Brittilehdet eivät usko Lipposen komissiomahdollisuuksiin
Julkaistu 16:17
Paavo Lipponen
Arvovaltainen Financial Times -sanomalehti ei laske puhemies Paavo Lipposta (sd) vahvaksi ehdokkaaksi EU:n komission johtoon. Lehti esitteli perjantaina kuusi mahdollista ehdokasta, eikä Lipponen ole siinä joukossa. Yhtä lailla arvovaltaisen The Economistin kymmenen ehdokkaan listalla Lipponen on seitsemäs. Lehti arvioi vahvimmaksi ehdokkaaksi Belgian pääministerin Guy Verhofstadtin. Economist listaa Lipposen hyviksi puoliksi luotettavuuden ja pohjoismaalaisuuden. Huonoja puolia ovat tylsyys ja se että Lipponen puhuu hitaasti.
Financial Times mainitsee mahdollisina puheenjohtajina EU:n parlamentin nykyisen puheenjohtajan, irlantilaisen Pat Coxin, nykyisen oikeus- ja sisäasiainkomissaarin, portugalilaisen Antonio Vitorinon, nykyisen ulkoasiainkomissaarin, brittiläisen Chris Pattenin, Belgian Verhofstadtin, Luxemburgin pääministerin Jean-Claude Junckerin ja Tanskan pääministerin Anders Fogh-Rasmussenin.
EU:n komission toimikausi päättyy lokakuun lopussa. EU-maiden johtajat valitsevat uuden komission puheenjohtajan kesäkuun 17. ja 18. päivinä järjestettävässä huippukokouksessa Brysselissä.
Lisää aiheesta lauantain Helsingin Sanomissa
Julkaistu 16:17
Paavo Lipponen
Arvovaltainen Financial Times -sanomalehti ei laske puhemies Paavo Lipposta (sd) vahvaksi ehdokkaaksi EU:n komission johtoon. Lehti esitteli perjantaina kuusi mahdollista ehdokasta, eikä Lipponen ole siinä joukossa. Yhtä lailla arvovaltaisen The Economistin kymmenen ehdokkaan listalla Lipponen on seitsemäs. Lehti arvioi vahvimmaksi ehdokkaaksi Belgian pääministerin Guy Verhofstadtin. Economist listaa Lipposen hyviksi puoliksi luotettavuuden ja pohjoismaalaisuuden. Huonoja puolia ovat tylsyys ja se että Lipponen puhuu hitaasti.
Financial Times mainitsee mahdollisina puheenjohtajina EU:n parlamentin nykyisen puheenjohtajan, irlantilaisen Pat Coxin, nykyisen oikeus- ja sisäasiainkomissaarin, portugalilaisen Antonio Vitorinon, nykyisen ulkoasiainkomissaarin, brittiläisen Chris Pattenin, Belgian Verhofstadtin, Luxemburgin pääministerin Jean-Claude Junckerin ja Tanskan pääministerin Anders Fogh-Rasmussenin.
EU:n komission toimikausi päättyy lokakuun lopussa. EU-maiden johtajat valitsevat uuden komission puheenjohtajan kesäkuun 17. ja 18. päivinä järjestettävässä huippukokouksessa Brysselissä.
Lisää aiheesta lauantain Helsingin Sanomissa
Vastaukset 30
Vanhimmat
Miksei kepu laita suurimpana puolueena Anneli Jäätteenmäkeä Komission puheenjohtajaehdokkaaksi? Valinta olisi varma, onhan Anneli suoraselkäinen liberaali
... Lipposta ekaksi sen takia ettei usko hänen kuitenkaan pääsevän pääkomissaariksi ja toiseksi, että jospa hyvinkin pääsisi näin miehestä eroon sotkemasta Suomen hallituspolitiikkaa.
Keskusta on siis Isänmaallinen ensimmäisessä vaihtoehdossa. Toisessa vaihtoehdossa pekkariset, hokkaset ja väyryset nousevat eteen.
Sinä se jaksat näitä toistella. Mitään tekemistä tuolla ei kuitenkaan ole Vanhasen todellisten tuntojen kanssa. Olet kyhännyt tuollaisen kuvion, jotta saisit Vanhasen tuen Lipposelle näyttämään omissa perikepulaisissa silmissäsi jotenkin "kunnialliselta." Vanhanen on julkisuudessa moneen kertaan sanonut, että Lipposta tuetaan, koska hänen pätevyytensä unionin johtopaikoillle on ylivertainen. Jotenkin Vanhasen OMAT kommentit ovat uskottavampia kuin Härkösen arvailut.
Vai oletko Vanhasen uskottu mies?
... epäillä Vanhasen vilpittömyyttä tuossa Lippos-asiassa, kun lopuksi kyselet, olenko Vanhasen uskottu mies. Jätän vastaamatta.
Retorinen kysymys, Härkönen.
samoin, eli lähti sotkemasta Suomen hallituspolitiikkaa arvostetun keskustalaisen Oiva Härkösen mukaan "Anneli pyysi itse eroa pääministerin ja puheenjohtajan paikalta"
... sanoin Annelin tehneen suuren palveluksen isänmaalle pyytämällä eroa pääministerin paikalta. Hän tajusi, että Lupposen käynnistämä ajojahti oli saavuttanut tavoitteensa. Oli parempi maan kannalta hänen erota kuin tuhota hyvin alkanut hallitusyhteistyö sossujen kanssa. Lipponen saa maksaa loppulaskut. Hän ei ikäpäivänä pääse unioninin pääkomissaariksi. Muutkin eurooppalaiset alkavat havaita toverin yksinkertaisuuden.
ei mitenkään liity Lipposen pääsyt millekkään paikalle. Kuten itse olet moneen kertaan sanonut, oli Annelilla pakkorako todellakin itse pyytää eroa noilta omilta palleiltaan OMIEN töppäilyjensä eli poliittisen varomattomuutensa johdosta. Anneliin verrattuna SUURI valtiomies Aho jopa henk.kohtaisesti häntä varoitti, mutta tieto ei uponnut kaaliin.
Nyt jonkin lumon perusteella olet väittämässä Erkon lehdistön ajaneen asiat tuohon malliin.
Siis väitteesi on, että kun Erkko jyrähti, niin keskusta jätti Anneli puille paljaille.
Et voi uskoa tuohon itsekään, joten kärrää tuon laatuinen paska sinne tukipelloillesi.
'kannattaa ekaksi, kun ei kuitenkaan usko jne'. Onko nämä enää edes Härkösen kirjoittamiakaan nämä höpinät?
yhteydessä TÄMÄN palstan aihepiiriin?? Eikös tuo kuuluisi demaripalstalle tai jos se on täällä, siinä pitäisi olla loppukaneetti: "Ähäkutti" kuvaamassa keskustalaisuutta.
Lipponen sanoi, että hän ei halua ajaa Suomen etua. Eli äänestäjien kannattaa muistaa tämä demareista ja äänestää Keskustaa tai Kokoomusta, niin maailma pelastuu!
Keskustan ehdokas P Lipponen ?????
Vanhanen kannattaa????
Olisko väärällä ja niin e ???
no tulipas äkisti mielipiteet!!!!!
ja aivan asiasta!!!
Annelista pääkomissaari!!
Paavo ja Matti kannattaa!!
tuovan omia näkemyksiään sekä toisen nimimerkin, että myös itseänsä viisaamman jo valmiiksi kirjoittaman artikkelin turvin!!!!!!!!!!
...Komission puheehjohtajaksi. Vaikka hän väittää olevansa supi-suomalainen. Hän on suurten unionivaltojen perseennuoija. Luulee tuolla konstilla pääsevän ylikomissaariksi. Lipponen on lisäksi älyltään keskinkertainen. Unionin puheenjohtajan pitäisi olla muuta.
Pääministeri, keskustan palava keihäänkärki, Matti Vanhanen ajaa Lipposta Suomen edun nimissä Komission johtoon. Onko tuossa toiminnassa kyse kepulaisesta juonikkuudesta?
olen Oivan kanssa samaa mieltä!
Ennen joku espanooli kuin Lipponen!
Ajaahan hän paremmin Suomen etuja!!
Härkönen, joskus olen arvostanut sitkeää tyyliäsi varsin asiallisesti puolustaa Keskustaa, vaikka Jäätteenmäki kuinka tyrisi.
Tällä kertaa viestisi kuitenkin osoitti, minkälainen rajallisen älyn omaava raukka olet. Pidän jokseenkin huvittavana, että tuollainen nettiniljakas täällä arvioi tai arvostele Lipposen tai kenenkään älyä. Vertaa omia saavutuksia Lipposen vastaaviin.
Tunnen myötähäpeää puolestasi, et sinä onneton reppana sellaiseen itse taida pystyä.
Ei kai vain Lipponen mennyt nuolemaan Berluckonin persettä, kun hän sen jäkeen uskoi "mafioson" valheen elintarvikevirastosta.
Oiva sanoppa nyt oma ehdokkaasi!
Jos hänellä on riittävästi kannatusta tulee valituksi!Toivottavasti on SUOMALAINEN!
Vanhasella on tarve päästä Lipposesta eroon sotkemasta Suomen hallituspolitiikkaa.
Itselläni ei ole sellaista harhakuvaa, että politiikka jollain tapaa olisi "puhdasta" yhteisten asioiden hoitoa. Politiikassa on kyse etujen hankkimisesta omille viiteryhmille, tämä Keskustassa on aina ymmärretty.
Joissain Isänmaallisissa ratkaisuissa voisi olettaa pelaamisen jäävän taustalle ja ilmoitettujen motiivien olevan niin totta kuin ne voivat olla? Ilmeisesti kepulaiseen kunniantuntoon ei lainkaan voi luottaa, kuten todistat?
... sinulle kertoa osamäärääni, mutta on se kuitenkin semmoinen, että helppo tunnistaa Lipponen.
... olisi hyvä suomalainen ehdokas pääkomissaarin virkaan. Mutta Eskokin on viime aikoina sekoillut lausunnoissaan mm. Nato-kysymyksissä. Joku ennglantilainen olisi hyvä komission puheenjohtaja, tai portugalialainen.
...
...
olleensa väärässä, mutta mielestään erehtyi luulossaan.
Lipposen mahdollisuudet ratkeavat vasta uudessa EU:n parlamentissa.
Kaikki median kirjoittelu sitä ennen on tietysti kiinnostavaa, mutta aika lailla merkityksetöntä itse valinnan kannalta, koska ehdokkaiden lobbarit työskentelevät kabineteissa.