Minulla siis 100l. akvaario ollut jonkin aikaa ja nyt ostin käytettynä 60l. lastenhuoneeseen.
Akvaarion huuhdoin kunnolla, suodattimet tms. tekniikka on uudet, vedet pääosin tuosta isommasta vedenvaihdon yhteydessä loput hanasta.
Kivet altaaseen kerätty pihalta, kraniittia, jotka vedellä pesty ja vielä keitetty.
kaikki arvot: NO3, NO2, GH, KH, pH, CL2 kunnossa.
Siirsin eilen altaaseen isommasta kaardinaali- ja musta-aavetetroja marmoriravun. Tänään kaardinaalit alkoivat kuolla, kaikki kalat kääntyvät pyrstö ylöspäin tai pää ylöspäin.. ihan kuin suuntavaisto hukassa. Lisäksi aaveilla kidukset punottaa tavallista enemmän. kaardinaalit painuvat pohjaan, kääntyvät ylösalaisin ja hetken päästä on kuolleena.
aaveista ei vielä yksikään ole kuollut, kaardinaaleista 4kpl.
Rapukin oli jo vähän väsähtänyt ja yhdessä vaiheessa luolassaan kylkiasennossa liikkumatta, mutta häiritessä virkosi.
Ongelma, kaloja kuolee
2
207
Vastaukset
- kongo81
Mitä käytit uudessa altaassa ymppinä? Toisen altaan hiekkaa? Vedessähän ei mitään bakteereja ole. Mitä NO2 näyttää? Sen ei luulisi nousevan vielä noin nopeasti, joten todennäköisesti jostain siirtoshokista voisi kuvitella olevan kyse.
Tosiaan, pelkkä vesi ei riitä bakteeritoiminnan käynnistämiseen, joten todennäköisesti kalat ovat kuolleet myrkytykseen.
Kalat veks ja suodatin sinne vanhaan akvaan pörisemään vähäksi aikaa, siitä saa jonkinlaisen bakteeristartin.
Suodattimen takaisin siirron jälkeen mittaat arvoja, kunnes nitriitti (NO2) on käynyt ylhäällä ja laskenut itekseen nollille. Sillon akvaario on kypsä.
Ja jatkossa kannattaa neuvoa hakea tuolta: http://www.aqua-web.fi/forum/index.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152111Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631435Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061419Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681255Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61241Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti3801057Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311037Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell591026En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521026- 471001