onko kukaan saanut/hakenut tuolta lainaa? fennolta tuli hylky, saa nähä miten ton kanssa käy... samaa puljuuhan nuo on. tilinauha piti faxata tonne.
LHV luotto
36
6426
Vastaukset
- lauri tähkä 67
´lauantaina anoin ja hylky tuli maanantaina sähköpostina.hain 3500 ja eipä tippunu. Eli kyllä ne kulkaa tarkistaa ihan joka kolon mihin velkaa vaikka laki ei sitä muka sallikkaan. mutta parempi näin,kituuttamalla eteenpäin selviten entisistä ensin.
- Joonas.
Ei pitäisi kyllä olla mahdollista, jos luottotiedot kunnossa jne. Ei pankit saa ulos noita tietoja antaa ja epäilen, etteivät varsinkaan antaisi ikinä ulkomailta tulevalle uudelle kilpailijalle (uusi ja uusi, tämähän on entinen fenno). Hyvin ympäripyöreästi määrittelevät myöntämisehdot, edes Lainatiedossa ollut tarkemmin vielä ikärajoja tai kaikkia kriteerejä ( http://www.lainatieto.com/lhv/ ). Minkä vuoksi uskon, että tämän firman täytyy pelata lain ja säätöjen mukaan on se, että tuo on ihan oikea pankki eli finanssivalvonnan alainan.
Onko tietoa mikä tuossa on ikäraja vai onko se puhtaasti harkinnanvarainen eli jopa 18v voi saada lainaa? Ainakin pienempiä summia.
- alkuper. 20+20
sitä mäkin vähän toisaalta ihmettelin, kun lhv.ltä tuli rahat, mut fenno ja aasa hylkäs. mikä lie syynä.mut rahat on tilillä.
- XD Mird.
Ei noista koron puolesta ole yksikään mahdoton (Aasa, LHV, Santander). Aasa lienee tällä hetkellä kuitenkin halvin. Jokainen ehdottomasti parempi kuin nämä Ellos / Risicum riistäjät.
ja onhan noita paikkoja... jos yks ei myönnä niin toisesta varmasti saa. - bioiyu
onko kukaan saanut Aasalta lainaa työttömänä? Mulla siis tilanne, että olen vanhempainvapaalla, eikä vakinaista työpaikkaa niin mietin oliskohan tuo mahdollista saada? Noin 1300€ ajattelin..
- Ukko-Nooa...
Aasalta ei käsittääkseni saa lainaa jos on työtön tai luottotiedoton. Ei kyllä lähtökohtaisesti mistään muustakaan paikasta. Jos on töissä ja kaikki kunnossa, eikä halua omaan pankkiin mennä niin Aasa on hyvä vaihtoehto.
Tosin ei sitä omasta pankistakaan aina sitä parasta tarjousta saa. Minun tapauksessani Nooa tarjosi 7% marginaalia 3kk euribor (nimelliskorko näinollen yli 8%) ja olisivat halunneet järjestelypalkkiota 200 euroa. Kaiken lisäksi tämä laina olisi ollut vakuudellinen, sillä olisivat liittäneet pantiksi asuntoni (josta asuntolainaa siis vielä jäljellä Nooaan). Päädyin ottamaan lainan Aasalta koska oli kaikenkaikkiaan saman hintainen, eivätkä vakuuksia kyselleet. - noin.....
Ukko-Nooa... kirjoitti:
Aasalta ei käsittääkseni saa lainaa jos on työtön tai luottotiedoton. Ei kyllä lähtökohtaisesti mistään muustakaan paikasta. Jos on töissä ja kaikki kunnossa, eikä halua omaan pankkiin mennä niin Aasa on hyvä vaihtoehto.
Tosin ei sitä omasta pankistakaan aina sitä parasta tarjousta saa. Minun tapauksessani Nooa tarjosi 7% marginaalia 3kk euribor (nimelliskorko näinollen yli 8%) ja olisivat halunneet järjestelypalkkiota 200 euroa. Kaiken lisäksi tämä laina olisi ollut vakuudellinen, sillä olisivat liittäneet pantiksi asuntoni (josta asuntolainaa siis vielä jäljellä Nooaan). Päädyin ottamaan lainan Aasalta koska oli kaikenkaikkiaan saman hintainen, eivätkä vakuuksia kyselleet.Nuo vakuudettomat luotot vaatii ainakin pikkasta vajaat 700 euroa elämiseen. Kun nettotuloista vähennetään vuokra ja muut asumiskulut, niin pitäisi jäädä noin 680 euroa. Jos tulot on 1200 netto ja vuokra ja muut kulut 600 euroa, niin ei tipu.
- LHV ei lainaa
LHV:ltä tulee kokemuksen mukaan pelkkiä hylkyjä, mun ei kannata edes vaivautua hakemaan... :(
- kokeilisko ?
LHV ilmoittaa tarkistavansa verotiedot ja muut, mutta sitten on "muut lainat". Tuo ei muuten ihan paikkansa pidä, vaikka annat millaisen valtuuden, niin eivät muista lainoista saa tietoja, paitsi jos on pikavippejä otettu heidän rahoittamista yrityksistä.
- fga
Mihin käyttöön ootte luottoa hakenu ja millä tiedoilla ootte saanu LHV:ltä?
- Remppamirdfd
"Asunnon remonttiin" hain lainaa - joka tietysti vakio vale. Ja ihan omilla toedoilla hain tällä kertaa.
- mitenköhän on
Onlo Lhv:llä aina pyytäneet verotodistusta? Entä Big bankissa? Aasalla eivät pyydä,mutta siellä myöntäisivät vaan tonnin,lun tarvetta nyt 5000-6000 eurolle.
- Sanoeihuumeille
Aika kalliiks tulee toi sun huumeiden käyttö.
- mitenköhän on
Eikö kellään kokemuksia?
- 23
sain alustavan hyväksyvän päätöksen, odottelen viikon että tuleeko rahat tilille.
postitin verotiedot ja palkkakopion...ja allekirjoitetun päätöksen joka tuli postissa.
aasalta olen saanut 1000e lhv alustavasti 3000. tulot 1800e.
sairastin ihan virallista fyysistä perinnöllista sairautta, ja pankkilainaakin on. eli ei kaikki käytä huumeita tai muuten vain tuhlaile. kaikki joilla aivot pelaa suomessa hoitaa liiankin tunnollisesti ja häpeillen maallisia raha asioita. ei pidä kettään tuomita, jos ei kulje toisen kengissä... :-) - TUPLAOOSEISKA
Joo LHV antanee hieman isompia lainoja... jos antaa. Itse valitsisin kyllä Aasan jos pitäisi päättää noiden kahden välillä jos on pikkusummista kuten 1000 euroa kyse.
- hermotko
LHV kusettaa kaikkia!! HEillä on omatkin prosessit aivan sekaisin!!
- KunkanSunkan
Aika rajua sanoa että kusettavat, taidat olla taas yksi jolle lainaa ei ole maksukyvyn puutteen vuoksi myönnetty. Uskomattomia tyyppejä nämä jotka väittävät laillisia toimijoita kusettajiksi. Älkää uskoko.
- hermotko
Ja äkkiä asiakaspalvelun kaverit vastaamaan juttuihin ettei maine mene.. Vai mitä Kunkan Sunkan???
- Pettra
LHV kyllä myöntää lainaa ja on luotettava taho. Luottoa myönnetään tosin harkitusti, eli he ovat varsin tarkkoja siitä kenellä luoton antavat. Tiedän tämän varmuudella.
- puljumikäpulju
LHV on kyllä ihan surkee paikka ja lainoja myönnetään enemmän kuin nihkeästi! Ensiksi annetaan myönteistä päätöstä mut lopuksi tulee kielteinen. Ja korot on edelleen LHV-luotolla naurettavia!
puljumikäpulju kirjoitti:
LHV on kyllä ihan surkee paikka ja lainoja myönnetään enemmän kuin nihkeästi! Ensiksi annetaan myönteistä päätöstä mut lopuksi tulee kielteinen. Ja korot on edelleen LHV-luotolla naurettavia!
LHV:n hinnoittelu on kuitenkin suomessa toimivista rahoitusyrityksistä sieltä edullisemmasta päästä. Siihen kuinka helposti myöntävät lainaa tai ovat myöntämättä en osaa ottaa kantaa, koska en ole heiltä koskaan lainaa hakenut/ottanut. Todennäköisesti ihmisten maksumoraalin / maksukäyttäytymisen heikentyminen on vaikuttanut heihinkin ja tämä näkyy markkinoilla yleisenä hintojen (korkojen) nousuna ja vaikeutuneena lainansaantina. Totuushan on kuitenkin se, että me jotka maksamme lainamme ajallaan takaisin maksamme myös yritysten ja pankkien luottotappiot.
Yleisellä tasolla on myös sanottava, ettei vakuudeton laina ole todellakaan Suomessa edullista vaikka lähtisi hakemaan omasta pankista. Sama tilanne on käsittääkseni myös Ruotsissa ja muissa pohjoismaissa.- Kysyjä
Oletko Pttra töissä kehumassasi LHV:ssä?
- kusetuksen makua
Laittavat lhv:ltä ensin linkin missä luvataan 14.9% korolla ja 199e käsittelymaksulla. Sen jälkeen kun olet lähettänyt tietosi niin tulee uusi fixattu versio missä korko on 19.9 ja palkkio 250e . Luonnollisesti linkki aiempaan korkoon on kadonnut. Että tämmöistä
- tolkuttomat korot
Itse olisin saanut LHV:ltä lainaa 2500, mutta todellinen korko oli 46,5 %, en ottanut ko. lainaa. Santander:illa on kohtuukorot.
- Ei kannata Yrittää
LHV:lta ei saa lainaa vaikka haluaisi.
- Tolkkua lainaamiseen
Katsokaapa Ferratumin sivuja. Siinä vasta kiskuri. Jos otat lainan, olet kusessa kyseisen lafkan kanssa. Serkkuni olisi selvinnyt paremmin ilman lainaa kuin tuon firman joustoluotolla. Jouduin lainaamaan serkulle, että hän pääsi eroon.
- Elä sie keksi
Tuo edellinen väite ei voi pitää paikkaansa.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273623- 412459
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362304Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72067Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431572- 381539
- 141342
- 1271302
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2661285Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451275