Onko aivan ns. katastrofi jos kuljetan 15-30 min frettiä semmoisessa aika pienessä kuljetuskopassa? Tarkoituksena on hankkia isompi, mutta nyt pari kertaa pitäisi pärjätä tuommoisella pienemmän kokoisella. Ja siis eikö se niin ole että frettiä voi kuljettaa tuommoisell kissankuljetuskopalla? Ja muuten kuinka paljon te laitatte/olette laittanut nöin talvella sinne sitä peittoa ym.?
kuljetuskoppa
2
167
Vastaukset
- Näin meillä.
Minulla on yksi isompi, ja yksi pienempi kissankuljetuskoppa.
Olen todennut että se pienempi on paljon kätevämpi, eikä se fretti (tai kaksikin) siellä kärsi matkan ajan.
Ei ole mitään väliä miten iso kuljetuskoppa on, ei siellä kuitenkaan viihdytä=)
Ja jos mietit, niin kissallahan varsinkin on ahdasta kuljetuskopassa.. Että jos on pienelle kissalle käyvä koppa, niin fretillähän on loppujen lopuksi sinä aika paljonkin tilaa=)
Näin talvella olen laittanut heille fleece-filtin, ja jos auto on kylmä niin olen täyttänyt vesipullon kuumalla vedellä ja kiertänyt sen tyynyliinaan että fretit eivät polta itseään. - Frettityttö
Meillä tollainen kissan kantokoppa Atlas 10, missä matkan aikana lähinnä nukutaan, joten kovin isoa tilaa ei tarvitse. Nytkin pötkylä nukkuu kopassa, kun oon oven jättänyt auki. :)
Voit huoletta kuljettaa frettiä pienemmässä kuljetuskopassa, koska sehän on vain väliaikaista. Pitkillä reissuilla olen sit ottanut fretin välillä häkistä pois jalottelemaan valjaissa hihna. Näillä ollaan hyvin pärjätty. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510