Halonen tuli

keskustan linjalle

Halonen: Uusiutuviin energiamuotoihin satsattava

Tasavallan presidentti Tarja Halosen mielestä ydinvoima on väliaikaisratkaisu, joka pitää tulevaisuudessa korvata uusiutuvilla energianlähteillä.

Halonen sanoo uutistoimisto Bloombergin haastattelussa, että hallitusten pitäisi nähdä ydinvoima vain väliaikaisena energialähteenä ja jatkaa uusiutuvien energiamuotojen kehittämistä.

Keskusta alkaa olla POP
Jos vaikkapa tulee äänisaalis 27 % en ihmettelisi yhtään.

6

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkiintyy vanhana

      Halonen on siis herännyt Keskustan linjoille pitkästä punaisesta painajaisestaan.

    • Pata kattilaa soimaa, musta kylki kummallakin. Pidetään nyt sentään faktat faktoina ja jätetään valehtelu muille. Kokoomus ja Keskusta kannattivat ydinvoiman lisärakentamista, myös teollisuus sitä edellyttää ydinvoimaa tai kuten Stora-Enso ilmoitti, metsäteollisuus siirtyy suomesta kokonaan pois.
      Ei nämä asiat ihan niin yksinkertaisia ole, että nämä valehtelemalle selviäisi.
      Kuten Katainen eilen sanoi; Nyt ei pidä hötkyillä ja on harvinaisen oikeassa.
      Realismi on se, että jos energian hintaa nostetaan tukemalla, tekemällä liian kalliita ratkaisuja, niin niille ei ole suomessa maksajia, koska teollisuus katoaa, näin yksinkertaista tämä on lapsukaiset, Suomi on jo suurelta osin tuonnista riippuvainen maa ja sen maksamiseen tarvitaan vientiä.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Ydinvoima_Suomessa

      • jassoo, millä

        ne Demarit sitten tupansa lämmittää kun risupakettikaan ei kelvannut


    • VISTAS

      vai keskustan linjoille on sulla jutut,aliarviotko muita ihmisiä?Tämä ja edellisen Eduskunnan aikana on tehty ydinvoimaa lisäävää ja lisääviä päätöksiä enemmän kuin koskaan ennen.Ja minun käsitykseni mukaan on ollut jopa Keskustalainen pääministeri.Sitten on vielä toinen puolue vihreät ,puolue joka on vastaan kaikkea mutta kun tulee äänestys painaa aina sitä kyllä tai kannatin nappia.Ei näin suurissa päätöksissä pitäisi minkään puolueen myydä itseään jos todella on tutkittua tietoa ja omat äänestäjät ovat sitä vastaan.

    • verot kaksinkertaisiksi vaan ... sitten voisi olla starttirahat uusiutuviin energiamuotoihin. Toisen tuplauksen jälkeen laajempaankin käyttöön. Miellyttäisiköhän tämäkään kaikkia?

      • yksi vaihtoehto

        on muutto 1000 kilomeriä etelämmäksi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4669
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2415
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2342
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2199
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      425
      2010
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      175
      1555
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      101
      1285
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      33
      1097
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      986
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      870
    Aihe