Lapsen migreeni

Koululainen

Lapsellani on usein migreenikohtauksia,itse olen sairastanut kroonista migreeniä pienestä asti. Lasten neurologilla ollaan käyty ja lääkkeet on saatu,mutta miten hoitaa tuo lääkitys koulussa?

Lapsi tuskin itse saa säilyttää lääkkeitä repussaan enkä antaisi kalliita lääkkeitä siellä pitääkään mutta tuskin terveydenhoitajallakaan on mitään vastaavia lääkkeitä?

Miten te muut olette hoitaneet lapsen lääkityksen koulupäivien aikana jos on tarvetta tullut? Voisiko terveydenhoitajalle antaa lääkkeet säilytettäväksi jolloin lapsi saisi kohtauksen tullessa ne heti sieltä ja saisi levätä th-huoneessa?

Opettajalla on tiedossa tuo migreeniasia ja olen pyytänyt että koulusta ilmoitetaan mikäli saa kohtauksen jotta voin hakea hänet pois tarpeentullen.

7

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ElinaNimimerkki

      Hei! Suosittelisin sitä vaihtoehtoa että veisit muutaman suihkeen th:lle valmiiksi odottamaan. En tiedä, onko sellaistakin vaihtoehtoa että lapsesi kävisi koululääkärillä, joka määräisi lääkkeet hänelle ja kouluterveydenhuolto kustantaisi ne sinne th:n kaappiin? En siis tiedä, mutta voisin kuvitella tämmöisen olevan mahdollista. Kysy.:) Kuuluisiko migreenilääke "ensiapulaukkuun" luulisi että heillä on siellä stesolideja ja muuta? Niin kai sitten migreenikohtauslääkkeitäkin kuuluu olla! :) Mutta jos näin ei onnistu, niin varmasti ottaa lääkkeenne sinne.
      Löysin tämän kirjoituksesi, kun itsekin sairastan kroonista migreeniä, ja jännitän josko vauvalleni se tulee...ja aloin etsimään netistä tietoa. Juuri äsken vein hänet nukkumaan kauhean huudon säestyksellä, vaikka juuri nukkui, söi ja vatsakaan se ei ollut. Silittelin hänen päätään kun alkoi olla itkuinen ja siitä se itku sitten alkoi, aivankuin olisi sattunut se silittäminen. Ja itse tiedän että kun on kohtaus, tuntuu kamalalta kun päähän kosketaan....hän kuitenkin rauhoittui syliin ja nukahti. Ja puklasikin omituisessa kohdassa, yhtäkkiä vaan vieressä istuessani.....hmmm..
      Hän on nyt kohta 5 kuukautta... Milloin lapsesi migreeni on alkanut ja millä tavalla huomasit? Onko hän poika vai tyttö?

      • Koululainen

        Itse myös sairastanut kroonista migreeniä lapsesta asti. Pojalla todettiin migreeni 6-7 vuotiaana,en muista tarkkaan.

        Koululla lääkäriä ei käy tietääkseni muuta kuin silloin kun on ns.lääkärintarkastus eri luokille,onkopa sitäkään nykyään tuolla kun ei muitakaan terveydentarkastuksia ole kuin 1-2 koko ala-asteen aikana.


    • mig.th

      Terv.hoitajan luokse tosiaan lääkkeet, vaan miten usein on th. koululla, onko hän joka pv.?

      Vaikka koululääkäri määräisi lääkkeitä niin itse ne korvataan. Ja mitä tulee siihen mitä ensiapulääkkeitä koululla on, migreenilääkkeitä on lukuisia erilaisia, ei siellä koululla voi olla niitä kaikkia.



      Stesolid=Diapam sen sijaan sopii laukaisemaan pitkittyneen epilepsiakohtauksen.....

    • Koululainen

      Terveydenhoitaja on päivittäin koululla,on iso koulu jolloin hän on aina saatavilla :) Sitä juuri mietin että jos vien lääkkeet kotoa sinne,niin sitten joudun ostamaan toiset kotiin,eivät kuitenkaan ole halpoja ja tuntuu että lääke menee suurimmaksi osaksi "hukkaan" jos harvoin tarvitsee koulussa ja lääke vanhenee ja suurin osa jää käyttämättä. Toisaalta en halua sen varaankaan laskea että sitten kun kohtaus tulee niin ei olisikaan heti saatavilla lääkkeitä.

      juu enpä usko että heillä on migreenilääkkeitä ns.vakiovarusteena.

    • ElinaNimimerkki2

      Työssäni aika usein joudun käyttämään stesolid-rektioleja. Tiedän kyllä mitä ne ovat. :) Tarkoitin tietysti sitä, että luulisi heillä näitä epilepsialääkkeitä olevan ensiapulaukussa, varsinkin jos koulu on iso, jollain varmasti on epilepsia. Ja kuten tiedämme, epilepsia ja migreeni ovat sukua toisilleen. Miksi siis ei olisi migreenikohtauslääkkeitä valmiina. Ja juuri tälle pojalle määrättyjä lääkkeitä tietenkin. Kaikki ei voi käyttää samaa lääkettä, totta puhut.
      Ajattelin vain että kaikenlaisia koukkuja on terveydenhuollossa, kuinka kattavaa kuuluu olla kouluterveydenhuolto? Vai "ohjaavatko" he epilepsia- tai migreenipotilaan muualle hoitoon vai kuuluuko lääkitseminen heille. Jos näin olisi ei sinun ^^ tarvitsisi huolehtia lääkkeen huonoksi menemisistä tai muista. Jos ei tällainen onnistu, niin vie sinne vain yksi suihke kerrallaan? Ja käsittääkseni kouluterveydenhoitaja voi tilata ajan koululääkärille. Kannattaisi kysyä voisiko lääkäri määrätä pojallesi kohtauslääkettä, jonka koulu hommaisi sinne valmiiksi ja huolehtisi päiväyksistä. :)

    • th.

      Lääkäri toki voi määrätä lääkkeen, mutta itse ne ostetaan. Näin se asia nyt on. Tämä on fakta. Toimin itse terveydenhoitajana koulussa.

      Ja miksi lapsen pitäisi mennä koululääkärin vastaanotolle kun hän on jo käynyt alan asiantuntijan, neurologin vastaanotolla?!


      Ap.; toimita se lääke sinne terveydenhoitajalle ja mitä tulee lääkkeen vanhenemiseen ym., kyllähän sellaisen asian muistaa, laittaa vaikka kännykän kalenteriin asiasta hälytyksen tms.

      Kohtauksetonta kevättä!

    • Veronpulittaja

      Ahaa. Mutta eikö olisi hienoa, jos koululla olisi kohtauslääkkeitä? Mitkä koulu olisi kustantanut. Hassua ettei ole. Kun puhutaan kouluterveydenhuollosta. Eikö akuutin sairaskohtauksen hoito ole terveydenhuoltoa. Kuin menisi sairaalaan hoitojaksolle, ja kun määrättäisiin lääke niin hakisi sen itse apteekista ja hoitajat antaisivat.......:) Ehkä ajattelen liian edistyksellisesti!!?? :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1271
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      900
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      825
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      87
      702
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      37
      589
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      574
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      121
      536
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      523
    Aihe