sähköongelmia

kyseessä on saabi 900 vm 87, joka purkaa uudehkon akun jos autolla ei ajeta muutamaan päivään. varmaan joku johto menee maihin vai missä vika? onko mitään tyypillistä sähkövikaa joka aiheuttaisi kyseisen ilmiön?
2372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

takakontin valo jää palamaan,vaimo tai tyttökaveri konttiin katsomaan tai käyhän se anoppikin.

Äänestä

Tuon ikäisestä ei ole itsellä kokemuksia mutta korjausoppaan mukaan akulta lähtee liitynnät kolmeen suuntaan; startille, laturille ja jakorasialle. Jakorasian jälkeen käytännössä ovat sulakkeet eli se olisi helpoin kohde laittaa yleismittari väliin ja katsoa vuotaako sähköä. Mikäli sähköä menee enemmän kuin muutama kymmenen mA (kello) kun virta-avain on pois ja kaikki valot sammuksissa niin sitten sulakkeita irti yksi kerrallaan kunnes virrankulutus loppuu. Mikäli jakorasian suuntaan ei vuoda niin sitten laturin ja startin piuhat vuorollaan irti ja mittari väliin. Jos on jotain jälkiasennettuja laitteita kuten stereot, subbarit yms. niin niiden sulakkeet kannattaa myös irroittaa. Tärkeintä olisi ensiksi löytää mihin sähköä hukkuu ja sitten voi pähkäillä mitä asialle voi tehdä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön kirjoitti:

kyseessä on saabi 900 vm 87, joka purkaa uudehkon akun jos autolla ei ajeta muutamaan päivään. varmaan joku johto menee maihin vai missä vika? onko mitään tyypillistä sähkövikaa joka aiheuttaisi kyseisen ilmiön?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu