Hei,
minua kiinnostaisi liikuntapedagogiikan opiskelu jyväskylän yliopistossa ja siten työskennellä liikunnanopettajana. Haluaisinkin kysellä teiltä sisäänpäässeiltä, että millainen ylioppilastutkinto sinulla oli ja, että pääseekö kaikki yrittämään noihin kirjallisiin kokeisiin, vai tapahtuuko esivalinta juurikin ylioppilastutkinnon, terveystiedon ja liikunnan numeron ja mahdollisen liikunnan lukiodiplomin perusteella?
Kirjallisista kokeista vielä kyselisin, että pitääkö siihen vieläkin lukea kirjat: "Näkökulmia liikunta pedagogiikkaan" ja "Ihmisen fysiologia ja anatomia".
Olen siis vasta ensi vuoden puolella hakemassa sisään mutta nämä asiat kiinnostaisivat todella paljon ja siksi arvostaisinkin paljon pitkiä ja informoivia vastauksia kiitos! : )
PS. Saa kertoa kaikkea muutakin kokeista esimerkiksi opetustuokiosta ja liikuntatesteistä :)
Liikunta pedagogiikka
Liikunnanopettajaksi
2
644
Vastaukset
- Liikunnanopettajaksi
Liikuntapedagogiikka* ennenkuin kukaan ehtii tulla sanomaan, että : "Opettele nyt edes kirjoittamaan se oikein ennenkuin yrität mitään".
- been there,done that
Itse ihan amiksen papereille ja liikuntapedast sain sen vitosen (asteikolla 1-5).
Tee mitä teet! Yrittänyttä ei laiteta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733674Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92001Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261333- 1341220
- 1011084
- 1091065
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701020Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6975- 60974
- 35886