Kirje kotiin

Kun tuonne menee velka, niin tuleeko sieltä kirje kotiin vai miten asia lähtee etenemään? Pitääkö mennä itse hakemaan paperi jostain vai miten?
3234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tulee kirje kotiin. Voi kestää päiviä tai viikkoja, vaihtelee aika paljon.
Voit soittaa sinne ja tiedustella asian etenemistä.
Velka tulee kokonaan maksettavasti korkoineen ja kuluineen. Jos et pysty eräpäivään mennessä maksamaan, voit sopia maksuaikataulusta. Kannattaa tehdä realistinen, kuukausisummalla, jonka varmasti saat aina maksettua.

Äänestä

Joku sanoi, että se pitää hakea? Että ei tule postiluukusta?

Äänestä
  • Ainakin ilmoitus tulee postissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


u-otosta? kirjoitti:

Kun tuonne menee velka, niin tuleeko sieltä kirje kotiin vai miten asia lähtee etenemään? Pitääkö mennä itse hakemaan paperi jostain vai miten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu