"Ei voi olla totta, että suomalaiset ovat hyväksymässä sen, että Suomesta tulee kehitysmaatasoinen viestintämaa. Postia saa osassa maata vain kahdesti viikossa.
Sivistysmaiden ensimmäisiä toimivia palveluita on ollut posti ja postin kuljetus on ollut elinehto, että maa on voinut kehittyä. Se on varmistanut, että julkinen valta on voinut lähestyä tasa-arvoisesti kansalaisia ja kansalaiset päätöksentekoa ja julkista palveluiden tuottamista. Halutaanko Suomesta EU:n kehitysmaa mallia 2025, siltä tämä vaikuttaa.
Mitä hallitus on tekemässä eläkeläisille? Posti- ja pankkipalvelut viedään niin, että on pakko siirtyä laitoshoidon piiriin. Miksi halutaan myydä julkisista pakollisista palveluista ulkomaisiin käsiin.
Finanssialan Keskusliitto esittää, että yritysten omistukset piilotetaan säilyttäjäpankkien taakse. Miksi tämä olisi tarpeellista vapaassa maailmassa? Vapaa tiedonsaanti on rehellisyyden ja turvallisuuden tae. Kokoomus ei usko tavalliseen työntekijään vaan tahtoo lisätä tarkastajia ja esimiehiä ja johtajakoulutusta, mutta samaan aikaan lisätä salamyhkäisyyttä ja epämääräisyyttä talouselämään.
Todella pelottavaa."
---------------------------------
Linkki alkuperäiseen kirjoitukseen:
http://www.perussuomalaiset.fi/mielipiteet/?issue=811
Postia viedään, nouskaa barrikaadeille!
7
122
Vastaukset
- saa-ta-na.,,,.,.,,
Porvarihallitus ja oikeistolainen eduskunta asialla
- Ei poliittinen ihm
Ihmiset on tosi välinpitämättömiä yleensäkin vaikka kaikkia yleishyödyllisiä palveluja ajetaan alas.
Toisaalta monet on työelämässä jo lähes orjan asemassa, aina löytyy joku joka tekee halvemmalla/ ilmaiseksi ylityöt ym. "joustot".
Kannattais vaikka miettiä omaa ikääntymistään ja minkälaisen maailman lapsilleen jättää tässäkin suhteessa, menetettyjä palveluja on vaikea tai lähes mahdoton saada takaisin.Kyllä ne palvelut takaisin saadaa. Ehdotankin tässä että viimeistään vuonna 2018 aloitetaan vallankumous ihan vaan vuoden 1918, epäonnistuneen vallankumouksen muistoksi ja tällä kertaa viedään se loppuun saakka.
Toisaalta temppu voisi olla sekin, että kaikki herroja ja raharikkaita pelkäämättömät suomen työläiset pitäisivät punaista liinaa vasemmassa käsivarressaan 27.1. ja 16.5. välisenä aikana, niiden uhrien muistoksi jotka antoivat henkensä ja terveytensä tuona aikana tasa-arvoisemman ja oikeudenmukaisemman yhteiskunnan puolesta vuonna 1918. Tämän tavain voisi aloittaa vaikka heti ensi vuonna.
- Palvelu huonoa
Itellan palvelu on ollut jo vuosia ala-arvoista, joten joutaa mennäkin...
- ite la
En tiiä onk itellan vika?
- sähkö se vasta kulut
Ei ole Itellan vika,vaan päättäjien,kaikki sähköiseen muotoon.
Paperi pois,vaikka eihän se mitän saastuta,sehän menee
uusiokäyttöön. - hjhghfdrg
Kokoomus ja Keskusta haluavat yksityistää Itellan voittoa tuottavan kaupunkipostinjakelun yrityksille ja sysytä kannattamattoman haja-asutusalueiden postintoiminnan veronmaksajien hoidettavaksi.
Maaseudulla postilaatikot ollaan jo siirretty tienvarsiin, mutta nyt ne pitäisi saada jo kirkonkylille. Nykyisen hallituksen linja on että asukkaat maksakoon itse matkansa, jos eivät kerran halua asua kaupungeissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,1015237Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk553903Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699253438- 802479
- 241919
Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3961780Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271601Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?411582Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔171545Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?391425