Vaihteeksi muutakin kuin Japania

Paas ihan arvaten,

Mikä voisi olla Suomen kansan näkökulmasta tärkeämpi asia kuin täydellinen luottamus maan johtoon? Jos tämä luottamus horjuu tai peräti häviää lähes olemattomiin, niin mitä jää jäljelle ja ketä ja mitä siitä voi syyttää? Valehtelevia, ylimielisiä poliitikkoja tietenkin. Heidän ylimielinen ja epärehellinen asennoitumisensa kansalaisia kohtaan koetaan, aiheellisesti, loukkauksena äänestäjiä kohtaan, joka se onkin. Kun suomalainen poliitikko puhuu, niin hän ei ”puhu” vaan puhuttelee kansalaisia (taukoineen ja sormen heristelyineen kaikkineen) ja se niin ikään loukkaa kansalaisten tuntoja.
Rehtori voi koulussa puhutella huonosti käyttäytyvää lasta, mutta poliitikko ei voi puhutella kansalaisia. Hänellä ei ole sellaista toimivaltaa eikä moraalista oikeutta. Meitä ei puhutella.

Tapaus toisensa jälkeen paljastuu valheeksi tai vähintäänkin muunnelluksi totuudeksi. Silti he odottavat ja suorastaan vaativat kansalta valtakirjaa uudelle kaudelle. Tämä on sama tilanne kuin ”paskantaisi naapurin rappusille, soittaisi ovikelloa, ja pyytäisi paperia”. Röyhkeydellä ei ole enää mitään rajaa. Mutta kansa reagoi tavalla tai toisella ja nyt näyttää reagoivan Perussuomalaisten hurjalla kannatuslukujen nousulla, mikä on ymmärrettävä seuraus eikä lainkaan huono tapa reagoida. Paavo Lipponenkin julistaa, että Suomi on henkisessä taantumassa ja moittii suomalaisia väärästä poliittisesta suuntauksesta. Röyhkeys sen kuin vain tulee entistäkin härskimmäksi.

Miksi tämä demokraattinen nokkimisjärjestys on unohtunut, se että kansa on ylin valtaa käyttävä elin tässä maassa. Eduskunta on sitä varten, että se toteuttaa suoraan kansan tahtoa koska se on kansan valitsema. Hallitus on eduskunnan alaisuudessa eikä suinkaan esimiesasemassa kuten Kiviniemi on asian ymmärtänyt. Ja tämä nokkimisjärjestys tarkoittaa sitä, että kun ministereiltä ja kansanedustajilta kysytään jotain, niin siihen kysymykseen vastataan asiallisesti ja rehellisesti ja jos ei tiedetä niin sanotaan se mutta luvataan ottaa selvää asiasta. Valehtelu ei kuulu demokratiaan. Siihen kansa ei ole antanut valtuutusta. Toimittajalle ei aleta jankkaamaan kuin jollekin idiootille samaa vastausta, kuin olisi naarmu levyssä.

Tällä puolella aitaa on takuulla enemmän sivistystä kuin Arkadianmäellä on ikinä ollut yhteenlaskettunakaan ja tämä on syytä pitää mielessä kun tämän kansan kanssa ollaan tekemisissä.

Meillä on vanhukset ja muut vähemmistöt joiden ajatus ei ehkä kulje aina liukkaammalla mahdollisella tavalla kun takana on raskaat sotavuodet ja edessä muutama vuosi jonkin sairaalan käytävällä huonepulan takia ja toisessa kädessä on paperinen hernekeittolautanen ja toisessa kädessä demareiden tai kepun ilmapallo, mutta siitä ei pidä vetää johtopäätöksiä, että Suomen kansa olisi jotenkin manipuloitavissa ja harhaan johdettavissa kerta toisensa jälkeen. Suomen kansa taitaa olla kokonaisuudessaan liian fiksua porukkaa ja erehdyksistä oppinutta, että sen sumuttaminen ei enää onnistu ja sehän on kova pala perinnepolitiikalle. Ratkaisu siihen on (Kataisen reseptillä) tuoda maahan 1 800 000 ”maahanmuuttajaa” työvoimapulan varjolla. Mikä herkullisempi ajatus kuin saada uusi, neitseellinen ja todella vähä-älyinen äänestäjäkunta. Sen varassa voisi taas porskutella seuraavat 50 vuotta.

1

188

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Win Of Change

      Olipahan loistava kirjoitus.Puki sanoiksi monien ajatukset. Kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1640
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      151
      1103
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      970
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      333
      948
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      681
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      644
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      611
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      581
    Aihe