kuljetuskoppa

-Nipis-

Onko aivan ns. katastrofi jos kuljetan 15-30 min frettiä semmoisessa aika pienessä kuljetuskopassa? Tarkoituksena on hankkia isompi, mutta nyt pari kertaa pitäisi pärjätä tuommoisella pienemmän kokoisella. Ja siis eikö se niin ole että frettiä voi kuljettaa tuommoisell kissankuljetuskopalla? Ja muuten kuinka paljon te laitatte/olette laittanut nöin talvella sinne sitä peittoa ym.?

2

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin meillä.

      Minulla on yksi isompi, ja yksi pienempi kissankuljetuskoppa.
      Olen todennut että se pienempi on paljon kätevämpi, eikä se fretti (tai kaksikin) siellä kärsi matkan ajan.
      Ei ole mitään väliä miten iso kuljetuskoppa on, ei siellä kuitenkaan viihdytä=)

      Ja jos mietit, niin kissallahan varsinkin on ahdasta kuljetuskopassa.. Että jos on pienelle kissalle käyvä koppa, niin fretillähän on loppujen lopuksi sinä aika paljonkin tilaa=)

      Näin talvella olen laittanut heille fleece-filtin, ja jos auto on kylmä niin olen täyttänyt vesipullon kuumalla vedellä ja kiertänyt sen tyynyliinaan että fretit eivät polta itseään.

    • Frettityttö

      Meillä tollainen kissan kantokoppa Atlas 10, missä matkan aikana lähinnä nukutaan, joten kovin isoa tilaa ei tarvitse. Nytkin pötkylä nukkuu kopassa, kun oon oven jättänyt auki. :)
      Voit huoletta kuljettaa frettiä pienemmässä kuljetuskopassa, koska sehän on vain väliaikaista. Pitkillä reissuilla olen sit ottanut fretin välillä häkistä pois jalottelemaan valjaissa hihna. Näillä ollaan hyvin pärjätty. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      168
      2665
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      102
      2492
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      147
      2086
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      77
      2080
    5. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      117
      1886
    6. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1604
    7. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      105
      1597
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      54
      1597
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      84
      1271
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      379
      1233
    Aihe