Pari ropleemaa ...

YKAMan_Rode67

Moottorin lämpötilamittari

Lämmönsäätö on punaisella alueella, aivan sama millä puhallinnopeudella ja mihin kohdistettuna, niin sisätiloissa kuitenkin lämpöä tulee puhaltimista ja on kännykän Nokia 5140 lämpömittarilla n. 25 ̊C. Tällöin lämpömittarissa osoitin on lähes aina vasemman puolimmaisessa asennossa, tyhjäkäynnillä nousee noin 80 ̊C. Ongelman kohde
o nestemäärä? on hyvä, tosin hiukan voisi lisätä. Käyttöoppaassa on maininta, että mittari osoittaa oikeaa lämpötilaa vain, kun jäähdytysnesteen määrä on riittävä ja että lämpötilaa ohjataan elektronisesti polttoaineenkulutuksen pienentämiseksi, joten lämpötilanäyttö voi vaihdella hieman. Onko elektroniikka luettavissa vikakoodeista?
o termostaatti? Onkohan vielä alkuperäinen?
o vesipumppu? On vaihdettu 2009 km-lukemalla 62200 yhdessä jakopään osien kanssa, ei tiedä, onko alkuperäinen vai tarvikevaraosa - luultavasti tarvikevaraosa, kun on Gates-hihna.
o moottorin lämpötilatunnistin? On ilmaistu netissä tyyppivikana, netissä ilmaistu myös vaikeana vaihtaa, sillä tehtävä vähintään jakopään osien purku ja asennus (tällöin voisi vaihdattaa termostaatinkin).


Vilkut, mittari-/kojetauluvalot, nopeus ja jarrutus

Kytkettäessä vilkku toimimaan aivan sama kummalle puolelle, toisinaan mittari-/kojetauluvalot menevät pois toiminnasta hetkeksi, toisinaan ei. Tämä ilmiö tapahtui toisinaan alhaisella nopeudella, toisinaan moottoritienopeuksilla. Yhdessä kohdin ajossa mittari-/kojetauluvalot normaalissa ajonopeudessa 80 km/h ”diskoilivat” eli menivät kaikki pois ja heti syttyivät noin puolen tusinaa kertaa peräkkäin. Ilmeni myös kerran ihan paikallaan mittari-/kojetauluvalojen tuikahdus; ei ole muistikuvaa jarrutusten ja/tai mahdollisten tietärinöiden suhteen. Missä on vika? Onko selvitettävissä vikakoodeilla?

8

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YKAMan_Rode67

      Täsmennän vielä, että kyseessä on Astra G 1.6 8V Z16SE -moottori vm. 2003

    • Paljon tietoa kysyvä
    • YKAMan_Rode67

      Lisähuomio:

      Mittarivalot syttyvät ja sammuvat, kun käyttää varoitusvilkkuakin ...

    • YKAMan_Rode67

      Ei parantunut valaistus, kun vaihdettiin viiksi - tuskin ratkaisu löytyisi uudesta valokytkimestä saatikka valo-, vilkku- tai hätävilkkureleestä. Keskustelujen tuloksena olen päätyvä siihen, että valaistuksen ongelman ratkaisu löytynee mittaristosta sisempää kuin kytkennästä taikka sieltä monitoimiajastimesta ...

      Siis: kun ongelma ilmenee, ongelma on sähkövirran kulkemisesta väärin jonkun tekijän vaikutuksesta. Oisko mahdollista, että virta "hypähtäisi" jonkin ohuen johtimen liikkumisesta täsmälleen epäsäännöllisen säännöllisesti sellaisen vähäisen tärinän vaikutuksesta, jota ratin takana ei rekisteröidä?

      Onkos kukkaan kurkkinut mittariston sisuksiin saatikka tuon ajastimen sisuksiin ... ? Uusi mittaristo maksaa, kai myös ajastin - maltaita!

      Lämpömittariongelma on vielä ratkaisematta.

      • tokkopa tuota noin

        Jaahas näytästäis jonkinasteiselta maadoitusvialta, kato ne/käy mittauttamassa ammattilaisella.


    • alä osta

      Opel on täynnä ongelmia.

    • YKAMAN_Rode67

      MultiTimer on nyt yhden kaverin toimesta vaihdettu ja kiitos aurinkoisten päivien viikonloppuna sekä ajojen valoisana aikana, ei ole tietoa vaikutuksesta mittari-/keskikonsolivalaistukseen - täytyy joskus tässä yrittää tähdätä ajoa vähintään hämärään aikaan. Ei ainakaan hätävilkut häiritse mittaristovaloja, se sanottakoon nyt, kun kokeilin niitä parkkialueilla kotona ja Kuopion asunnolla. Ehkä tuo MultiTimer-vaihdos on ollut myös osaratkaisu lämpömittarin toimimattomuuteen/toimintaan, sillä sunnuntaina ajellessa etenkin Kuopion motarilla 120 km/h nopeudella mittariviisari oli lähellä 80 C-asteen rajaa ja hiljennettäessä laski noin 70 C-asteeseen, muttei ihan pohjaan asti kuitenkaan. Ehkei se anturi olekaan viallinen, mutta silti jossain vaihessa - ennen talvea - olis kai hyvä vaihtaa tämä ja etenkin termari, sillä eihän ne termarit ikuisia ole - ikääkin sillä jo kahdeksan (8) vuotta. MultiTimer-vaihto muuten vaikutti ihan yksinkertaiselta ja aika lailla englanninkielen ohjeitten mukaisena, kun sen tekee kokenut kaveri eikä siinä mennyt aikaa ku alle puolisen tuntia (ei tarttenu koskea akkuun eikä katkoa nippusidettä).

    • i

      Sökö akkukin saattaa saada mittarivalot diskoilemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      273
      4762
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      100
      3556
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      27
      2942
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      67
      2360
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      102
      2279
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      93
      1556
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1329
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1326
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      75
      1294
    10. Kohdataankohan me

      Enää koskaan?
      Ikävä
      67
      966
    Aihe