Soini johtaa pääministerigalluppia.

34 - 35 % kannatus pääministerigallupissa ja ykkösenä.
Tuo kannatus kun fokusoituu vaaleihin, PS on ykkösenä 25 % kannatuksella.
Edellyttää, että kansan syvät rivit lähtevät liikkeelle.
988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

toivottavasti ja et sitten laittanut linkkiä, josta tuo sun 35% olisi todettavissa! Saahan näitä omia fantasia heittoja tehdä, mutta todellisus on eri asia. 17.04.2011 on se päivä jolloin oikeasti tiedetään, haluaako kansa nähdä nälkää seuraavat 4-8 vuotta, vai haluavatko he säilyttää edes nykyisen elintason tai jopa paremminvointivaltion olevan tavoiteltava asia.

Äänestä

"Paras"! Siis paras pääministeriksi? Millä eväillä? Kansaa osaa kyllä kiihottaa, mutta minkäänlaista tietotaitoa ei ole.

Suomalaisista EU-parlamentaarikoista Soini on tutkitusti ollut laiskin, eikä Halla-ahokaan ole tehnyt mitään Helsingin valtuustossa.

Äänestä

Totta Suomi kuntoon ja jykä maitojunaan!

Äänestä
  • Kokoomus on torpattava näissä vaaleissa, siitä voidaan olla kaikki yhtä mieltä. En välitä niin siitäkään mikä tahansa toinen puolue voittaa vaalit, jos vaan saadaan kokoomus runnottua maan rakoon. Suomella ei ole enää muuta mahdollisuutta, tai kohta ollaan puolet kansasta leipäjonoissa. Äänestän itse ps puoluetta, koska sillä näyttää olevan realistiset mahdollisuudet selättää kokoomus. Jos kokoomus jatkaa suurimpana puolueena, sitten on Suomelta toivo mennyt lopullisesti ja vouti kolkuttaa ovelle.

    Äänestä

Persut tulevat olemaan ylivoimaisesti suurin puolue vaalien jälkeen, joten Soinista tulee pääministeri ja monet muut persut pääsevät ministereiksi.
Nyt on korkea aika antaa valta kansalle. Otetaan sitovat kansanäänestykset käyttöön seuraavalla vaalikaudella ja päätetään tärkeistä asioista niinkuin kansalaisten enemmistö haluaa. Se on oikeaa kansanvaltaa.

Äänestä
  • Kansanäänestyksiä täytyisi tosiaan ottaa käyttöön. Suomalaiset ovat varmasti yhtä valveutuneita kuin Sveitsiläisetkin, jossa ne ovat itsestään selvyyksiä. Näidenkin eduskuntavaalien yhteydessä olisi voitu kysyä kansalaisten mielipidettä esim. pakkoruotsista. Vanhat puolueet ylenkatsovat äänestäjiä, mikä on paha paha virhe, sen tulevat näkemään 17.04.2011.

    Äänestä

  • Uurnilla tavataan kirjoitti:

    Kansanäänestyksiä täytyisi tosiaan ottaa käyttöön. Suomalaiset ovat varmasti yhtä valveutuneita kuin Sveitsiläisetkin, jossa ne ovat itsestään selvyyksiä. Näidenkin eduskuntavaalien yhteydessä olisi voitu kysyä kansalaisten mielipidettä esim. pakkoruotsista. Vanhat puolueet ylenkatsovat äänestäjiä, mikä on paha paha virhe, sen tulevat näkemään 17.04.2011.

    Joo . Ulkoministeri Stubb, todellinen kansanvallan kannattaja. Kuka muuten Stubbin nosti ministeriksi? No Tuksun aikaansaannostahan se. Kansa häntä ei ole Arkadianmäelle äänestänyt, ja jos sitä häneltä kysytään niin kansalta ei mitään kysytä, äänstävät vain väärin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kansan tahto kirjoitti:

34 - 35 % kannatus pääministerigallupissa ja ykkösenä.
Tuo kannatus kun fokusoituu vaaleihin, PS on ykkösenä 25 % kannatuksella.
Edellyttää, että kansan syvät rivit lähtevät liikkeelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu