Diagnoosi

hei,

onko aina niin ettei lähdetä edes tutkimaan jos potilas käyttää päihteitä ?
Sain pitkän odotuksen jälkeen ajan ja alkoholinkäyttöni (noin kerran viikossa kännit) kuulemma estää avun saamisen. En tiedä liittyikö myös poislaskuvaiheessa oleva rauhoittava (loppusuoralla)tähän päätökseen.
On mentävä a-klinikalle ensin ja apua haettava kun ollut tarpeeksi kauan selvinpäin.


Ymmärrän että alkoholi voi aiheuttaa esim masennusta mutta onko teillä kokemuksia vastaavasta tilanteesta?
6137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sama homma et pitää olla eka 3kuukautta selvinpäi et tutkimukset voi aloittaa.Haittaa tutkimuksia kuulemma pahasti!taas tutkimuksiin pääsy kestää tuhottoman kauan.

Äänestä
  • Okei...kiitos vastauksesta.
    Ymmärrän sen vaatimuksen kyllä ja olenkin siinä mielessä onnellinen kun kerroin lauantaikännäämisestä. Ehkä olis sitten tullut turha diagnoosi. mites ne jotka eivät kerro juovansa ? voivat juoda enemmänkin ja syövät vielä lääkkeitä ?

    Äänestä

Kuka saa hoitoa päihdeongelmasta huolimatta ja kuka ei.. Riippuu, kuinka helposti myönnät sinulla ongelman olevan.

Se on totta, että kaikki eivät päihteiden käytöstään kerro, jolloin saavat vääränlaista hoitoa. Tunnen eräänkin tapauksen, joka kiistää päihteiden käytön, vaikka läheiset, ja hän itsekkin, asian varsin hyvin tietävät.. Mielestäni tämä henkilö saa väärää hoitoa, koska on selvää, että alkoholi vaikuttaa tämän henkilön henkiseen vointiin huomattavasti, jolloin terapia ja lääkitys on melkein yhtä tyhjän kanssa, koska joka kerta pulloon tartuttuaan olo huononee. On sen itsekin sanonut. Alkoholin käyttö tällä henkilöllä on usempi kerta viikossa. Mutta koska hän ei myönnä asiaa kenellekkään ja on vielä taitava puhumaan niin, että hoitohenkilökunta mielenterveyspuolella uskoo hänen puheitaan siitä, ettei ole koko viikkona taas mitään ottanut, vaikka todellisuus on muuta, jää hänen päihdeongelmansa kokonaan huomiotta.

Suomessa on vaikea saada hoitoa, jos on sekä päihdeongelmia, että mielenterveysongelmia. Pompotellaan paikasta toiseen ja sanotaan, että toinen vaiva on hoidettava ennen kun voidaan hoitaa. Kierre on loputon, ja huonolla tuurilla potilaan voimat eivät riitä jatkuvaan torjumiseen, ja silloin jää yksin ja kaikki ongelmat hoitamatta.

Koitan siis sanoa, että jos koet sinulla päihdeongelman olevan, ole avoin hoitavalle taholle, jotta saisit monipuolista apua. Jos on hoitamaton päihdeongelma, ei voida mielentervysoireisiin puuttua, koska päihteet peittävät ja muuttavat todellisia tuntemuksia.

Toivottavasti sinä saisit hyvää ja osaavaa tukea ja apua ongelmiisi. Voimia.

Äänestä
  • Addiktioita hoidetaan a-klinikalla eikä mt-puolella ?
    Onko kerran viikossa kännääminen addiktio ?

    Äänestä

Alkoholisteille neuroleptejä!

Äänestä

taitaa olla aika kaupunki- tai hoitohenkilökohtaisia nuo alkoholismin kriteerit. kotikaupungissani ohjataan mielenterveystoimistoon, vaikka päihteitä käyttäisikin, ja lisää päätä ja kroppaa saastottavaa myrkkyä sisään.

kerta viikossa ei ole alkoholismia. seuraavan kerran kun haet hoitoa, älä mainitse alkoholin suurkulutustasi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


...jää saamatta kirjoitti:

hei,

onko aina niin ettei lähdetä edes tutkimaan jos potilas käyttää päihteitä ?
Sain pitkän odotuksen jälkeen ajan ja alkoholinkäyttöni (noin kerran viikossa kännit) kuulemma estää avun saamisen. En tiedä liittyikö myös poislaskuvaiheessa oleva rauhoittava (loppusuoralla)tähän päätökseen.
On mentävä a-klinikalle ensin ja apua haettava kun ollut tarpeeksi kauan selvinpäin.


Ymmärrän että alkoholi voi aiheuttaa esim masennusta mutta onko teillä kokemuksia vastaavasta tilanteesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu