Paavo Väyrynen ei ole Suuren Valiokunnan

jäsen..

Paavo Väyrynen ei ole Suuren Valiokunnan jäsen eikä siis ole voinut vuotaa sen asioista kuten jäsen Kimmo Kiljunen(sdp). Sen sijaan Paavo Väyrynen oli mukana EU:n ministeriryhmän kokouksessa jossa käsiteltiin hänen kirjassaan julkaisemia asioita.

Kyseisestä ministeriryhmän kokouksesta olivat uutisoineet suuret kansainväliset uutistoimistot (kuten BBC) jo heti tuoreeltaan joten Väyrynen ei kirjassaan esitä mitään salattua tietoa.

Mutta Suuren Valiokunnan kokous josta todistettavasti livahti ainoana ennen aikojaan ja todistetusti lörpötteli kokoustilan ulkopuolella odottaneille lehdistölle vaitiolovelvollisuutensa sitomia asioita. Siksi lehdistö iski seuraavana kokoustilasta ulos astuneen Kataisen kimppuun.

Tottakai Katainen suuttui, kun huomasi tenttaajien tietävän kaiken mitä vaitiolovelvollisuuden sitomassa Suuressa Valiokunnassa oli juuri käsitelty.

Heinäluoman eilen Eduskunnassa pää punaisena huutaminen Väyrysen kirja kädessään oli hätäinen harhautus jonka uskoivat asioista tietämättömät. Se näyttää riittävän valheellisessa populistisuudessa persutkin hakkaavalle nyky-SDP:lle.

7

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suuressa valiokunnassa käsitellään niitä asioita, joita hallitus sinne tuo. Paavo Väyrynen on valtioneuvoston eli hallituksen jäsen, joten Paavo Väyrynen tiesi jo ennen valiokunnan kokousta mitä valiokunnassa käsitellään.

      Paavo Väyrynen oli tämä vuotaja.

      • sivullinen Väyrynen

        Nyt olet mennyt uskomaan Heinäluoman hätäisesti valmistelemaan harhautukseen. Kyseessä on samantyyppinen hätäpaska kuin Lipposen valhe muka sopimuksesta Berlusconin kanssa Elintarvikeviraston tulemisesta Helsinkiin.

        Väyrysen kirjassa ei ole kirjoitettu mitään Suuren Valiokunnan kokouksesta vaan pelkästään EU:n ministerikokouksesta. Jos Heinäluoma heiluttelee kirjaa ja valehtelee jotain sen sisällöstä, se ei pysty kirjaan painettua totuutta muuksi muuttamaan.


    • heh heh

      Heh heh Kimmo Kiljunen on paljastettu. Demarit vuotavat aina. heh heh Porno-Kimmon uusin tempaus heh heh

    • 8+8miljardia

      Todista väitteesi!! Siihen asti vuotaja on paavo väyrynen ja ei tarvitse laskea kuin väykyn kirja jossa kerrotaan tuo 16 miljardia ja siihen lisätään valiokunnan eu kokous ja tieto että tämmösiä asioita käsitellään tulevassa eu kokouksessa brysselissä, niin sokee reettakin sen jo tajuaa!!

      "Kyseisestä ministeriryhmän kokouksesta olivat uutisoineet suuret kansainväliset uutistoimistot (kuten BBC) jo heti tuoreeltaan joten Väyrynen ei kirjassaan esitä mitään salattua tietoa"

      Eli jos se tieto (16miljardia) oli julkista eikä siis salattua niin miten ja missä vaiheessa se sit muuttui salaiseksi??

      ELI KAIKKI MUUT EU:SSA SEN TIESIVÄT, MUTTA ENNEN VAALEJA SITÄ EI SAANUT KERTOA SUOMALAISILLE!!!!! kepuloista avoimuutta:))

      • pol.salapoliisi

        Kimmo Kiljunen on AINOA MAHDOLLINEN vuotaja sen todistaa jo kokouspöytäkirjakin. Katainen tajusi heti kun lehdistö iski hänen kimppuunsa heti hänen astuttuaan ulos kokoustilasta että 15 min. aikaisemmin lähtenyt Kiljunen oli laverrellut kaiken medialle.

        Kimmo Kiljusen luottamaus on iäksi mennyt. Valitettavasti samanlainen epäluotetattavuus leimaa nykyisin jo koko SDP:tä ja syyllisiä siihen ovat AINOASTAAN itse demarit.


      • KILJUNEN LUIKKI..

        KILJUNEN LUIKKI...

        ..kyseisestä suurenvaliokunnan kokouksesta ulos ennen aikojaan, jotta pääsi vuotamaan toimittajille asioita,jotka olisi pitänyt jättää kokoussaliin. Ei vuodossa suinkaan ollut kyse siitä 16 miljardin summasta vaan paljon muusta. Kiljunen laverteli KAIKEN. MÄREHDI SITÄ.

        Nyt on kysymys Suurenvaliokunnan luottamuksellisten tietojen vuodosta. Väyrynen ei ole kuulu suurenvaliokunnan kokoonpanoon, mutta,Jos Väyrynen olisi suuren valiokunnan jäsenenä toiminut yhtä vastuuttomasti kuin Skinnari ja KIljunen olisi hän ansaitut samat moitteet.

        Sinäkin punikkiluuseri yrität peitelle Kiljusen ja Skinnarin rötöksiä, kuin kissa paskaansa. Tällainen toiminta saattaa mennä todesta työväentalon punikkipiirissä, mutta ei muualla. Siitähän kertovat karua kieltä sossujen alenevat kannatusluvut.


    • historian muistelija

      Ei oo eka kerta kun Väyrynen pelaa omaan pussiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2342
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      140
      1507
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1462
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      155
      1214
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      937
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      694
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe