Nebraskassa pikkukaupungissa asuvalla 11-vuotiaalla Colton Burpolla on erikoislaatuinen tarina.
Umpilisäkkeen tulehdus oli tappaa hänet, mutta hän heräsi valaistuneempana kuin koskaan. Poika väittää KDVR:n mukaan käyneensä taivaassa, jossa hän tapasi mm. edesmenneen isoisänsä.
Hänen vanhempansa havahtuivat asiaan viimeistään, kun hän sanoi äidilleen:
- Minulla on kaksi siskoa, sinun mahassasi on ollut kuollut vauva, eikö niin?
Vanhemmat eivät olleet koskaan kertoneet äidin keskenmenosta.
- Hän näytti tutulta, hän halasi minua ja oli iloinen, että joku hänen perheestään kävi siellä.
http://www.findance.com/uutiset/14231/kuolleista-herannyt-poika-tapasin-keskenmenossa-kuolleen-siskoni
http://lifeafterdeathheavenandhell.com/archives/heaven-is-for-real-the-story-of-how-4-year-old-colton-burpo-died-and-met-jesus
Sikiönä kuollut pääsee
10
203
Vastaukset
- eräskin muutama
Munasolun hedelmöittyminen saa aikaan uuden elämän. Silloin soivat taivaassa kellot.
- Olen ollut ennenkin
Fyysisesti joo, mutta muuten pre-eksistenssi eli ennaltaoleminen pitää paikkaansa. Muistan itse tulleeni lapsena aikuisena minänä kehooni, jossa olin ulkoisesti "vain lapsi", joka ei voinut tuota kokemusta ymmärtää eikä päivätajunnassa enää muistaa. Onneksi sain tuon sitten nuorena aikuisena muistaa.
- Brina
Elämä on ikuista eli se on jumalallinen ominaisuus. Siksi se ei synny eikä kuole. Sielu eli sen nykyaikainen käsite "valokeho" on todellinen olemuksemme. Fyysinen keho on sen väliaikainen käyttöväline tällä olemisen tasolla. Se on kerrallaan yhden "elämän" pituinen, olkoon se sitten muutaman päivän ikäinen, kuten alkiolla tai yli satavuotias vanhus. Jokainen sielun "elämänkokemus" on sille arvokas ja se jää sen tietoisuuteen/muistiin. Siksi se voi kommunikoida tietyissä tapauksissa myös sikiöaikaisista tapahtumista kuten aloittajan esimerkkitapauksessa.
Vähän epäilen tosin kellojen kilkattelevan taivaissa joka kerta kun jossain alkaa joku uusi "elämä" fyysisellä tasoilla. Ennemminkin kuvittelen suuren kannustusjoukon olevan siellä saattelemassa ja rohkaisemassa 'lähtijää' uuteen haasteeseen. - Eräskin muutama
Olen ollut ennenkin kirjoitti:
Fyysisesti joo, mutta muuten pre-eksistenssi eli ennaltaoleminen pitää paikkaansa. Muistan itse tulleeni lapsena aikuisena minänä kehooni, jossa olin ulkoisesti "vain lapsi", joka ei voinut tuota kokemusta ymmärtää eikä päivätajunnassa enää muistaa. Onneksi sain tuon sitten nuorena aikuisena muistaa.
Hedelmöitymisen hetkellä sielu saa tietää tulevan aineellisen kehonsa ja sen keneltä se on. Se ajankohta ei ole tarkasti määritelty milloin sielu syntymän jälkeen liittyy uuteen kehoonsa.
Keho valikoituu uudelleen maailmaan tulevan omien kasvutarpeiden mukaan. Jokainen on saanut itselleen räätälöidyn kehon, ja tulee jatkossakin saamaan.
Se on oma valinta, joten olkaa tyytyväisiä saamaanne lahjaan.
Entäs sellaset alkiotiploset...:O
Niitei ees nää kun ne mennä vilistää ja jalois vikisee...:O- GodWasGayForNoah
Hahahaa! Tää juttu oli Fox Newsissäkin. Pojan isä oli mainostamassa kirjaansa siellä, ja koko haastattelu kuulosti niin käsikirjoitetulta kuin olla ja voi. Rahat pois tyhmiltä. Tässä linkki siihen haastatteluun:
http://www.youtube.com/watch?v=iVtNzONbaiU
Satuja, satuja, satuja..... - Kiinnostunut1
Äidilleni syntyi 1955 tyttölapsi jonka surmasi henkimaailmasta käsin nainen joka oli elänyt Jeesuksen aikana toisena Jeesuksen kahdesta sisaresta. Jeesuksella oli kaksi sisarta ja neljä veljeä. Tuo tyttö ilmestyi myöhemmin äidilleni äitini ollessa lepäämässä opiskelijaasunnossa noin komekymmentä vuotta myöhemmin 1970-luvun lopussa. Tuo tyttö pukkasi äitiäni kylkeen ja sanoi että hän oli tuo hänen kuollut tyttönsä ja kertoi taivaasta/henkimaailmasta miten siellä saadaan opetusta ja hän kertoi paljon muutakin. Äitini oli herkkä ihminen ja uskovainen tuolloin. Äitini ei nähnyt tuota tyttöä silmillään mutta kuuli hänen puheensa. Noiden tietojen mukaan siis kaikki lapset jotka kuolevat väkivaltaisesti alle 8-vuoden iässä saavat heti kuoltuaan herätyksen henkimaailmaan. Tämä sääntö koskee todennäköisesti myös abortoituja sikiöitä. Saako siis myös ne abortoidut sikiöt jotka kuolevat luonnollisesti heti kuoltuaan herätyksen henkimaailmaan. Näin ainakin uskon. Luonnollisen kuoleman vanhuusiässä kokeneet ihmiset taas menevät hautaan lepäämään ja ovat haudassa tiedottomassa tilassa ylösnousemukseensa asti minun tietojeni mukaan.
"
Poika väittää KDVR:n mukaan käyneensä taivaassa, jossa hän tapasi mm. edesmenneen isoisänsä."
Miten tuo isöisä kuoli? Ylösnousemus "kuolleista" tarkoittaa henkistä heräämistä. Ei milloinkaan sitä, että kuollut kalmo pompahtaa "viimeisenä" päivänä haudasta luineen, lihoineen.
Tämä on vain yksi vääristä opeista, jotka pujahtivat maallistuneeseen kirkkoon apostolisen ajan jälkeen.- Raamattu puhuu
selvästi RUUMIIN ylösnousemuksesta. Ruumis palautetaan kuntoon ja herätetään henkiin. Kuvitelmat henkisestä heräämisestä ovat silkkaa roskaa, ja ne on kehitetty vain tyynnyttämään huolestuneita, että he eivät uskoisi joutuvansa kohtaamaan Jumalaa viimeisellä tuomiolla silmästä silmään.
- Eräskin muutama
Ylösnoussut tietää, että sielulla on itseisarvo ja aineellisella ruumiilla on välinearvo. Ns. ylösnousemus tapahtuu jo täällä aineellisuudessa. Sen saa aikaan parannuksenteko. Parannus pitää tehdä siten, ettei sitä itse havaitse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823243
- 922935
- 532192
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201635- 191504
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..81457Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein171381Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131351Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351315Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61208