Taloyhtiössämme tehtiin juuri putkiremontti. Tilinpäätösehdotuksessa remontin kaikki kulut ovat merkitty viime tilikauden kuluiksi. Tästä syystä tilikauden tappio on huomattava ja vastaavasti taseessa oma pääoma negatiivinen.
Itse kysymykseen, onko putkiremontti perusparannushanke? Jos näin on, niin silloinhan perusparannusmenot tulisi aktivoida taseeseen, eikö totta?
Vastaavasti, jos oma pääoma on negatiivinen, niin eikö AOYL:n mukaan hallituksen tule tehdä välittömästi suunnitelma tilanteen parantamiseksi?
Tuntuu todella hassulta käsitellä putkiremonttia vuosikorjauksena. Onko tässä tapahtunut isännöitsijälle ja hallitukselle virhe? Tilinpäätösehdotuksen on allekirjoittanut isännöitsijä ja hallitus, tilintarkastuskertomusta ei ole vielä käsittääkseni tehty.
Yhtiökokous on piakkoin, tämä asia hiertää niin paljon että pakko tuoda se siellä esille ja kerään vahvistuksia omille epäilyilleni. Kiitoksia kovasti vastauksista jo etukäteen!
Putkiremontin menojen aktivointi taseeseen?
3
3689
Vastaukset
- Kyllä ja ei
"Itse kysymykseen, onko putkiremontti perusparannushanke?"
Voi olla tai sitten ei. Jos remontin yhteydessä ei tehdä ns. asumistasoa korottavia korjauksia, vaan pelkkä putkistosaneeraus, niin silloin se on vuosikorjausremppa. Eli riippuu täysin siitä, miten teillä on tuo putkistosaneeraus tehty.
"Onko tässä tapahtunut isännöitsijälle ja hallitukselle virhe?"
Luultavasti ei. Jos teillä on ammatti-isännöitsijä, niin luultavasti hän on tietoisesti, ja oikein, laittanut tuon vuosikorjaukseksi.
http://www.asoytilintarkastus.fi/gal/skl 2008_10 ja 2009_1.pdf
Eli yhteenvetona: Riippuu täysin siitä, miten remontti on teidän yhtiössä toteutettu.
Jos asuntojen tasoa ei ole nostettu, niin kyseessä on vuosikorjaus, jos tasoa on nostettu, niin silloin kyseessä on perusparannus.
"Vuosikorjauksessa huoneisto tai rakennus saatetaan alkuperäistä vastaavaan kuntoon,
esimerkiksi seinät maalataan tai keittiön kaapit uusitaan alkuperäisen tasoiseksi. Myös hellan
tai jääkaapin vaihtaminen on vuosikorjausta. Materiaalin laatutason nostaminen, kuten esimerkiksi
muovimaton vaihtaminen parkettiin, voi olla osittain vuosikorjausta ja osittain perusparannusta.
Vuosikorjauskulut vähennetään kulujen maksuvuonna.
Perusparannusmenot. Perusparannusta ovat huoneiston tai rakennuksen laajennus-, muutos-, uudistus-
ja muut vastaavat toimenpiteet. Vuosikorjauksesta perusparannus eroaa siten, että perusparannuksessa
huoneistoa tai rakennusta muutetaan tasokkaammaksi tai laajennetaan. Perusparannusta
on esimerkiksi kylmän varastotilan muuttaminen saunatilaksi tai parvekelasien asentaminen.
Remonteissa on usein kysymys samanaikaisesti sekä perusparannuksesta että vuosikorjauksesta.
Remontista aiheutuneet kustannukset on tällöin jaettava perusparannusmenoihin ja vuosikorjauskuluihin
remontin laadun ja laajuuden mukaan. Ellei kulujen kohdistuminen perusparannusmenoihin
ja vuosikorjauskuluihin ole muuten selvitettävissä, osuudet arvioidaan."
http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2008/04/06/remonttieurojen-rahastointi-jakaa-osakkaat-eri-leireihin/20089327/139- tillikkainen
Perusparannusmenot. Perusparannusta ovat huoneiston tai rakennuksen laajennus-, muutos-, uudistus-
Huomaa sana UUDISTUS- eli kyllä putkistoremontti siten kuin se puhekielessä ymmärretään on ensisijaisesti perusparannus vaikka sen yhteydessä ei edes tehtäisi asumismukavuutta lisääviä toimenpiteitä.
- Osakas_
Kiitos kovasti hyvinkin kattavasta vastauksesta!
Intensiivisen kirjallisuuden tutkiskelun ja isännöitsijän haastattelun jälkeen minullekin selvisi, että kyllä tämä on tarkoituksella tehty. Loppujen lopuksi hankeosuussuoritusten tulouttaminen rahastoinnin sijaan on suurimmalle osalle positiivinen asia.
Ainoa kysymysmerkki itselleni enää on se, aiheuttaako kertatuloutus taloyhtiölle vero-ongelmia. Jos kertatuloutus tehdään ja remonttia ei voisikaan vähentää vuosikorjauskuluna, niin taloyhtiö joutuu maksamaan veroa syntyneestä voitosta.
Putkiremonttimme voidaan varmasti lähes suurimmalta osaltaan laskea peruskorjaukseksi. Pari asiaa on, jotka vielä mietityttää: sähkönousujohtojen ja ryhmäkeskusten uusinta (yksivaiheisesta kolmivaiheiseksi), vikavirtasuojausten lisääminen, sekä pyykinpesukoneille omat syöttö- ja poistoliitännät. Näitä ei ollut aikaisemmin, joten lienee kyse tasonnostosta. En tiedä, mikä noiden taloudellinen vaikutus on ja kuinka tarkasti verottaja asiasta on kiinnostunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410