Moottorin lämpötilamittari
Lämmönsäätö on punaisella alueella, aivan sama millä puhallinnopeudella ja mihin kohdistettuna, niin sisätiloissa kuitenkin lämpöä tulee puhaltimista ja on kännykän Nokia 5140 lämpömittarilla n. 25 ̊C. Tällöin lämpömittarissa osoitin on lähes aina vasemman puolimmaisessa asennossa, tyhjäkäynnillä nousee noin 80 ̊C. Ongelman kohde
o nestemäärä? on hyvä, tosin hiukan voisi lisätä. Käyttöoppaassa on maininta, että mittari osoittaa oikeaa lämpötilaa vain, kun jäähdytysnesteen määrä on riittävä ja että lämpötilaa ohjataan elektronisesti polttoaineenkulutuksen pienentämiseksi, joten lämpötilanäyttö voi vaihdella hieman. Onko elektroniikka luettavissa vikakoodeista?
o termostaatti? Onkohan vielä alkuperäinen?
o vesipumppu? On vaihdettu 2009 km-lukemalla 62200 yhdessä jakopään osien kanssa, ei tiedä, onko alkuperäinen vai tarvikevaraosa - luultavasti tarvikevaraosa, kun on Gates-hihna.
o moottorin lämpötilatunnistin? On ilmaistu netissä tyyppivikana, netissä ilmaistu myös vaikeana vaihtaa, sillä tehtävä vähintään jakopään osien purku ja asennus (tällöin voisi vaihdattaa termostaatinkin).
Vilkut, mittari-/kojetauluvalot, nopeus ja jarrutus
Kytkettäessä vilkku toimimaan aivan sama kummalle puolelle, toisinaan mittari-/kojetauluvalot menevät pois toiminnasta hetkeksi, toisinaan ei. Tämä ilmiö tapahtui toisinaan alhaisella nopeudella, toisinaan moottoritienopeuksilla. Yhdessä kohdin ajossa mittari-/kojetauluvalot normaalissa ajonopeudessa 80 km/h ”diskoilivat” eli menivät kaikki pois ja heti syttyivät noin puolen tusinaa kertaa peräkkäin. Ilmeni myös kerran ihan paikallaan mittari-/kojetauluvalojen tuikahdus; ei ole muistikuvaa jarrutusten ja/tai mahdollisten tietärinöiden suhteen. Missä on vika? Onko selvitettävissä vikakoodeilla?
Pari ropleemaa ...
8
632
Vastaukset
- YKAMan_Rode67
Täsmennän vielä, että kyseessä on Astra G 1.6 8V Z16SE -moottori vm. 2003
- Paljon tietoa kysyvä
kurkkaa tuonne: http://www.opelclubfinland.fi/forum/
- YKAMan_Rode67
Lisähuomio:
Mittarivalot syttyvät ja sammuvat, kun käyttää varoitusvilkkuakin ... - YKAMan_Rode67
Ei parantunut valaistus, kun vaihdettiin viiksi - tuskin ratkaisu löytyisi uudesta valokytkimestä saatikka valo-, vilkku- tai hätävilkkureleestä. Keskustelujen tuloksena olen päätyvä siihen, että valaistuksen ongelman ratkaisu löytynee mittaristosta sisempää kuin kytkennästä taikka sieltä monitoimiajastimesta ...
Siis: kun ongelma ilmenee, ongelma on sähkövirran kulkemisesta väärin jonkun tekijän vaikutuksesta. Oisko mahdollista, että virta "hypähtäisi" jonkin ohuen johtimen liikkumisesta täsmälleen epäsäännöllisen säännöllisesti sellaisen vähäisen tärinän vaikutuksesta, jota ratin takana ei rekisteröidä?
Onkos kukkaan kurkkinut mittariston sisuksiin saatikka tuon ajastimen sisuksiin ... ? Uusi mittaristo maksaa, kai myös ajastin - maltaita!
Lämpömittariongelma on vielä ratkaisematta.- tokkopa tuota noin
Jaahas näytästäis jonkinasteiselta maadoitusvialta, kato ne/käy mittauttamassa ammattilaisella.
- alä osta
Opel on täynnä ongelmia.
- YKAMAN_Rode67
MultiTimer on nyt yhden kaverin toimesta vaihdettu ja kiitos aurinkoisten päivien viikonloppuna sekä ajojen valoisana aikana, ei ole tietoa vaikutuksesta mittari-/keskikonsolivalaistukseen - täytyy joskus tässä yrittää tähdätä ajoa vähintään hämärään aikaan. Ei ainakaan hätävilkut häiritse mittaristovaloja, se sanottakoon nyt, kun kokeilin niitä parkkialueilla kotona ja Kuopion asunnolla. Ehkä tuo MultiTimer-vaihdos on ollut myös osaratkaisu lämpömittarin toimimattomuuteen/toimintaan, sillä sunnuntaina ajellessa etenkin Kuopion motarilla 120 km/h nopeudella mittariviisari oli lähellä 80 C-asteen rajaa ja hiljennettäessä laski noin 70 C-asteeseen, muttei ihan pohjaan asti kuitenkaan. Ehkei se anturi olekaan viallinen, mutta silti jossain vaihessa - ennen talvea - olis kai hyvä vaihtaa tämä ja etenkin termari, sillä eihän ne termarit ikuisia ole - ikääkin sillä jo kahdeksan (8) vuotta. MultiTimer-vaihto muuten vaikutti ihan yksinkertaiselta ja aika lailla englanninkielen ohjeitten mukaisena, kun sen tekee kokenut kaveri eikä siinä mennyt aikaa ku alle puolisen tuntia (ei tarttenu koskea akkuun eikä katkoa nippusidettä).
- i
Sökö akkukin saattaa saada mittarivalot diskoilemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633716Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552855Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442071- 1262066
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841