Minulla on osoitteita yhdellä sarakkeella (katuosoite postitoimipaikka). Ne pitäisi saada eroteltua niin, että yhdellä sarakkeella olisi katuosoite ja postitoimipaikka toisella.
Ongelmana on, että katuosoitteet ja ostitoimipaikat ovat eri pituisia joten niiden käsittely pituuden mukaan ei onnistu. Tai ainakaan minä en osaa.
Osaisiko joku neuvoa noviisia?
Osoite kahdelle sarakkeelle
6
440
Vastaukset
- MS
Klikkaa koko katuosoite postitoimipaikka pystysarake aktiiviseksi
Klikkaa teksti sarakkeisiin
Kiinteä leveys ( postinumerot samanpituisia suomessa )
Voit pystyssäolevan nuuolen avulla päättää mistä kohdasta solu jaetaan
Muista valita kaikki solut tekstiksi ettei postinumeroista katoa etunollat- muuan mies
Voipi olla tekemätön paikka, jos osoite on esim:
"Urho Kekkosenkatu 155 A 42 65380 Vanha Vaasa" ilman pilkkuja tai muita erottimia. Välilyöntejä on liikaa, jotta teksti sarakkeisiin pystyisi löytämään postinumeron, mistä taas pääsisi palastelemaan osoiterimpsun kolmeen sarakeeseen.
Ihminen näkee katkaisukohdat, mutta excel ei ilman Kunden koodia...
"Ihminen näkee katkaisukohdat, mutta excel ei ilman Kunden koodia..."
;-)
osoitteet nyt C1:Cxx ja purkaa katuosoitteen D- sarakkeeseen ja postitoimipaikan numeroineen E -sarakkeeseen
moduuliin...
Sub PuraOsoitteet()
Dim i As Long
Dim Postinumero As Integer
Dim solu As Range
Dim vika As Long
vika = Range("C65536").End(xlUp).Row
For Each solu In Range("C1:C" & vika)
For i = Len(solu) To 1 Step -1
If IsNumeric(Mid(solu, i, 1)) Then
Postinumero = Postinumero 1
End If
If Postinumero = 5 Then
solu.Offset(0, 1) = Left(solu, i - 1)
solu.Offset(0, 2) = Mid(solu, i)
Exit For
End If
Next
Postinumero = 0
Next
End Sub
Keep EXCELing
@Kunde- Sebas
Miten tuota koodia pitää muuttaa, että se erottaa postinumero ja postitoimipaikan yhdestä solusta 2 kahteen soluun? Arvojen välillä on välilyönti (00100 Helsinki).
Kiitos! Sebas kirjoitti:
Miten tuota koodia pitää muuttaa, että se erottaa postinumero ja postitoimipaikan yhdestä solusta 2 kahteen soluun? Arvojen välillä on välilyönti (00100 Helsinki).
Kiitos!Sub PuraOsoitteet()
Dim i As Long
Dim Postinumero As Integer
Dim solu As Range
Dim vika As Long
vika = Range("C65536").End(xlUp).Row
For Each solu In Range("C1:C" & vika)
For i = Len(solu) To 1 Step -1
If IsNumeric(Mid(solu, i, 1)) Then
Postinumero = Postinumero 1
End If
If Postinumero = 5 Then
solu.Offset(0, 1) = Left(solu, i - 1)
solu.Offset(0, 2).NumberFormat = "@"
solu.Offset(0, 2) = Mid(solu, i, 5)
solu.Offset(0, 3) = Mid(solu, i 6)
Exit For
End If
Next
Postinumero = 0
Next
End Sub
- Sebas
Kiitos vastauksesta!
Sain toimimaan myös Split() -funktiolla:
Sub PuraOsoitteet()
erotus= Split(Range("C1").Value, " ")
postinumero= erotus(0)
postitoimipaikka = erotus(1)
Cells(1, 4) = postinumero
Cells(1, 5) = postitoimipaikka
End Sub
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937918
- 403792
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321093Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281023Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31802Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10800Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749