Kiviniemen avoimuus ja rehellisyys?

ninel2010

Mari Kiviniemen uusi avoimempi ja rehellisempi linja tuntuu aika vaikeaselkoiselta.

Hallitus valmistelee asuntoministerin esityksen jättämistä eduskunnalle ja yllättäen keskustan kansanedustajat ovat kin valiokunnassa erimieltä hallituksen esityksestä. Asiaa on valmisteltu pitkään ja ministerin kanta on ollut selvä jo pitkään. Mutta ilmeisesti yhdenkään Keskustaministerin tai kansanedustajan mieleen ei ole tulllut esittää eriäviä mielipiteitään suoraan ministerille.

Asia vain esitetääään valiokunnan kokuksessa sen jälkeen kun valmistelu on jo saatu päätökseen.

Aika kummaa avoimmuutta ja rehellisyyttä.

Tarkoitushan on taata, että taajamien palvelut säilyvät ja suurten kauppakesksuten rakentamista rajoitetaan silloin kun pienten yritysten palveluverkosto uhkaa harveta ja heikentää asukkaiden lähipalveluiden saantia.

Ja toisaalta on olemassa pelko siitä, että suurten kauppakesksuten rakentamisen yhteydessä kuntien päättäjät ajattelisivat enemmmän korruptio hyötyjään, kuin kuntalaistensa etua.

Ja kun asiaa kysyttiin tuereeltaa Mari Kiviniemeltä; eli mitämieltä on kesksutan yllättävästä mielenmuutoksesta ja valmiudesta panna kansanedustajiaan jo yhteisesti hallituksessa sovitun mukaisesti tehdyn päätöksen taakse.

Ei tuosta sanut mitään avointa saati rehellistä vastausta.

Onko siis yhä niin, että Kepulainen pettää aina.

NINEL

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihän tämä ole esimmäinen kerta kun KEPU vetää maton alta hallituskumppanilta porvarihallituksessa. Esko Tuhoahon hallituksessahan tuo oli jokapäiväistä. Niiltä ajoilta onkin tämä hokema: KEPU PETTÄÄ AINA!

      Se pitää paikkansa myös tässä hallituksessa. Erityisesti se näkyy nyt vaalisaunan lämmetessä ja KEPUn aistiessa tulevan rökäletappion.

    • kaikista asioista...

      Kaikista asioista on keskusteltava avoimesti, sehän nähtiin tänään päivällä onko asia niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      130
      7152
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2469
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      263
      1194
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1009
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      937
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      135
      879
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      69
      869
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      764
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      723
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe