Ylivoimaisesti useimmin katsastus jäi läpäisemättä Chrysler 300 C:ltä. Peräti 39,5 prosenttia ensikatsastetuista joutui uusintakatsastukseen.
Toiseksi eniten läpipääsemisen estäneitä vikoja oli Dodge Caliberissa (26,7 % hylätty).
Toiseksi eniten läpipääsemisen estäneitä vikoja oli Dodge Caliberissa (26,7 % hylätty).
Vastaukset 65
Vanhimmat
Aloittaja todellakin suomi24:n huonoin todistetusti.
Eihän niissä Chrysler 300c malleissa ole USA:sta kuin vanha nimi.Itävallassa kasataan samoilla osilla kuin korealaiset kasaa Chevrolet Kalossit.
Tyhmäkö olet
aivan, ja sitten toiset vannoo Ameriikan autojen paremmuuteen ja kestävyyteen.
Ovat nykyään samanlasia harraste pelejä kuin Alfat sillä erotuksella ettei Jenkit yllä millään tasolla Alfan ajettavuuteen.
Amerikkalaiset tai amerikkalaisiksi mielletyt autot näyttävät jäävän nyt kauppiaiden käsiin. Amerikkalaiset GM:n mallit romahtivat 67 ja Chryslerkin 27 prosenttia.
Menkää Terot ostamaan niitä säteilevän hyviä Tojoja tai vielä parempaa menkää auttamaan niitä japanilaisia, hyökätkää sinne reaktoriin sammutustöihin.
Amisterot kesätöihin voimalaan, säteilylisä 0.20€/h "nyt tehää hilloo"
Äläs nyt poju Kraisuhan käyttää japsien säteileviä moottoreita made by MITSUBISHI buahahahahahahah
Onko Kanada USA:ssa??????????
Kyllä Mese on auto isolla A:lla verrattuna 300c Cycleriin,niinkuin Kummelissa mainittiin. Ranskalaisetkin valmisti 70 luvulla Chyrsler 180, 1800 motilla,niitä oli silloin takseina jonkun verran. Se muistutti jokin verran tämänpäivän Chysleriä muodoiltaan.
VANHANA MESE MIEHENÄ 320 E 05. JA NYT CHRYSLER 300C DIESEL 08. VOIN SANOA ETTÄ MESE OLI HYVÄ MUTTA CHRYSLER HYVÄ JA JUHLAVA
TERV JUKKA PS. RYSLER ÄKÄSEMPI
'''
Katsastus ei kerro mitään autosta. Se riippuu sen pitämisestä. Katsastuksessa ei koskaan selviä että autosta pamahtaa moottori 50tonnin jälkeen tai vaihdelaatikko tai se muuten hajoaa käsiin. Siellä selviää yleensä vain käyttäjän huolimattomuudesta johtuvat asiat kuten nivelten meneminen, mahdolliset tyhjänpäiväiset vikakoodit muistissa jotka eivät välttämättä edes ole vikakoodeja vaan muistutuksia tai huomautuksia jostain asiasta mutta silti ne tulkitaan viaksi katsastuksessa. Samoin nämä käsijarru ongelmat joita ei automaatti autossa tarvitse käyttää koskaan.
Muutenkin älytöntä että ihmiset luulevat tuollaisen ison luksuspelin pidon olevan kuin ilmaista ja että se toimii huoltamattomana. 2000kg autosta saa aika äkkiä menemään nivelet kun rällätään kaupungilla lyhyttämatkaa tai paskoja teitä.
Seli seli Craisu 300 vimeinen ja piste. Hyviä puolia on että nythän ei voi alemmas vajota eli on vain yksi suunta hahhahhahg
kyllä voi, voijakkeri on vielä huonompi ja vikaisempi oikeeasti.
aivan, syy on todennäköisemmin se ettei Ryslerimiehet raaski huollattaa ja korjauttaa autojaan ja merkki korjaamojen hinnoittelu ei siihen ainakaa Ryslerin kohdalla kovasti kannusta.
Se on tasaista laatua toi Crysler/lLancia/Fiat... Joka vuosi jumbosijoilla. Noissa vähän vanhemmissa autoissa 5 huonoimman joukossa 4 Chrysleriä , Siihen ei moni pysty.
80
VOLKSWAGEN
PASSAT
8,47%
93
Pakokaasupäästöt
Renkaat
81
CITROEN
C3
9,76%
37
Pakokaasupäästöt
82
VOLKSWAGEN
JETTA
9,76%
65
83
CHRYSLER
SEBRING
9,77%
65
84
CITROEN
C2
10,08%
38
85
SEAT
LEON
10,24%
64
Pakokaasupäästöt
86
CITROEN
C5
10,43%
90
Ohjauslaitteet
Etuakselisto
87
SEAT
IBIZA
10,48%
50
88
RENAULT
CLIO
10,49%
47
89
VOLKSWAGEN
TRANSPORTER
10,50%
184
90
FIAT
ALBEA
10,76%
37
Etuakselisto
91
BMW
5-SARJA
11,15%
85
Ohjauslaitteet
Pakokaasupäästöt
92
FIAT
STILO
11,90%
56
93
FORD
MONDEO
13,46%
85
Pakokaasupäästöt
Iskunvaimennus
Renkaat
94
MERCEDES-BENZ
E-SARJA
14,29%
151
Iskunvaimennus
Etuakselisto
Ohjauslaitteet
95
CHRYSLER
VOYAGER
14,95%
90
Ohjauslaitteet
Seisontajarru
96
CHRYSLER
GRAND VOYAGER
16,04%
78
97
VOLVO
XC90
17,16%
74
Iskunvaimennus
Seisontajarru
98
DODGE
CALIBER
26,65%
64
Etuakselisto
Ohjauslaitteet
Taka-akselisto
99
CHRYSLER
300C
39,50%
Vajakki pussikaljan kittaaja imppaaja osaa copypastettaa
Kannattaiskohan sunki alkaa imppaa ja ottaa pussikaljaa niin ei toi Rislerlancian olematon menestys ottais noin koville, ja tiedätkös mitä , ens vuonna on sijoitukset yhtä huonot , prossat vain suuremmat, ehkä 55% hylätään . Et sillai , nauti siittä.
Heh heh vituttaako imppaajan jutut, Näkyyhän se osaavan lukeakkin, Craisler 300 on tosiaankin tilaston viimeinen Hah hah
Hei onks toi tosi, vimmpa sijoituksia, täytyypä vinoilla naapurille on 300 c.n omistaja..
Kateus se tojoteron maailmaa pyörittää.
Kadehtia tilaston HUONOINTA autoa, sää et poju o terve. Viddu kun olis edes puolivälis tilastoja mut kun vimppoja. Ladaakin kadehditaan enemmän. Muuten Tojotat oli aika kärjessä , niin korkealle sijoitukselle ei yksikään Chrysler ikinä pääse. Kadehdi sitä.
Tuu meille tsekkaamaa 2005 Chrysler 300C... Ei oo kertaakaa reputtanu katsastuksesta... ehkä oon pitäny sitä niin hyvin... Uudesta asti mulla eikä yhtää enempää vikoja ku vaimon työsuhde-avensiksessa.
Mee sä kattoon katsastustilastoja siellä ne pitää perää Kato kans merkis foorum eli 300 c foorum. Siellä on oikeita autojen omistajia joilla niitä vikoja tosissaan on ollut autoissaan. Kyllä mä nyt saakeli uskon enemmän katsastusmieheen ja niiden virallisiin tilastoihin kuin johonkin suolisivun lippispää crysler fanaatikkoon. Onks kiva näyttää katsastustilastoja naapureille ??? Mua ainakin vituttais jos autoni olis vimppa sijalla ja pitäis alkaa selittää. SELI SELI.
Menes, apina, itse katsomaan sitä forumia. Aika vähän siellä vioista puhutaan.
Mua ei ainakaan pätkääkään vituta joku "vimppa sija", autossani ei ole ollut ainoatakaan vikaa koko aikana jonka se on minulla ollut. Ei tarvitse selittää kellekään yhtään mitään.
Mä oon ollu katsomassa sitä foorumia ja kun lukeen sivulta 4 eteenpäin niin johan alkaa vikoja löytyyn. Jos sun autossasi ei ole ollut ainuttakaan vikaa niin A olet omistanut sen yhden päivän. B et omista autoa. C olet lukutaidoton. Sähkövikoja , alustavikoja , kattivikoja yms yms pilvin pimein , Täys paska auto, sopii kaltaisellesi vajakille..
Kuule hermosairas , tiedätkös miksi Chrysleriä yleensäkin tehdään, No ettei Opel olisi maailman huonoin auto.
Voi voi, onko sinua hakattu ja nöyryytetty no mene hakemaan apua
äläkä itke onnettomuuttasi täällä surkimus.
Keksi nyt isäsi hyväksikäyttämä jo jotakin uutta. Vai eikö älli riitä. Kyseleppäs jos oletettu siskosi keksisi jotakin. Tautofoniaa oikein satasella ja joka postaukseen.
toi oli paha
Ei tarvitse selittää yhtään mitään ja mies ei muuta teekkään kuin selittää. Todellinen vatipää..
OMPA TOLLO.
Olet typerä häirikkö, miksi onko sinua hakattu ja kyykytetty ja nyt yrität
lievittää surkeaa oloasi häiriköimällä, olet SURKIMUS !
Kyl tarttee sanoo et on surkeita pelejä. Vimppa sijoilla vuodesta toiseen. Onpa onni et ei omista tollasta autoo ni ei pääse tyäkaverit ja naapurit vinoileen. Huanompaa laatua kun Venäläiset autot.
ovatko BMW miehet hakanneet ja nöyryyttäneet sinua vajakki
Ovatko Bmw miehet nauraneet autollesi? Vatipää...
Taisipas osua ja upota, toyotero on joutunut bemaristien hakkaamaksi ja nöyryyttämäksi ja nyt pitää uhota netissä kun ei uskalla mennä ulos.
Voi lasta. Eiköhän se uponnut lähinnä sinuun. Ainakin noi Toyotat, Carinat mukaanlukien läpäisee katsastuksen. Yleensä katsastamattomat autot joutuvat joko paaliin tai nuorille peltoautoiksi.. Eikös toi 300c ollut tilastojen huonoin, noin puolet hylätään katsastuksessa. No niistä saa tehtyä paljon tonnikalapurkkeja. ...Niin jos omistaa Railerin saa kyllä mennä ulos jos kehtaa tuskin kukaan hakkaa mutta NAURAA kyllä...
Katos toi, ei tartte paljoo selittää 1
VOLVO
S40
0,84%
56
2
HONDA
JAZZ
0,90%
38
3
MAZDA
6
1,24%
65
4
SAAB
9-3
1,38%
70
5
NISSAN
X-TRAIL
1,40%
71
6
MITSUBISHI
LANCER
1,55%
54
7
TOYOTA
AURIS
1,77%
47
8
MAZDA
3
1,80%
47
9
TOYOTA
COROLLA
1,93%
57
Käyttöjarru
Iskunvaimennus
Pakokaasupäästöt 98
DODGE
CALIBER
26,65%
64
Etuakselisto
Ohjauslaitteet
Taka-akselisto
99
CHRYSLER
300C
39,50%
81
Ohjauslaitteet
Seisontajarru
Pakokaasupäästöt
Ja ikäsi ehkä 13v "Taisipas osua ja upota, toyotero on joutunut bemaristien hakkaamaksi ja nöyryyttämäksi ja nyt pitää uhota netissä kun ei uskalla mennä ulos" Kirjoittele ennemmin jotain autoista, esim miksi 300c on huonoimmalla sijalla katsastustilastoissa...Siinä sinulla onkin miettimistä. Upeana ja hyvänä pitämäsi jenkkirauta onkin itävaltalaiskanadalainen vikapesä jota ei saa katsastettua. Kyllä muakin hatuttais. No koskee tuskin sinua, tekstistäsi päätellen mopoilet vielä muutaman vuoden!
haistakaa paska aina puhutaan paskaa jenkkiautoista. ollaanko sitä niin kateellista väkeä. älkää valittako jenkit osaa sentään tehä autoja muuallakin ku tuuli-tunnelissa.
Tulee sitten mille sivulle tahansa,aina on Toyota ja niiden omistajat puheenaiheena.
Jospa yrittäisi seuraavaksi vaikka NASA:n ja Roswellin arkistohin syventyä....
Mulla on 300C ollut jo neljä vuotta ja on aina mennyt ongelmitta. Aina on läpäissyt katsastuksen kerralla kehujen kanssa ja kun mainitsin katsastusmiehelle, että miksi chrysy on muka tilastoissa viimeisenä, niin hän käski pyyhkiä tilastoilla peräpäätä. EI kuulemma jenkit ole sen huonompia kuin muutkaan, vaan monesti ovat hänen mielestään tehty enemmän teräksen ääressä.Turhaan tojo tero haukkuu chrysyä, kannattais vaan keskittyy paikkailemaan sitä kansanmalli tojottaa.
jos joku mulkku tulee vinoilee chrysleristä nii haistakoo paska. Sanoinko jo että turha niiden vittuilla jotka pitää mesestä tai omistaa sellasen koska CHRYSLER 300C.ssä ON MESEN CRD moottori.
Eiku siinä on hesen megapurilaismoottori.
TOYO TERO
joku räkänokka puhuu ja on kateellinen chrysler kunkku 300c stä
NI ONKOS SE TÄÄ KUNKKU SE JOKA PITÄÄ KATSASTUSTILASTOJEN PERÄÄ.. SUOMEN EPÄLUOTETTAVIN RESU..
OSTA SÄÄKIN TOJOTA NI EI TARTTE KORJATA JA SELITTÄÄ.
300 C on oikeasti isoksi autoksi upean näköinen etenkin edestä. Kyllä kait painavassa autossa nivelet tms. on kovilla Suomen teillä. Ja mitä väliä jos niitä joskus joutuu vaihtamaan katsastukseen. Tuskinpa 300:n omistajan taloutta moinen paljoa hetkauta. Se on vankka ja iso auto eikä mikään hento riisipussi!
Autossa pitää olla persoonallisuutta. Itse en ole jenkkiautofani enkä ole koskaan sellaista omistanutkaan, mutta tykkään ettei joka risteyksessä tule samanlaista autoa vastaan!
Ulkonäkö autossa on makuasia..
Miksi muissa isoissa autoissa kestää nivelet?? ja Craisuista lähes puolet hylätään juuri niistä..
Mistä teidät miten vankka se on kun et ole sellaista edes omistanut.
Se nivelten vaihto hetkauttaa 300c.n omistajaa koska nivelet ovat suht kalliit ja niitä joutuu usein vaihtamaan..
Aikanaan omistamassani autossa oli paljon kalliita vikoja esim sähköhärpäkkeissä, katalysaattoreissa, moottorin ohjaus systeemeissä yms
Ei tarvitse olla varakas ostaakseen 300c, n ..katso hinnat esim nettiautosta..
Ajaminen sillä tulee kalliiksi varsinkin jos kone on bensa 8..
Haloo!
Yleensä kai isot autot kestävät kai pidempään kuin pienet?
Vai kuinkas päin se menikään..
Vaikeata on tässä perussuomalaisessa maassa jossa auto on yhä pyhä lehmä, johon suhtaudutaan jihad vertoisella kiiholla.
300C: n alusta -ja sähköongelmat johtuvat mersusta lainatuista komponenteista. Esim. alustan jotkin nivelet ovat suoraan mesestä ja näinollen aivan liian heppoisia isoon autoon. Tuota katsastustilasto skeidaa en oikein jaksa ymmärtää, koska itselläni oli 300C ja ei siinä ollut sen enempää vikaa kun monessa muussakaan autossa ja jos chrysyä verrataan johonkin tavalliseen tojotaan niin kyllä chrysy vie kirkkaan voiton. 300C :n ulkonäkö herättää huomiota, onhan se ainakin keulasta suorastaan härskin aggressiivisen näköinen ja muutenkin se on edustusauton näköinen ja ehkäpä siitä syystä muut reagoivat tuntien alemmuutta ja kateellisuutta. Kun itse ostin 300C:n niin jotkin kaverit tulivat mielettömän kateellisiksi ja suorastaan haukkuivat minua selkäni takana, mutta nämä olivatkin niitä tojo - kuskeja. Ostin chrysyn uutena ja ajoin sillä n. 250 tkm, vaihdatin siihen alapallonivelet, jarrulevyt / palat , etuiskunvaimentajat, ajovalokatkaisimen ja moottoriin jonkun alipaine letkun, elikkä eipä paha remppa historia ja katsastuksesta meni aina kerralla läpi.
"Tuota katsastustilasto skeidaa en oikein jaksa ymmärtää, koska itselläni oli 300C ja ei siinä ollut sen enempää vikaa kun monessa muussakaan autossa"
Autot hylätään juurikin noista mitä sinä vaihdoit
"alapallonivelet, jarrulevyt / palat , etuiskunvaimentajat, ajovalokatkaisimen ja moottoriin jonkun alipaine letkun, elikkä eipä paha remppa historia ja katsastuksesta meni aina kerralla läpi. "
Ihmehän se olisi jos uusilla nivelilläkin hylättäisiin..
Ei se että autoa haukuta tarkoita aina että kadehdittaisiin.. Toyotaa ja Ladaa Mossea ja Skodaakin haukuttiin..Kateutta??????
Mikset ostanut uutta 300c kun vaihdoit autoa, minulle riitti se yksi...
ite ihmettelen tojon ostajia,ok ovat tilastojen mukaa luotettavia,mutta ne muut ominaisuudet.eipähän tuu kukaa kateelliseks ku naapureilla on samanlaiset harmaat corollat. Kannattas ainaki kokeilla ajaa muillaki merkeillä. Itseä ei ainakaa haittaa pari satkua kalliimmat vuosi kulut kun ajaminen on mukavampaa. Eikä vituta ajaa pitkiäkään matkoja.
ite ihmettelen tojon ostajia,ok ovat tilastojen mukaa luotettavia,mutta ne muut ominaisuudet.eipähän tuu kukaa kateelliseks ku naapureilla on samanlaiset harmaat corollat. Kannattas ainaki kokeilla ajaa muillaki merkeillä. Itseä ei ainakaa haittaa pari satkua kalliimmat vuosi kulut kun ajaminen on mukavampaa. Eikä vituta ajaa pitkiäkään matkoja.
Mulla on ollu 3 kpl kolmesatasia c syslereitä ja kaikkiin olen ollu tyytyväinen, eka oli takapotku -06 diiseli sedan jolla päristelin 110 tkm, normaalit huollot tehtiin ei muuta, vaihdoin sen -07 hemi awd:hen kun silloisessa duunissa kilsoja ei tullu hirveesti. Ajelin tolla hemillä n. 45 tkm puolentoista vuoden aikana eikä siihenkään tehty mitään ylimäärästä, koskaan. Viimesin oli diiseli touring vm -09 kun vaihdoin jälleen liikkuvampaa duuniin, sen tosin möin pois kun kerkesin tolla hemillä tottua voimakkaaseen nelivetoon ja takapotku ei oikeen enää innostanut... Nykyään alla audi a6 quattro 3,0 tdi ja ei tääkään huono ole mutta kyllä mä enemmän tykkäsin sysleristä, siinä vaan on sitä jotain...
Oulun poika, ei ketään kiinnosta sun autot.
Kun ostin 300C: n, niin kaverini meni vakavaksi auton nähdessään ja ei suostunu edes koeajolle. Myöhemmin kuulin että kyseinen tyyppi oli vuodattanut muille mitenkä mulla oli muka varaa ostaa sellanen edustus pirssi ja olin kuulemma syntynyt kultalusikka suussa ja hän ei kuulemma koskaan raaskisi ostaa niin isoa autoa. Ei ole kaveri käyny kylässä chrysyn oston jälkeen, vaikka ennen ramppasi meillä melkein viikoittain. Kaiken huipuksi oli ruvennu kuulemma keksimään paska juttuja chrysystä, etenkin kestävyydestä, onnettomista ajo-ominaisuuksista ja autollani ei kuulemma pysty ajamaan talvella kun on Amerikkalainen auto. Eikö tälläinen kaveri ole juurikin KATEELLINEN JA KATKERA .
Kateellisia...riittää :) En omista kolmesatasta, mutta on perhanan hieno peli!!
Pihassa seisoo 60tkm ajettu 300C hemi. Tyhmälle Toyota/Ford/Nissan/Citroen jne tyypeille tiedoksi, hemimoottori on bensiinikäyttöinen V-8. Kulutus kaupunki pyörityksessä on noin 19 l/100km ja maantiellä voi päästä alle kymppiin.
Autossa ei ole ollut mitään normaalista poikkeavaa vikaa. Kulutusosaa vaihdettu, mitä tarvitsee tehdä myös TOYOTALLE yms. paskoille.
Moottorissa on puhtia kolmen tehokkaan toitsan verran. Pienillä muutoksilla penkitystulos näyttää 396 hevosvoimaa ja vääntöä liki 700nm.
Eihän auto taloudellinen ole ajaa, mutta on sillä kiva nykästä liikennevaloista hieman reilummin. Pintakaasu nyt riittää valtaväestön nöyryytykseen, mutta sakemanneja vastaan joutuu jo puolivaloilla vetää.
Auto on kaunis etenkin aamuisin. Merenrannalla kun asumme, on auton maalinpinta pieniä ja kauniita vesipisaroita täynnä. Näitä sisämaan ihmiset eivät ole nähneetkään.
Kirjoitus koskee vaimoni kauppakassia, itselläni on astetta tasokkaampi ajokki alla, jolla ei ihan talven läpi pärjää.
Hyvää joulun odotusta, tulee se pukki kai myös tojota ihmisten kotiin?
Hieno juttu! Kyllä ne vaan kulkee nuo kärryt! En viittis lähtee kilpasille tuon PT Cruiser dieselin kanssa..kerran oli samoissa valoissa kolmesatanen. Semmosella kun pääsisi joskus ajamaan!
Poljen luotettavuus-Tojoterot suohon 300C 5.7 Hemillä....Tuntuu tosiaan että viereisellä kaistalla oleva Toyota on valojen vaihtumisen jälkeen aina vajonnut suohon kun ei se meinaa päästä liikkeelle millään etuveto-ydinjätekärryllä
Arabi hymyilee.
Tuossa joulun alla meni 300C Hemi vm2007 katsastuksesta läpi ilman mutinoita. Ajettu 75tkm. Meille auto tuli 1,5v vanhana ja 20tkm ajettuna eikä ole yhtään ylimääräistä korjaamokäyntiä tullut. Ainoastaan normaalit määräaikaishuollot, mutta kyllä huoltojen yhteydessä on ennakoiden vaihdettu parit palikat etupäähän.
Hieno auto, jolla on kiva päristellä. Toinen tykkää äiteestä toinen tyttärestä, joku molemmista. Vai miten se meni..Ei kaikkien ole pakko ajaa Tojotalla tai Volvolla jos ei taho:)