainakaan voisi käyttää tupakkaan tms, mutta poika saisi ostaa jotain itselleen mieluista.

    • täti54

      moikka
      Lähipiirissäni on paljon nuoria ja olen ostanut lahjaksi erillaisiin juhliin s, syttäreille, ristäisiin, muutenvaan ym huppareita ja farkkuja t-paitoja. Löysin sattumalta tälläisen paikan kuin www.taikanuttu.fi ja ihastuneita ovat olleet.

    • Pastori Silli

      Ei enää mitään tuon ikäiselle kollille.

      Kummin hommat päättyvät kummilapsen ripillepääsyyn!

      • ...

        No joo, mutta ehkä joillekin kummilapset on muutakin kuin niitä kummilapsia. Jos lapseen on läheiset välit, niin miksei sitä nyt yhtäkkiä haluaisi enää synttärilahjaa antaa?


    • mr. miagi

      japanilainen panorobotti tai maksullinen nainen

    • ei lahjakortteja

      älkää antako lahjakorttia lahjaksi. ne on aivan perseestä pitää usein käyttää kerralla, voi käyttää yleensä vain yhdessä kaupassa(jos toisesta kaupasta saisi halvemmalla niin sekös vituttaa) ja joissan lahjakorteissa on aikaraja minkä sisällä se pitää käyttää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      810
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      595
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      537
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      532
    Aihe