Saattoi olla joillekin mutta taviksille törkeä. Katsoin juuri Hoheneck naisvankilan tarinan TV:stä. Ei todella tee mieli ylistää järjestelmää jota väitettiin silloin kommunistiseksi ja täälläkin ihailtiin kun katsoi noiden naisten kertomuksia. Vuosia vankilaa saattoi saada kirjoittamalla lehtinen jossa halutaan vapaata maasta poistumista ja jakamalla niitä pari sataa kpl.
Kuka hittolainen moista järjestelmää kaipaa enempää kuin naulaa päähänsä?
Ottakaa tämäkin huomioon jos aiotte äänestää kommunisteja, missään he eivät ole pystyneet järjestämään valtaansa ilman kovaa ja laajaa väkivaltaa syyttömiä kohtaan.
Niin ihana DDR
Työeläkeläinen
2
153
Vastaukset
- 18
DDR ei ollut kommunistinen valtio, ainoastaan sosialistinen diktatuuri.
Kommunismi ei ole mikään luotu järjestelmä. - Hyi vitu
DDR oli kommunistinen ja siten sen ihannoija ja väkipakolla sen tunnustamista ajava tunnustamiskomitean varapuheenjohtaja Halonenkin on kommari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482543
- 1801808
- 691633
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91261- 80988
- 94975
- 71965
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188884- 66882